Jean-Paul Belmondo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
jean_paul_belmondo

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Fransız sinemasının efsanelerinden olan Jean-Paul Belmondo, 6 Eylül 2021’de 88 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının avukatı Belmondo ile ilgili yaptığı açıklamada, efsane ismin Parisde ki evinde hayata gözlerini yumduğunu ve son zamanlarda çok yorgun olduğunu açıkladı.

Jean-Paul Belmondo’nun Hayatı

Jean-Paul Belmondo Paris’in bir banliyösü olan Neuilly-sur-Seine’de 9 Nisan 1933 tarihinde doğdu. Belmondo’nun babası ünlü bir heykeltıraş olan Paul Belmondo ve annesi Madeleine Belmondo  ise bir dansçıydı. Lise yıllarında boks ve futbolla ilgilenen Jean-Paul Belmondo, daha sonra Conservatoire de Paris (Paris Konservatuarı)’de eğitim gördü.

1956 yılına kadar tiyatro oyunlarında rol alan sanatçı, sinema filmlerinde rol almaya başladı. Fransız Yeni Dalga Akımının önde gelen yönetmenleriyle çalışmaya başladı. 1960 yılında rol aldığı Jean-Luc Godard’ın unutulmaz filmi À Bout de Souffle (Serseri Aşıklar) filmi ile dünya çapında tanınan bir isim haline geldi. 1960 yılında Sophia Loren’e Oscar Ödülü kazandıran Kızım ve Ben (La Ciociara) filminde rol aldı.

en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri

Bu filmle ünlü olduktan sonra daha gişe yapımlarına yönelen Belmondo, daha çok aksiyon, komedi filmlerinde rol almaya başladı.

1965 yılında gösterime giren Çılgın Pierrot (Pierrot le Fou) filmi en iyi Fransız Filmleri listelerine girecek denli başarı elde etti. Jean-Luc Godard’ın yönettiği filmde Belmondo Anna Karina ile baş rolü paylaştı.

Özellikle yakın arkadaşı Alain Delon’la oynadığı Jacques Deray’ın yönettiği Borsalino (1970) büyük bir başarı elde etti. Diğer önemli filmleri arasında Flic ou Voyou (Çapkın Polis)-1979, Le Marinal (Mağlup Edilmeyen)-1983, Le Professionnel (Profesyonel)-1981 ve L’As des As (Asların Ası)-1982 sayılabilir. Filmlerinde en zor sahnelerde bile dublör kullanmamasıyla tanınan Jean-Paul Belmondo, gençliğinde sporla ilgilenmesinin etkilerini sinema yaşamına taşıdı.

1988 yılında Claude Lelouch’un yönettiği Itinéraire d’un Enfant Gâté filmiyle Cesar Ödülü’nü kazanan Belmondo, tekrar tiyatroya döndü ve Paris’de ki Theatre Marigny’de çalışmaya başladı. Sinemada daha az rol almaya başlayan oyuncu, filmlerde daha çok dramatik roller üstlendi.

60 yıllık sinema kariyerine 85 film sığdıran Belmondo için ‘Fransız James Dean’ de deniyordu. Belmondo’nun rol aldığı uluslararası yapımlar arasında ‘Is Paris Burning?’ (1966), James Bond Casino Royale (1967) yer alıyor. Empire dergisi Belmondo’yu, sinema tarihinin en seksi 100 yıldızı arasında göstermişti. Fransa Devleti’nden Légion d’honneur ünvanı da alan sanatçı Fransa’nın ulusal hazinelerinden bir olarak kabul ediliyordu.

en_iyi_fransiz_filmleri
Tüm Zamanların En İyi Fransız Filmleri

Jean-Paul Belmondo’nun Özel Hayatı

Jean-Paul Belmondo 2 kez evlendi ve bu evliliklerinden toplam 4 çocuk sahibi oldu. Çocuklarının hiç biri profesyonel olarak oyuncu olmayı tercih etmedi. Sadece Oğlu Paul Belmondo, Itinéraire d’un Enfant Gâté filminde babasıyla birlikte kısa bir rol aldı. Belmondo’nun en büyük kızı Patricia 1993 yılında bir yangında hayatı kaybetti.

Belmondo’yu tenis severler özellikle Fransa Açık Tenis Turnuvası Roland Garros’un müdavim bir seyircisi olarak da hatırlayacaktır. 2000’li yıllarda her Roland Garros’da meraklı bir tenis sever olarak tribünde ki yerini alan Belmondo, varlığıyla diğer seyirciler ve oyuncular için büyük bir heyecan kaynağıydı.

Tarihler 6 Eylül 2021’i gösterdiğinde ise Fransız Sineması’nın efsanesi 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. 9 Eylül’de Belmondo için ulusal bir tören düzenlendi.

Belmondo için Paris’te unutulmaz bir veda töreni düzenlendi. Napolyon’un mezarının da bulunduğu Les Invalides Müzesi’nde düzenlenen devlet törenine binlerce kişi katıldı. Yaklaşık bin kişinin altın kubbeli Les Invalides anıtının geniş avlusuna girmesine izin verilirken, dışarıda bekleyen binlerce kişi töreni meydana kurulan dev ekrandan izledi ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’da törene katıldı.

Jean-Paul Belmondo 88 yıllık hayatında ardında, 85 film, milyonlarca hayran ve çapkın gülümsemesini bırakarak bu dünyadan ayrıldı.

tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi
Jean-Paul Belmondo-1960
jean_paul_belmondo_1962
Jean-Paul Belmond-1962
Jean-Paul Belmondo-1971-Roma
Jean-Paul Belmondo’nu Cenaze Töreni

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

charlie_chaplin
Charlie Chaplin Filmleri ve Hayatı
komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir