Ricardo Darin’in En İyi 10 Filmi

Ricardo Darin’in En İyi 10 Filmi

Ricardo Darin’in En İyi Filmleri

Ricardo Darin Latin Amerika sinemasının en karizmatik ve en yetenekli aktörlerinden biri hiç kuşkusuz

Mavi gözleri, etkileyici ses tonu, inanılmaz doğal oyunculuğuyla bulunduğu her filmi bir kaç seviye üste çıkaran bir sanatçı.

Arjantin sinemasının son 3 yabancı film Oscar adayı filminde de rol aldı. 2001 yapımı El Hijo de la Novia, 2009 yapımı El Secreto de sus Ojos ve son olarak 2014 yapımı Relatos Salvajes. Bu filmlerden sadece El Secreto de sus Ojos (Gözlerinde ki Sır) Oscar’ı kazandı. Daha sonra bu filmin bol yıldızlı bir Hollywood versiyonu da yapıldı Secret in Their Eyes (2015). Ricardo Darin Arjantin Film Eleştirmenleri Akademisinin ödülü Silver Condor’u 5 kez kazandı.

Ricardo Darin 26 Ocak 1957’de Buenos Aires’de Lübnan ve İtalyan kökenli bir ailenin oğlu olarak doğdu. Annesi aktris Roxana Darín’di. Kariyerine genç yaşta tiyatroda başlayan Ricardo Darin daha sonra Arjantin televizyonunda çalışmaya başladı. Televizyonda elde ettiği başarılı kariyere rağmen tiyatroyu hiç bir zaman bırakmayan oyuncu 1990’lı yıllardan itibaren filmlerde oynamaya başladı.1988 yılında aktris Florencia Bas’la evlendi.1989 yılında doğan oğlu Chino Darin’de babası gibi aktör olmayı seçti.

en_iyi_latin_amerika_filmleri
En İyi Latin Amerika Filmleri

10.El Mismo Amor La Mismo Lluvia-1999

Türkçe ismi Aynı Aşk Aynı Yağmur olan filmde Ricardo Darin’e ünlü Arjantinli aktris Soledad Villamil eşlik ediyor. Juan José Campanella’nın yönettiği film adından anlaşılacağı gibi bir aşk filmi. İki kişinin yıllar içinde değişen aşk öyküsüne odaklanıyor. 1980 ve 1999 yılları arasını anlatan filmde aşk hikayesinin arka fonunda Arjantin’in geçirdiği önemli olayları da görüyoruz. Dikta rejimi, Falkland adaları krizi ve yeni doğan demokrasinin sancıları gibi.. Filmin IMDB puanı:7,3.

El Mismo Amor La Mismo Lluvia-1999 Trailer
en_iyi_marvel_filmleri

9.Nueve Reinas (Dokuz Kraliçe)-2000

Türkçe adı 9 Kraliçe olan film genç yaşta hayatını kaybeden yönetmen Fabian Bielinsky’nin unutulmaz filmleri arasında. Küçük dolandırıcılıklarla hayatlarını kazanan Juan ve Marcos daha büyük bir işin peşinden gitmeye başlar. Hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığı filmde çok değerli pulları ele geçirmek isteyenlerin sürprizlerle dolu mücadelesi anlatılıyor. Yönetmen Belinsky’nin senaryosunu da yazdığı filmde Ricardo Darin dışında, Gastón Pauls ve Leticia Brédice’de rol alıyor. Filmin IMDB puanı:7,9.

Filmin 2004 yapımı bir Hollywood versiyonu da çekildi. Criminal isimli filmde John C. Reilly ve Diego Luna ve Maggie Gyllenhaal baş rolde yer aldı.

Nueve Reinas-2000-Trailer
ricardo_darin_in_en_iyi_filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
8.El Hijo de la Novia (Gelinin Oğlu)-2001

42 yaşındaki Rafael kalp krizi geçirdikten sonra hayatını sorgulamaya başlar. Yıllarca babasının gölgesinde yaşayan Rafael uzun süre annesini de ihmal etmiştir. Geçirdiği krizin ardından bazı şeyler değişmeye başlar. Juan José Campanella’nin yönettiği filmin senaryosu yönetmen Campanella ve Fernando Castets’e ait. Filmde Ricardo Darin dışında Héctor Alterio, Norma Aleandro ve Eduardo Blanco rol alıyor. En iyi yabancı fim Oscar’ına aday olan film ödülü No Man’s Land filmine kaptırdı. Filmin IMDB puanı:7,8.

El Hijo de la Novia-2001-Trailer
en_iyi_ricardo_darin_filmleri
7.El Aura (2005)

Fabián Bielinsky’nin yönettiği filmin senaryosu Pablo De Santis ve yönetmen Bielinsky’nin elinden çıkma. Esteban Espinoza hayatını taxidermi ile kazanan ve mükemmel soyguna takıntılı olan bir adamdır. Bir gün hiç beklemediği bir anda mükemmel bir soygunun izlerini tehlikeli insanların arasında bulur. Filmde Darin dışında Dolores Fonzi, Nahuel Pérez Biscayart ve Pablo Cedrón rol alıyor. Filmin IMDB puanı:7,2.

El Aura-2005-Trailer
ricardo_darin
6.Un Cuento Chino-Zoraki Misafir (2011)

Hayatını rutin alışkanlıklarıyla geçiren Arjantinli bir hırdavatçı tek kelime İspanyolca bilmeyen bir Çinli’ye ev sahipliği yapmak zorunda kalır. Farklı kişilikleri ve farklı geçmişleriyle birbirine zıt iki adamın zoraki dostluğu. Filmin yönetmeni ve senaristi Sebastián Borensztein. Filmde ayrıca Ignacio Huang ve Muriel Santa Ana rol alıyor. Filmin IMDB Puanı:7,3.

Un Cuento Chino-Zoraki Misafir-2011-Trailer
ricardo_darin
5.Carancho-Akbaba (2010)

Sosa isimli avukat hastanelerin acil servislerinde kazalarda yaralanmış insanları müşteri haline getirmek için uğraşırken, acilde çalışan genç bir doktora aşık olur. Pablo Trapero’nun yönettiği filmde Darin dışında Martina Gusman ve Fabio Ronzano rol alıyor. Filmin IMDB notu:6,8.

Carancho-2011-Trailer
ricardo_darin
4.Tesis Sobre un Homicidio-Cinayet Tezi (2013)

Hernán Goldfrid’in yönettiği filmin senaryosunu Diego Paszkowski’nin romanından Patricio Vega uyarladı. Bir hukuk profesörü, üniversitede meydana gelen vahşi bir cinayeti aydınlatmak için uğraşırken şüphelileri düşündüğünden daha yakınında bulur. Filmde Darin dışında Alberto Ammann ve Calu Rivera rol alıyor. Filmin IMDB puanı:6,3.

Tesis Sobre un Homicidio-Cinayet Tezi-2013-Trailer
en_iyi_ricardo_darin_filmleri
3.Relatos Salvajes-Asabiyim Ben (2014)

6 kısa hikayeden oluşan film insan davranışlarının stresle sınavını anlatıyor. Damián Szifron’un yönettiği filmin senaryosu yönetmen Szifron ve Germán Servidio’ya ait. Filmde Darío Grandinetti, María Marull ve Mónica Villa rol alıyor. Film en iyi yabancı film dalında Oscar’a aday oldu ancak ödülü Polonya yapımı Ida filmi aldı. Filmin IMDB puanı:8,1.

Relatos Salvajes-2014-Trailer
ricardo_darin
keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri
2.Todos lo Saben-Herkes biliyor (2018)

İranlı ünlü yönetmen Asghar Farhadi’nin hem yönetip hem de senaryosunu yaptığı filmde Ricardo Darin dışında Penelope Cruz ve Javier Bardem de rol alıyor. Arjantin’de yaşayan İspanyol bir kadın olan Laura kız kardeşinin düğünü için İspanyadaki köyüne döner. Ancak büyük kızı kaçırılır. Kimsenin olayla ilgili bir bilgisi yoktur. Kızı bulmak için araştırmalar yapıldıkça geçmişin sırlarıyla karşı karşıya kalırlar. Filmin IMDB puanı:6,9.

Todos lo Saben-2018-Trailer
ricardo_darin
1.El Secreto de Sus Ojos (2009)

Soledad Villamil, Ricardo Darin ve Juan José Campanello’yu tekrar bir araya getiren başyapıt. Benjamin Esposito (Ricardo Darin)’nun eski ve çözülmemiş bir cinayet davasını tekrar ele alması üzerine, 20 yıllık süreçte yaşananlar geri dönüşlerle ekrana yansıyor. Dikta rejimi, sınıfsal farklılıklar, adaletsiz adalet sistemi ve vahşi bir suçun eşliğinde dokunaklı bir aşk hikayesi izliyoruz. Eduardo Sacheri’nin romanından yazar Sacheri ve yönetmen Campanello’nun senaryosunu yazdığı filmin IMDB puanı: 8,2. Film en iyi yabancı film Oscar ödülünü de kazandı.

El Secreto de Sus Ojos-2009-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri
iskandinav_polisiye_flmleri
İskandinav Polisiye Filmleri
en_iyi_latin_amerika_filmleri
En İyi Latin Amerika filmleri

Bir cevap yazın