En İyi Fantastik Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_fantastik_filmler

Last Updated on 15 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Fantastik Filmler

Fantastik Filmler, fantastik ögeler insanlığın doğuşundan beri ilgi çeken bir kavram. Henüz yazı bulunmadan bile sözlü edebiyatla, halk şarkıları ve masallarla dilden dile geçmiştir fantastik hikayeler. Edebiyat ve sinemada geliştikçe zaman içinde bu hikayelerden payını aldı. Bu sebeple en iyi fantastik filmler listesini hazırladık. En iyi fantastik filmler listesi:

1.Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi(Lord of the Rings Trilogy)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği-2001

Usta yazar J.R.R.Tolkie’in baş yapıtından uyarlama serinin ilk filmi 2001 yılında çekildi. Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) adında olan ilk filmde yüzüğün hikayesini öğreniyoruz. Yüzüğün doğuşu, insanlar üzerindeki etkisi anlatılıyor. Sonrasında yüzüğü Mordor’a götürmekle görevli Frodo Baggins ve Shire köyünün sakinleri tanıtılıyor. Elfler ve tahtından, edilmiş Kral Aragorn hikayeye dahil oluyor. Fantastik ögeler, akılcı bir hikaye ve çok iyi çekilmiş bir film karşımızda.

Filmi bütün seriyi çekecek olan Peter Jackson yönetirken Viggo Mortensen, Liv Tyler, Ian McKellen ,Elijah Wood, Orlando Bloom ve Cate Blanchett baş rolde yer alıyor. IMDB notu: 8,8. En iyi sinematografi, en iyi makyaj, en iyi müzik ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar kazandı. 93 milyon dolara mal olan film dünya çapında 898 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği-2001-Trailer
Yüzükleri Efendisi: İki Kule-2002

2002 yılında serinin ikinci filmi Yüzüklerin Efendisi İki Kule (The Lord of the Rings: The Two Towers ) gösterime girdi. Frodo ve Sam yüzüğü yok etmek için Mordor’a giderken yolda Gollum’la tanışırlar. Gollum’un özelliği yüzüğün önceki sahiplerinden biri olmasıdır. Bu arada Aragorn, Legolas, Gimli ve Gandalf’da Rohan’ı savunmaya giderler.

Etkileyici savaş sahnelerinin de yer aldığı bu filmin IMDB puanı: 8.7.

En iyi görüntü efekti ve en iyi ses kurgusu Oscar ödüllerini aldı. 94 milyon dolar bütçeyle çekilen film dünya çapında 951 milyon dolar hasılat başarısı elde etti.

Yüzüklerin Efendisi-İki Kule-2002-Trailer
Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü-2003

Üçlemenin son filmi 2003 yılında gösterime girdi. Etkileyici savaş sahneleri ve aksiyonla akıllara kazınan film serinin de zirvesi sayılabilir. Sam ve Frodo yine yüzüğü yok etmek için Mordor yolundadır. Sauron Orta Dünya’yı fethetmek için saldırı başlatır buna karşılık Aragorn, Gandalf, Legolas ve Rohan Kralı Theoden savunmaya geçerler.

kafa_karistirici_filmler
Sinema Tarihinin En Kafa Karıştırıcı Filmleri

Filmin IMDB puanı: 8.9.

Film en iyi sanat yönetimi, en iyi kostüm, en iyi yönetmen, en iyi film kurgusu, en iyi film, en iyi makyaj, en iyi özgün müzik, en iyi özgün şarkı, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görsel efekt ve en iyi ses kurgusu olmak üzere 11 dalda Oscar kazandı. Filmin bütçesi 94 milyon dolar olurken dünya çapında 1 milyar 142 milyon dolar hasılat yaptı.

Yüzüklerin Efendisi-Kralın Dönüşü-2003-Trailer

İlginç bir not olarak kitabın orijinalinde 37 yaşında olan Frodo, filmde daha genç bir delikanlı görüntüsü çizer.

Filmde Gandalf rolü önce Sean Connery’ye teklif edilmiş ama usta aktör konuyu anlayamadığını söyleyerek filmi reddetmiş. Açıkçası Ian McKellen çok başarı olsa da Sean Connery‘yi bu rolde izlenmek çok ilginç olabilirdi.

en_iyi_fantastik_filmler

Elvis Filmi ve Elvis Presley

2.Ölümsüz Aşk (The Crow)-1994

Bir çok sebeple ölümsüz hale gelen bir film. James O’Barr’ın çizgi romanından uyarlanan yapımın yönetmeni Alex Proyas .Baş rollerinde Brandon Lee, Rochelle Davis, Ernie Hudson ve Bai Ling yer alıyor. Evlenmek üzere olduğu nişanlısıyla şehirdeki çeteci acımasız serseriler tarafından vahşice öldürülen genç bir adamın hikayesi. Eric Draven isimli bu genç ölüm yıl dönümünde bir karga tarafından hayata döndürülür. Bu karga Eric’e düşmanlarının yerini de gösterir. Ve kanlı bir intikam başlar. Şehri ele geçirdiklerini düşünen bu vandallar tehlikenin nereden geldiğini anlayamazlar bile.

Filmde sürekli yağmur yağıyor olması tekinsiz atmosferi artırırken yaratılmak istenen distopik görüntüyü de sağlıyor. Filmin bu kadar efsanevi olma sebeplerinden biri tabi ki çok iyi bir film olması, bir de baş rol oyuncusu Brandon Lee’nin çekim sırasında kazayla vurulup hayatını kaybetmesi. Çekilen sahne Eric Draven’ın ölüm sahnesiydi, bu anlar filmde kullanılmadı doğal olarak. Yapım daha sonra bir dublörün ve bilgisayar teknolojisinin yardımıyla tamamlanabildi. Bilindiği gibi Brandon Lee genç yaşta ölen Bruce Lee’nin oğluydu. Yönetmen Alex Proyas bu olaydan çok etkilendiği için bu filmi bitirdikten sonra bir süre çalışamadı.

Filmin IMDB notu:7,6.

23 milyon dolara mal olan film dünya çapında 50 milyon dolar hasılat yaptı.

The Crow-1994-Trailer
en_iyi_fantastik_filmler
3.Doktor Strange-2016

2018 yılında kaybettiğimiz Stan Lee’nin yarattığı karakterin filmi. Scott Derrickson’un yönettiği, Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Rachel McAdams ve Chiwetel Ejiofor’un baş rolünde oynadığı yapımda Stephen Strange’ın öyküsüne tanık oluyoruz.

Başarılı ve bir o kadar da kibirli cerrah Steven Strange bir kaza geçirir ve kaza sonucu ellerini kullanamaz hale gelir. Ancak umutsuz bir anında Tibet’te yaşayan ve tüm yaraları iyileştiren Ancient One adlı bir büyücünün varlığından haberdar olur. Bunun üzerine Tibet’e bir yolculuğa çıkar. Tibet’e vardığında düşündüğünden çok daha büyük bir güçle karşı karşıya kalır.

En iyi görsel efekt dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB notu:7,5.

165 milyon dolara mal olan film tüm dünyada 677 milyon dolar hasılat yaptı.

2022 yılında gösterime girmesi planlanan Doctor Strange in the Multiverse of Madness isimli bir devam filmi olduğunu da hatırlatalım.

Doctor Strange-2016-Trailer
en_iyi_fantastik_filmler
4.Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut (Star Wars:A New Hope)-1977

Yıldız savaşları efsanesinin doğuş filmi. George Lucas’ın yazıp-yönettiği yapımda Harrison Ford, Carrie Fisher ve Mark Hammil ve Alec Guinness baş rolde. Galaksi iç savaş ile mücadele ederken direnişçilerin başı olan Prenses Leia düşmanların gemisine ait planları ele geçirir. Ancak yakalandığı için bir mesaj kaydeder ve bunu bir robota yükler. Robot tesadüfen Luke Skywalker isimli birine satılır ve Luke mesajı dinleyerek harekete geçer.

En iyi sanat yönetimi, en iyi kostüm, en iyi ses, en iyi kurgu, en iyi görsel efekt ve en iyi müzik dalında toplam 6 Oscar alan filmin IMDB notu:8,6.

11 milyon dolara mal olan yapım dünya çapında 798 milyon dolar hasılat başarısı elde etti.

Star Wars A New Hope -1977 Trailer

Belki de filmin en akılda kalıcı repliği şöyle: “Güç Seninle Olsun”

Bu filmden sonra Star Wars :The Empire Strikes Back-1980

Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi-1983

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace1999

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones -2002

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith-2005

Rogue One:A Star Wars Story-2016

Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi-2017

Solo: A Star Wars Story-2018 

Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker -2019 filmleri çekildi.

en_iyi_fantastik_filmler
5.Baron Munchausen’in Maceraları (The Adventures of Baron Munchausen)-1988

Usta yönetmen Terry Gilliam’ı fantastik filmi. Baş rollerde John Neville, Eric Idle, Sarah Poley ve Oliver Reed’in paylaştığı yapım 18. yüzyılda fantastik bir dünyada geçiyor. Yaşlı Baron Munchausen kuşatma altındaki bir şehri Türklerin elinden kurtarmak için yola çıkar. Yanında uşağı ve bir genç kız olan Baron dünyayı dolaşır hatta aya bile gider.

En iyi sanat yönetimi, en iyi kostüm, en iyi makyaj ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar’a aday oldu. Filmin IMDB notu:7,2.

The Adventures of Baron Munchausen-1988-Trailer
en_iyi_fantastik_filmler
6.Barbar Conan(Conan The Barbarian)-1982

Robert E. Howard’ın yarattığı bir karakter olan Conan’ın filmi John Milius’un yönetmenliğinde çekildi. Baş rollerinde Arnold Schwarzenegger, James Earl Jones ve Max von Sydow yer alıyor. Küçük bir çocukken ailesi Thulsa Doom isimli bir karakter tarafından öldürülen Conan intikam ateşini içinde taşır. Bir klöle kampında tutulan Conan dövüş sanatları üzerine eğitim alır ve bu arada özgürlüğünü kazandığında Thulsa Doom’u bulmak için yola koyulur.

Filmin IMDB notu: 6,9.

Yaklaşık 20 milyon dolar bütçeyle çekilen film dünya çapında yaklaşık 69 milyon dolar hasılat elde etti. Her ne kadar Arnold Schwarzenneger’in 10.filmi olsa da asıl çıkış yaptığı ve dünya çapında tanındığı film olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Barbar Conan(Conan The Barbarian)-1982-Trailer
en_iyi_fantastik_filmler
7.Geleceğe Dönüş(Back to the Future)-1985

Robert Zemeckis’in unutulmayan üçlemesi. İlki 1985 yılında çekilen serinin ikinci filmi 1989’da üçüncüsü 1990’da çekildi.

1985 yılında Geleceğe Dönüş ismiyle çekilen filmi Robert Zemeckis yazıp yönetti. Baş rollerde Michael J.Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson ve daha çok bağımsız filmlerde görmeye alışkın olduğumuz Crispin Glover rol aldı.

Marty McFly 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Annesi ve babası güven sorunları yaşayan ebeveynlerdir ve aile birbirinden kopuktur. Marty boş zamanlarında Dr.Emmett Brown’a asistanlık yapar. Doktor bir çeşit zaman makinesi icat eder ve bazı aksilikler sonucu Marty bu zaman makinesi ile 1955 yılına gider. İlginç bir şekilde annesi ve babasının tanışmasına engel olur. Annesi ve babası tanışamayınca kendisi ve kardeşlerinin varlığı tehlikeye girer. Bu sebeple ikisini tanıştırıp birbirine aşık etmek gibi bir görevi olur. Peki bunu başarabilecek mi?

En iyi ses efekti dalında Oscar alan filmin IMDB notu:8,5.

Bütçesi 19 milyon dolar olan film dünya çapında 388 milyon dolar hasılat yaptı.

İlginç olarak dilimize “Akı Kapasitörü” tanımlamasını kattığını söylemek abartılı olmaz. Ayrıca filmde kullanılan Delorean marka araba da son derece popüler oldu.

Geleceğe Dönüş(Back to the Future)-1985-Trailer
en_iyi_fantastik_filmler
8.Mumya(The Mummy)-1999

Stephen Sommers’ın yönettiği film bir üçlemenin ilki aynı zamanda. 1923 yılında geçen yapımda Amerika’lı maceracı Rick O’Connell Hamunaptra şehrini bulmaları için iki İngiliz kardeşe yardım eder. Kardeşlerden biri olan Jonathan hazine hayalleri kurarken diğeri Evelyn tarihi bir merakla çalışır. Ancak Evelyn tarihi bir kitabı bulur ve okur. Kitap okununca 3000 yıllık bir lanet tekrar gün yüzüne çıkar.

Baş rollerinde Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah ve Arnold Vosloo yer alırken filmin IMDB notu: 7,0.

En iyi ses Oscar ödülüne aday olan film 80 milyon dolara mal olurken 415 milyon dolar hasılat elde etti. 2001 yılında The Mummy Returns çekildi ve serinin son filmi The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor  2008 yılında çekildi.

Mumya(The Mummy)-1999-Trailer
en_iyi_fantastik_filmler
9.Suyun Sesi (Shape of Water)-2017

Guillermo del Toro’nun 4 Oscar’lı baş yapıtı. Del Toro ‘nun Vanessa Taylor ile birlikte yazdığı bu unutulmaz filmde Sally Hawkins, Doug Jones, Michael Shannon, Octavia Spencer baş rolde.

Film 1962 yılında gizli bir laboratuvarda geçer. Güney Amerika’da bulunan Amfibiyen canlı bu laboratuvarda incelenir. Film tesiste temizlik işçisi olarak çalışan konuşma engelli Elisa ile bu canlı arasındaki hikayeye odaklanıyor.

En iyi yönetmen, en iyi film, en iyi müzik ve en iyi prodüksiyon dallarında Oscar ödülü kazandı. IMDB notu: 7,3.

Filmin yapım bütçesi 19 milyon dolarken dünya çapında toplam hasılatı 195 milyon dolar oldu.

Suyun Sesi(Shape of Water)-2017-Trailer
en_iyi_fantastik_filmler

en iyi fantastik filmler

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_vampir_filmleri
En İyi Vampir Filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_40_fantastik_filmi
Tüm Zamanların En İyi 40 Fantastik Filmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir