En İyi Vampir Filmleri

En İyi Vampir Filmleri

Vampir Filmleri

Vampir kavramı 1700’lü yıllardan beri insanlığı meşgul eden bir konu.Edebiyatta,sinemada ve tiyatroda bir çok örneği var ve günümüzde hala bu konuda sanatsal üretim devam ediyor.En iyi vampir filmleri derlemesi.

Vampir Fikrinin Doğuşu

Batı Avrupa’da ilk vampir hikayeleri 1718 Pasarofça Anlaşması’ndan sonra Osmanlı’dan ayrılarak Avusturya’ya katılan topraklarda çıkmaya başladı. Bu hikayeler o kadar ciddiye alınmaya başladı ki Avusturya hükumeti bu konuyu araştırması için bir müfettiş bile görevlendirdi.

İşlerin bu kadar ciddileşmesinin sebeplerinden biri Petar Blagojević isimli köylünün hikayesiydi. Petar öldükten sonra vampir olacağına ve köyünden 9 kişiyi öldüreceğine inanılıyordu, 1725 yılında öldüğünde tarihin en gerçekçi, en histerik vampir olaylarından birine dönüştü. Blagojević öldükten sonra O’nun köyünde 8 kişi art arda hayatını kaybetti. Bunun üzerine köylüler mezarının açılmasını talep etti. Hükumet müfettişi Frombald’ın himayesinde mezarı açıldı. Mezar açıldığında o güne kadar vampirlerle ilgili tevatürlere uygun bazı değişiklikler olması insanları daha da sinirlendirdi. Derisi yenilenmiş gibiydi ve tırnakları uzamıştı iyice korkan köylüler kalbini çıkardılar ve cesedini yaktılar.

Müfettişin raporu 1725 tarihinde bugünkü adı Die Viener Zeitung olan o yıllarda Wienerishes Diarium olan gazetede yayınlanarak halka duyuruldu. 1725 ‘de ki bu olayın ardından 1726-1732 yılları arasında ki bir başka vaka olan Arnold Paole olayı da vampir konusunun daha da ciddiye alınmasına sebep oldu. Paole da bir köylüydü ve vampir olduğuna inanılıyordu 1726 yılında öldükten sonra 16 kişinin ölümünden sorumlu olarak görülüyordu. Blagojević olayı gibi bir müfettiş gelerek ölümünden sonra mezarının açılması sırasında hazır bulundu ve sonrasında bir rapor yayınladı. Bu rapor Avrupa dillerine de çevrildi ve Avrupa da da bir vampir inancının başlamasına sebep oldu. Konuyla ilgili akademisyenlere göre popüler batı kültüründe vampir imajının gelişmesinde büyük katkısı oldu.

1732 yılından sonra İmparatoriçe Maria Theresia kazıklama, kelle kopartma ve yakıp kül etme gibi eylemleri yasakladı.

Vampirlerin Özellikleri

Vampirlerle ilgili imgelerin oluşması büyük oranda sinema ve tiyatro sayesinde oldu. Yıllardır süregelen inanışlara göre vampirler bir türlü ölemeyen yaratıklardır. Sadece geceleri ortaya çıkma miti büyük ihtimalle  yönetmen F.W Murnau’nun 1922 yılında çektiği Nosferatu filminden doğdu. Filmlere göre vampirler güneşe çıkamaz bu sebeple soluk bir tene sahiptirler. Vampirlerin ısırdığı kişilerin bazıları ölürken bazıları da onlar gibi vampir ve ölümsüz olur. Bu durum genelde filmden filme değişir.

Vampir Folklorunun Mitleri
  • Yarasa: Vampirlerin geceleri isterlerse yarasaya dönüşebildikleri iddia edilse de vampir olgusunun doğduğu Romanya hikayelerinde bundan bahis yoktur. Çünkü vampir yarasalar Amerika kıtasına özgü bir türdür.
  • Sarımsak: Vampirlere karşı korunmak isteyenler genellikle sarımsak taşırlar. Bu hikayenin nereden çıktığı tam olarak bilinmese de Viktorya döneminde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılması bu inancı doğurmuş olabilir.
  • Haç ve Kutsal Su: Vampirlere savaş konusunda kilisenin adını geçirmeden olmaz. Kutsanmış cisimlerin vampirlerle temas edince onların cildini yakması beklenir. Bu inançta vampirlerin din dışı yaratıklar olduğu fikri etkin olabilir çünkü vampirler ölümsüzdür.
  • Gün Işığı: Vampirlerin gün ışığına çıkamadığı ve bu sebeple soluk bir tene sahip oldukları miti özellikle filmlerde ve kitaplarda çok kullanılır neredeyse olmazsa olmaz bir durumdur.
  • Kazık: Doğu Avrupa kültüründe vampirlerin kazıkla öldürülmesi fikri çok yaygındır. Rusya ve Almanya’da kazıklar ağızdan diğer ülkelerde tam kalbin olduğu yerden sokulması gerekirdi.
En İyi Vampir Filmleri
10.Vampirin Gölgesi (Shadow of the Vampire) (2000)

2000 yılında çekilen bu iddialı filmin yönetmeni E.Elias Merhise. Film 1922 yılında çekilen efsanevi film Nosferatu’nun çekimlerine odaklanıyor tabi gerçekçilikten uzak hayali bir atmosferde. Filmin yönetmeni Friedrich Wilhelm Murnau, Nosferatu filmini çekmeye hazırlanırken Max Schreck isimli gerçek bir vampirle filmde oynaması için anlaşır. Schreck’e filmin kadın başrol oyuncusunun boynunu vaat eder. Max Schreck’in sadece geceleri çalışması, soluk teni ve ekipten insanların ölmeye başlaması bazı tedirginliklerin gün yüzüne çıkmasına sebep olur. Bu ilginç filmde Murnau’yu usta aktör John Malkovich, Schreck karakterini Willem Dafoe canlandırıyor. Film en iyi yardımcı erkek oyuncu (Willem Dafoe) ve en iyi makyaj dalında Oscar’a aday oldu. Filmin IMDB notu 6.9.

Shadow of the Vampire-2000-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri
gizemli_yonetmen_f_w_murnau
Nosferatu’nun Yönetmeni F.W.Murnau
9.Bram Stoker’s Dracula (1992)

1992 tarihli bu iddialı filmi Francis Ford Coppola yönetti. Jonathan Harker isimli avukat bir emlak işi için Doğu Avrupa’da ki bir kasabaya Kont Dracula’yı görmeye gider. Kont tarafından kaçırılır ve ikisi birlikte İngiltere’ye döner. Dracula İngiltere’de Mina isimli kızın peşine düşer. Filmde Dracula’yı Gary Oldman, Harker’ı Keanu Reeves, Profesor Van Helsing’i Anthony Hopkins ve Mina’yı Winona Ryder canlandırıyor. Film en iyi kostüm, en iyi efekt ve en iyi makyaj dalında Oscar ödülü alırken en iyi sanat yönetmenliği dalında adaylık aldı. Filmin IMDB puanı: 7.4.

Bram Stoker’s Dracula-1992-Trailer
en_iyi_batman_filmleri
En İyi Batman Filmleri
en_iyi_vanmpir_filmleri
8.Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive) (2013)

Amerikan sinemasının bağımsız yönetmeni Jim Jarmusch’un çektiği filmde Adam ve Eve isimli iki vampirin hikayesi anlatılıyor. Ölümsüz olan aşıklar bir yandan da depresyonla mücadele ediyorlar. Adam bir müzisyen ve Eve’de Fas’ta yaşıyor. Eve’in sorunlu kız kardeşi Ava’nın gelmesi de beklenmedik olaylara yol açar. İkisi de umutsuz gibi görünse de hayatlarında umutla tutunacakları şeylerde vardır. Adam rolünde Tom Hiddleston, Eve rolünde Tilda Swinton rol alırken filmde ayrıca Anton Yelchin ve Mia Wasikowska da yer alıyor. Filmin IMDB puanı:7.3.

Only Lovers Left Alive-2014-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri
7.Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows) (2014)

Yeni Zelanda’lı sinemacılar Taika Waititi Ve Jemaine Clement’in hem yazıp hem yönetip hem de başrol oynadığı ilginç film. Bir belgesel ekibi 3 vampirin yaşadığı eve misafir olurlar. Viago, Vladislav ve Deacon isimli vampirler günlük sorunlarla uğraşmaktadır. 1.6 milyon dolar gibi dünya ölçülerinde çok düşük bütçeyle çekilen film için ünlü Yeni Zelanda’lı yönetmen Peter Jackson bazı teknik ekipmanları hediye etti. Film dünya çapında 6 milyon dolardan fazla hasılat yaptı. Filmin imdb puanı:7.7.

What WE Do in the Shadows-2014-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri
6.Cronos (1993)

Meksikalı ünlü yönetmen Guillermo Del Toro’nun hem yazıp hem yönettiği filmde Jesus Gris bir antika çalışanıdır. 1500’lü yılarda bir simyacının ürettiği Cronos isimli bir kapsül eline geçer. Bu kapsül gençlik ve kuvvet aşılar ancak zamanla bir vampire dönüşmeye başlar. Kapsülün peşinde Dieter de la Guardia isimli bir zengin de vardır. De la Guardia ve Gris kapsül için savaşır ancak diğer vampir filmlerinden farklı olarak kurban olan vampir karakteridir. Filmde Federico Luppi, Ron Perlman ve Claudio Brook rol alıyor. IMDB notu: 6.7.

Cronos-1993-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
5.Açlık (The Hunger) (1983)

Usta yönetmen Tony Scott’ın yönettiği filmde David Bowie ve Catherine Deneuve rol alıyor. Miriam ve John isimli iki vampir sevgilidir. Sonsuza dek genç olarak yaşayacaklarını düşünürler ancak John birden yaşlanmaya başlar ve bu konuda yardım almaya çalışır. Filmin imdb puanı:6.7

The Hunger-1983-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri
4.Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire) (1994)

Yönetmenliğini Neil Jordan’ın yaptığı bu yıldızlar geçidi film Anne Rice’ın ünlü romanından uyarlandı. Başrollerde Tom Cruise, Brad Pitt, Antonio Banderas ve Christian Slater rol alıyor. İlgi çekici vampir Lestat (Tom Cruise) ve Lestat ısırdığı için vampir olan soylu Louis’in maceraları hakkında ilginç bir film. 60 milyon dolara mal olan film dünya çapında 223 milyon dolar gişe başarısı gösterdi. En iyi sanat yönetimi ve en iyi müzik dallarında Oscar adayı olan filmin IMDB puanı:7.6.

Interview with the Vampire-1993-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri
3.Dracula (1931)

Bram Stoker’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmi Tod Browning yönetti. Doğu Avrupa’ya Kont Dracula’nın şatosuna giden Renfield, Kont Dracula tarafından hipnotize edilir. İkisi birlikte İngiltere’ye gider. Dracula orada tanıştığı Mina’dan etkilenir ve onunla ilgilenmeye başlar. Bu arada Renfield akıl hastanesine yatırılmıştır. Mina Dracula’nın etkisi altına girdikçe babası ve nişanlısı olanlara anlam verememeye başlar. Filmde Dracula rolünde korku filmleriyle özdeşleşen Bela Lugosi yer alıyor. Filmin IMDB puanı:7.5.

Dracula-1931-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri
kucuk_yabanci_2018
Küçük Yabancı-2018
2.Gir Kanıma (Låt den rätte komma in) (2008)

İsveçli yönetmen Tomas Alfredson’un yönettiği bu İsveç filminde Stockholm’un varoş semtlerinde annesiyle yaşayan Oskar zorbalığa maruz kalan bir çocuktur. Eli isimli bir kızla arkadaş olur. Bu kızın ilginç bir özelliği vardır. O da vampir olmasıdır. Bu durum ikisinin başına bazı dertler açacaktır. John Ajvide Lindqvist’in romanından uyarlanan filmin 2010 yılında bir Hollywood versiyonu da çekildi. Kåre Hedebrant ve Lina Leandersson’ın baş rolde oynadığı filmin IMDB puanı:7.9.

en_iyi_vanmpir_filmleri
1.Nosferatu (1922)

1922 yılında sessiz olarak çekilen filmin yönetmeni genç yaşta hayatını kaybeden F.W. Murnau. Thomas Hutter Kont Orlok’un yanına bir iş için gider. Yolda karşılaştığı köylüler orada kurt adam olduğunu gitmemesini söyler. Ancak Hutter köylüleri dinlemez ve Kont’un yanına gider. Filmin baş rolünde Max Schreck ve Gustav von Wangenheim oynuyor .Filmin IMDB puanı: 7.9.

nosferatunun_yonetmeni_f_w_murnau
Nosferatu’nun Yönetmeni F.W.Murnau
Nosferatu-1922-Trailer
en_iyi_vanmpir_filmleri

En İyi vampir filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_tom_hanks_filmleri
Tom Hanks’in En İyi Filmleri
en_iyi_savas_filmleri
En İyi Savaş Filmleri
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı

Bir cevap yazın