En İyi Vampir Filmleri

en_iyi_vampir_filmleri

Vampir kavramı 1700’lü yıllardan beri insanlığı meşgul eden bir konu.Edebiyatta,sinemada ve tiyatroda bir çok örneği var ve günümüzde hala bu konuda sanatsal üretim devam ediyor.En iyi vampir filmleri derlemesi

Vampir Fikrinin Doğuşu

Batı Avrupa’da ilk vampir hikayeleri 1718 Pasarofça Anlaşması’ndan sonra Osmanlı’dan ayrılarak Avusturya’ya katılan topraklarda çıkmaya başladı.Bu hikayeler o kadar ciddiye alınmaya başladı ki Avusturya hükumeti bu konuyu araştırması için bir müfettiş bile görevlendirdi.

İşlerin bu kadar ciddileşmesinin sebeplerinden biri Petar Blagojević isimli köylünün hikayesiydi. Petar öldükten sonra vampir olacağına ve köyünden 9 kişiyi öldüreceğine inanılıyordu, 1725 yılında öldüğünde tarihin en gerçekçi,en histerik vampir olaylarından birine dönüştü. Blagojević öldükten sonra O’nun köyünde 8 kişi art arda hayatını kaybetti.Bunun üzerine köylüler mezarının açılmasını talep etti. Hükumet müfettişi Frombald’ın himayesinde mezarı açıldı.Mezar açıldığında o güne kadar vampirlerle ilgili tevatürlere uygun bazı değişiklikler olması insanları daha da sinirlendirdi.Derisi yenilenmiş gibiydi ve tırnakları uzamıştı iyice korkan köylüler kalbini çıkardılar ve cesedini yaktılar.

Müfettişin raporu 1725 tarihinde bugünkü adı Die Viener Zeitung olan o yıllarda Wienerishes Diarium olan gazetede yayınlanarak halka duyuruldu. 1725 ‘de ki bu olayın ardından 1726-1732 yılları arasında ki bir başka vaka olan Arnold Paole olayı da vampir konusunun daha da ciddiye alınmasına sebep oldu. Paole da bir köylüydü ve vampir olduğuna inanılıyordu 1726 yılında öldükten sonra 16 kişinin ölümünden sorumlu olarak görülüyordu. Blagojević olayı gibi bir müfettiş gelerek ölümünden sonra mezarının açılması sırasında hazır bulundu ve sonrasında bir rapor yayınladı.Bu rapor Avrupa dillerine de çevrildi ve Avrupa da da bir vampir inancının başlamasına sebep oldu. Konuyla ilgili akademisyenlere göre popüler batı kültüründe vampir imajının gelişmesinde büyük katkısı oldu.

1732 yılından sonra İmparatoriçe Maria Theresia kazıklama,kelle kopartma ve yakıp kül etme gibi eylemleri yasakladı.

Vampirlerin Özellikleri

Vampirlerle ilgili imgelerin oluşması büyük oranda sinema ve tiyatro sayesinde oldu.Yıllardır süregelen inanışlara göre vampirler bir türlü ölemeyen yaratıklardır.Sadece geceleri ortaya çıkma miti büyük ihtimalle  yönetmen F.W Murnau’nun 1922 yılında çektiği Nosferatu filminden doğdu.Filmlere göre vampirler güneşe çıkamaz bu sebeple soluk bir tene sahiptirler.Vampirlerin ısırdığı kişilerin bazıları ölürken bazıları da onlar gibi vampir ve ölümsüz olur.Bu durum genelde filmden filme değişir.

Vampir Folklorunun Mitleri

  • Yarasa:Vampirlerin geceleri isterlerse yarasaya dönüşebildikleri iddia edilse de vampir olgusunun doğduğu Romanya hikayelerinde bundan bahis yoktur.Çünkü vampir yarasalar Amerika kıtasına özgü bir türdür.
  • Sarımsak:Vampirlere karşı korunmak isteyenler genelikle sarımsak taşırlar.Bu hikayenin nereden çıktığı tam olarak bilinmese de Viktorya döneminde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılması bu inancı doğurmuş olabilir.
  • Haç ve Kutsal Su: Vampirlere savaş konusunda kilisenin adını geçirmeden olmaz.Kutsanmış cisimlerin vampirlerle temas edince onların cildini yakması beklenir.Bu inançta vampirlerin din dışı yaratıklar olduğu fikri etkin olabilir çünkü vampirler ölümsüzdür.
  • Gün Işığı:Vampirlerin gün ışığına çıkamadığı ve bu sebeple soluk bir tene sahip oldukları miti özellikle filmlerde ve kitaplarda çok kullanılır neredeyse olmazsa olmaz bir durumdur.
  • Kazık:Doğu Avrupa kültüründe vampirlerin kazıkla öldürülmesi fikri çok yaygındır.Rusya ve Almanya’da kazıklar ağızdan diğer ülkelerde tam kalbin olduğu yerden sokulması gerekirdi.

En İyi Vampir Filmleri

10.Vampirin Gölgesi (Shadow of the Vampire) (2000)

2000 yılında çekilen bu iddialı filmin yönetmeni E.Elias Merhise.Film 1922 yılında çekilen efsanevi film Nosferatu’nun çekimlerine odaklanıyor tabi gerçekçilikten uzak hayali bir atmosferde .Filmin yönetmeni Friedrich Wilhelm Murnau Nosferatu filmini çekmeye hazırlanırken Max Schreck isimli gerçek bir vampirle filmde oynaması için anlaşır. Schreck’e filmin kadın başrol oyuncusunun boynunu vaat eder. Max Schreck’in sadece geceleri çalışması ,soluk teni ve ekipten insanların ölmeye başlaması bazı tedirginliklerin gün yüzüne çıkmasına sebep olur.Bu ilginç filmde Murnau’yu usta aktör John Malkovich , Schreck karakterini Willem Dafoe canlandırıyor.Film en iyi yardımcı erkek oyuncu (Willem Dafoe) ve en iyi makyaj dalında Oscar’a aday oldu.Filmin imdb notu 6.9.

shadow_of_the_vampire_2000
Vamipirin Gölgesi (2000)
Shadow of the Vampire-2000-Trailer

*

9.Bram Stoker’s Dracula (1992)

1992 tarihli bu iddialı filmi Francis Ford Coppola yönetti. Jonathan Harker isimli avukat bir emlak işi için Doğu Avrupa’da ki bir kasabaya Kont Dracula’yı görmeye gider.Kont tarafından kaçırılır ve ikisi birlikte İngiltere’ye döner. Dracula İngiltere’de Mina isimli kızın peşine düşer.Filmde Dracula’yı Gary Oldman ,Harker’ı Keanu Reeves ,Profesor Van Helsing’i anthony Hopkins ve Mina’yı Winona Ryder canlandırıyor.Film en iyi kostüm,en iyi efekt ve en iyi makyaj dalında Oscar ödülü alırken en iyi sanat yönetmenliği dalında adaylık aldı.Filmin imdb puanı:7.4.

bram_stokers_dracula_1992
Dracula (1992)
Bram Stoker’s Dracula-1992-Trailer

*

8.Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive) (2013)

Amerikan sinemasının bağımsız yönetmeni Jim Jarmusch’un çektiği filmde Adam ve Eve isimli iki vampirin hikayesi.Ölümsüz olan aşıklar bir yandan da depresyonla mücadele ediyor.Adam bir müzisyen ve Eve’de Fas’ta yaşıyor.Eve’in sorunlu kız kardeşi Ava’nın gelmesi beklenmedik olaylara yol açar.İkisi de umutsuz gibi görünse de hayatlarında umutla tutunacakları şeylerde vardır.Adam rolünde Tom Hiddleston ,Eve rolünde Tilda Swinton rol alırken filmde ayrıca Anton Yelchin ve Mia Wasikowska da yer alıyor.Filmin imdb puanı:7.3.

only_lovers_left_alive
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (2013)
Only Lovers Left Alive-2014-Trailer

*

7.Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows) (2014)

Yeni Zelanda’lı sinemacılar Taika Waititi Ve Jemaine Clement’in hem yazıp hem yönetip hem de başrol oynadığı ilginç film.Bir belgesel ekibi 3 vampirin yaşadığı eve misafir olurlar. Viago,Vladislav ve Deacon isimli vampirler günlük sorunlarla uğraşmaktadır. 1.6 milyon dolar gibi dünya ölçülerinde çok düşük bütçeyle çekilen film için ünlü Yeni Zelanda’lı yönetmen Peter Jackson bazı teknik ekipmanları hediye etti. Film dünya çapında 6 milyon dolardan fazla hasılat yaptı.Filmin imdb puanı:7.7

What_We_Do_in_the_Shadows
Aylak Vampirler (2014)
What WE Do in the Shadows-2014-Trailer

*

6.Cronos (1993)

Meksikalı ünlü yönetmen Guillermo Del Toro’nun hem yazıp hem yönettiği filmde Jesus Gris bir antika çalışanıdır. 1500’lü yılarda bir simyacının ürettiği Cronos isimli bir kapsül eline geçer. Bu kapsül gençlik ve kuvvet aşılar ancak zamanla bir vampire dönüşmeye başlar. Kapsülün peşinde Dieter de la Guardia isimli bir zengin de vardır.De la Guardia ve Gris kapsül için savaşır ancak diğer vampir filmlerinden farklı olarak kurban olan vampir karakteridir. Federico Luppi ,Ron Perlman ve Claudio Brook rol alıyor.Filmin imdb notu:6.7

cronos_1993
Cronos (1993)
Cronos-1993-Trailer

*

5.Açlık (The Hunger) (1983)

Usta yönetmen Tony Scott’ın yönettiği filmde David Bowie ve Catherine Deneuve rol alıyor. Miriam ve John isimli iki vampir sevgilidir.Sonsuza dek genç olarak yaşayacaklarını düşünürler ancak john birden yaşlanmaya başlar ve bu konuda yardım almaya çalışır.Filmin imdb puanı:6.7

the_hunger_1983
Açlık-1983
The Hunger-1983-Trailer

*

4.Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire) (1994)

Yönetmenliğini Neil Jordan’ın yaptığı bu yıldızlar geçidi film Anne Rice’ın ünlü romanından uyarlandı.Başrollerde Tom Cruise,Brad Pitt ,Antonio Banderas ve Christian Slater rol alıyor.İlgi çekici vampir Lestat (Tom Cruise) ve Lestat ısırdığı için vampir olan soylu Louis’in maceraları hakkında ilginç bir film.60 milyon dolara mal olan film dünya çapında 223 milyon dolar gişe başarısı gösterdi.En iyi sanat yönetimi ve en iyi müzik dallarında Oscar adayı olan filmin imdb puanı:7.6

interview_with_the_vampire_1994
Vampirle Görüşme (1994)
Interview with the Vampire-1993-Trailer

*

3.Dracula (1931)

Bram Stoker’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmi Tod Browning yönetti.Doğu Avrupa’ya Kont Dracula’nın şatosuna giden Renfield Kont Dracula tarafından hipnotize edilir.İkisi birlikte İngiltere’ye gider. Dracula orada tanıştığı Mina’dan etkilenir ve onunla ilgilenmeye başlar.Bu arada Renfield akıl hastanesine yatırılmıştır.Mina Dracula’nın etkisi altına girdikçe babası ve nişanlısı olanlara anlam verememeye başlar.Filmde Dracula rolünde korku filmleriyle özdeşleşen Bela Lugosi yer alıyor.Filmin imbd puanı:7.5.

dracula_1931
Dracula 1931
Dracula-1931-Trailer

*

2.Gir Kanıma (Låt den rätte komma in) (2008)

İsveçli yönetmen Tomas Alfredson’un yönettiği bu İsveç filminde Stockholm’un varoş semtlerinde annesiyle yaşayan Oskar zorbalığa maruz kalan bir çocuktur.Eli isimli bir kızla arkadaş olur.Bu kızın ilginç bir özelliği vardır.O da vampir olmasıdır.Bu durum ikisinin başına bazı dertler açacaktır. John Ajvide Lindqvist’in romanından uyarlanan filmin 2010 yılında bir Hollywood versiyonu da çekildi. Kåre Hedebrant ve Lina Leandersson’ın baş rolde oynadığı filmin imdb puanı:7.9.

lat_den_ratte_komma_in_2008
Gir Kanıma (2008)
Låt den rätte komma in-2008-Trailer

*

1.Nosferatu (1922)

1922 yılında sessiz olarak çekilen filmin yönetmeni genç yaşta hayatını kaybeden F.W. Murnau. Thomas Hutter Kont Orlok’un yanına bir iş için gider.Yolda karşılaştığı köylüler orada kurt adam olduğunu gitmemesini söyler.Ancak Hutter köylüleri dinlemez ve Kont’un yanına gider.Filmin baş rolünde Max Schreck ve Gustav von Wangenheim oynuyor.Filmin imdb puanı:7.9.

nosferatu_1922
Nosferatu 1922
Nosferatu-1922-Trailer

***

Vampir miti yeni filmler çıkarmaya devam edecek.Belki bir on yıl sonra bambaşka bir En iyi vampir filmleri listesi de yapılabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz bu yazılar da hoşunuza gidebilir:

the_irishman
The Irishman
sherlock_holmes_filmleri
Sherlock Holmes
en_iyi_super_kahraman_filmleri
En İyi Super Kahraman Filmleri

Yorum Yaz