River Phoenix-Hollywood’un Genç Kaybı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
river_phoenix

Last Updated on 10 Nisan 2022 by Aslıhan Demiralay

River Phoenix’in Hikayesi

23 Ağustos 1970’te sorunlu bir ailede dünyaya gelen River Phoenix, kariyerinin başlangıcından itibaren Hollywood’un geleceği olarak biliniyordu. Yirmili yaşlarına geldiğinde ünü sadece bulunduğu kıtada kalmamış, Asya’ya ulaşmıştı. Büyüleyici görünüşünün yanı sıra üstün oyunculuk becerileri, dönemin gençlerinde River Phoenix Sendromuna neden olmuştu. Yetenekli genç adam, inançları doğrultusunda sanatını icra ettiği dolu dolu yaşamına erken veda ettiğinde tüm dünyaya unutulmaz bir hüzün bıraktı.

1986’da gösterime giren Benimle Kal (Stand by Me) ile kariyerine başladığında tuhaf bir şekilde kendi karakteriyle benzerlik gösteren Chris’i canlandırdı. Benimle Kal Stephen King’in bir romanından uyarlandı. Hikaye, kayıp bir cesedi bulmak adına maceraya atılan dört erkek çocuğu hakkındaydı. Büyük hasılat elde eden film, şaheser olarak adlandırılır ve River Phoenix için mükemmel bir kariyer başlangıcı olur. Çocuk oyuncu olarak kariyerine başlamasının altında maddi sıkıntılar yer alsa da gönlünde her zaman müzisyen olmak olduğu söylenir. Phoenix hayalini gerçekleştirecek fırsat bulsa da sonsuzluğa uğurlanmasının altındaki bir sebebin de şarkıcı olarak sesini duyurma arzusu olduğu düşünülür.

keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri

18 yaşında Boşu Boşuna (Running on Empty)’da yer aldığında oyunculuğunun yanında hüzünlü güzelliğiyle de gönüllere taht kurmuştu. Bu yapımdaki oyunculuğu kendisine Oscar’a aday gösterilen en genç oyunculardan biri yapar. Ününü fikirlerini duyurmak için bir aracı konumuna koyan Phoenix aynı zamanda aktivist, vejetaryen ve savaş karşıtıdır. Kız kardeşiyle kurduğu alternatif rock grubu Aleka’s Attic ile solist ve müzik yapımcısı kimliğini de almıştır. Müzisyen olma hayalini gerçekleştiren River Phoenix şarkılarında sıkça çevre sorunlarına da yer verir. Genç yaşında yakaladığı başarılar ve barışçıl dünya görüşü onu adeta ikona çevirir.

Benim Güzel Idaho’m çekimlerinde Keanu Reeves ile dostlukları pekişse de ilk iş birlikleri absürt komedi türünde olan Ölümüne Sevmek’tir. Yapım inanılmaz başarılar göstermese de ikilinin dostluğunun başlangıç ayağıdır. Benim Güzel Idaho’m ( My Own Private Idaho), River Phoenix’in şüphesiz en büyük hitidir. Film, birbirleriyle tamamen zıt hayatlar yaşayan iki erkek fahişenin duygusal bağını ele alır. River Phoenix’in hayat verdiği Mike, sinirlendiğinde atak gösteren narkolepsiden mustariptir. Mike’ın en yakın dostu ve platonik aşkı Scott’ı ise Keanu Reeves canlandırır. Mike yalnız ve kimsesiz bir hayat sürerken, Scott için fahişelik zengin bir ailenin varisi olmaktan kaçıştır. Filmi, Phoenix’in hassas ve kırılgan performansı bir üst seviyeye çıkarır. Keanu Reeves ile öldüğü ana kadar süren dostlukları filmi çok daha yoğun bir duygu seline çevir.

River Phoenix’in Ölümü

1993’te çekim aşamasında yarım kalan Dark Blood, seyirciyle 2012 yılında buluşmuş, River Phoenix’i son kez sinemada görme şansı yakalanmasını sağladı. Genç oyuncu 31 Ekim 1993’te Johnny Depp’in sahiplerinden olduğu Viper Room gece kulübünde yüksek doz uyuşturucu sebebiyle hayatını kaybetti. Hollywood’un göz kamaştırıcı hayatına kapılmanın ona göre olmadığı söyleyen Phoenix, yaşamı boyunca özel hayatını ifşa etmemeye dikkat etse de dönemin paparazileri cenazesinde bedenini fotoğraflayarak özel hayatına son kez müdahalede bulundular.

River Phoenix’in Aile Hayatı

River Phoenix aile üyeleriyle her zaman kuvvetli bir bağa sahipti. Hippi yaşam tarzını benimseyen Phoenix ailesinin trajedisi Tanrı’nın Çocukları adlı tarikatın bir parçası olmalarıyla başlar. En büyük çocuk olan River, bir söyleşisinde henüz dört yaşındayken tacize uğradığını anlatır. Tarikattan kaçmaya karar veren Phoenix’ler yoksullukla sınanmaya devam ederler. River ve küçük kardeşleri sokakta şarkı söyleyerek para kazanmaya çalışırlar. River ve Joaquin Phoenix’in çocuk oyuncu olarak keşfedilmelerinde bu gösterilerin de büyük payı vardır. Travmatik çocukluğunu şöhretin ağırlığı takip eder. 60’lardan itibaren Hollywood’un bir parçası olan bağımlılık sorunu başarılı oyuncuyu da içine alır. Bir aktörü rolleriyle özdeşleştirmek doğru olmasa da Phoenix’in en iyi performanslarının kendisininki gibi karmaşık bir aile geçmişine sahip karakterler olması göz ardı edilemez. River, Benim Güzel Idaho’m için yapılan bir söyleşide karakteri için biçilmiş kaftan olduğunu söylemiştir. “Zaten bir köpeğim ya da normal bir babam yoktu. Sorun değil. Kendim için üzülmüyorum. Demek istediğim, kendimi bu rol için ayarlanmış gibi hissediyorum.”

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
kieslowski_nin_3_renk_uclemesi
Kieslowski’nin 3 Renk Üçlemesi
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler
Kitaplar Hakkında En İyi Filmler
https://youtu.be/2OfzaBNvMP0
River Phoenix’in Hüzünlü Hikayesi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir