Küçük Yabancı Filmi

kucuk_yabanci_filmi

The Little Stranger-2018

Küçük Yabancı-The Little Stranger korku-gerilim sinemasından bir örnek. İngiliz sinemasının etkilerini taşıyan, gotik havasını da eksik etmeyen bir film. Ancak filme sadece gerilim filmi demek biraz haksızlık olabilir. Ayrıntılara girmeden önce filmle ilgili teknik ayrıntılara bir göz atalım.

Küçük Yabancı Filmi Teknik Ayrıntılar

Filmi Room filmiyle 2016 yılında Oscar’a aday olan İrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson yönetiyor. Film Sarah Waters’ın The Little Stranger kitabından Lucinda Coxon uyarladı.

Sarah Waters’ın ülkemizde yayımlanmış 2 kitabı var, ancak bunların arasında The Little Stranger maalesef bulunmuyor( Yayımlamış kitapları Ustaparmak ve Pansiyonerler).

Filmde baş rollerde Domhnall Gleeson, Ruth Wilson, Charlotte Rampling ve Will Poulter yer alıyor.

Bu film baş rol oyuncusu Domhnall Gleeson ve yönetmen Lenny Abrahamson’un birlikte çalıştıkları ikinci film. İlki 2014 yapımı Frank filmi.

Küçük Yabancı Filmi Konusu

Küçük Yabancı-The Little Stranger filmi 1948 yılında savaş sonrasında geçiyor. İngiltere kırsalında görev yapan bir doktor, büyük bir eve hastaya çağrılır. Evin çalışanı genç kız hastadır aslında daha çok evden ayrılmak istemektedir.

Sakin mi,sürekli kendini kontrol mu ediyor çok anlayamadığımız Dr.Faraday aslında evin eski hizmetçisinin oğludur ve çocukluğunda bu eve gelmiştir.

Evin durumu da ayrı bir sorun aslında. Yüksek vergiler nedeniyle fakirleşen ev sahipleri, evin bakımını dahi yapamayacak durumdadır. Savaştan sakatlanarak dönen evin oğlu, yıllar önce ölen kızının yasını tutan evin hanımı ve o doğmadan ölen ablasının gölgesinde kalan evin genç kızı.

Bütün bu sorunlara evi neredeyse takıntı yapan Dr.Faraday eklenir. Aileye yardımcı olmak için didinirken,aslında aileye girip Hundreds Hall isimli evin bir parçası olmaya çalışır.

Bir taraftan da küçük yaşta ölen Suzan’ın hayaletinin evde olduğundan şüphelenenler vardır.

en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik-Gerilim Filmleri
Küçük Yabancı-The Little Stranger-2018-Trailer

Küçük Yabancı filmi günümüzün hızlı tempolu filmlerine alışkın sinema izleyicilerine çok hitap etmese ilgiyle izlenebilecek bir film.Konusuyla türünün klasiği olabilecekken sanki bir fırsat kaçmış gibi..

Görüntüleri,kostümleri,dekorları ve tabi ki neredeyse baş roldeki eviyle titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Filmin baş rol oyuncusu Domhnall Gleeson‘dan bahsetmeden olmaz. Domhnall Gleeson’ın babası İrlandalı efsanevi aktör Brendan Gleeson. Domhnall 1983 Dublin doğumlu.4 çocuklu ailenin en büyüğü.2001 yılından beri televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde yer alan oyuncunun en bilinen filmleri:

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi-2019

Star Wars: Son Jedi-2017

Ex Machina-2014

Anna Karenina-2012

Filmin uyarlandığı kitabın yazarı Sara Waters‘dan da biraz bahsedelim. 1966 doğumlu İskoç yazar,özellikle Viktorya Dönemi toplumunu anlatan kitaplarıyla ünlü.Kitaplarında çoğunlukla lezbiyen kahramanlara da rastlamak mümkün.En ünlü kitapları Tipping the Velvet (1998), Affinity (1999), Fingersmith (2002) ve The Little Stranger (2009) sayılabilir.

Görüşlerinize Önem Veriyoruz, Yorum Yapmayı Unutmayın…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
sean_coonery_efsanevi_james_bond
Efsanevi James Bond: Sean Connery
asterix
Asterix ve Oburix

sinema_dunyasindan_son_haberler
Sinema Dünyasından Son Haberler

Bir cevap yazın