The Dry

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_dry

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

The Dry-2020

The Dry 2020 Avustralya yapımı film. Baş rolünde ki Eric Bana, filmin sakin yapısı, yıllara uzanan gizemli senaryosuyla ilgi çekici bir yapım.

The Little Things (2021)

The Dry Filmi Konusu

The Dry flim Avustralya’nın Kiewarra isimli bir kasabasında geçiyor. Kuraklık nedeniyle sıkıntılı zamanlar yaşayan çiftçilerden biri olan Luke karısını ve oğlunu öldürdükten sonra intihar eder. Luke’un anne ve babası, oğullarının büyük şehirde ajan olan eski bir arkadaşını da cenazeye davet ederler. Aaron isimli federal ajan doğduğu kasabaya geldiğinde eski olayları ve yaşanmışlıkları da bir yandan hatırlamaya başlar. Luke’un ailesinin olayla ilgili ciddi şüpheleri vardır ve Aaron’dan olayı araştırmasını isterler.

Aaron intihar-cinayet olayını araştırırken, kasabada ki insanlar lise çağında yaşadığı bir trajediyi de hatırlatırlar. Eski bir arkadaşlarının trajik ölümünün ardında ki gizem üstünden 20 yıl geçmesine rağmen çözülememesi Aaron’ın hayatını etkilemeye devam eder. Kasabada polis olarak görev yapan genç bir memur da Aaron’a araştırmasında yardım eder.

Sakin ve ağır temposuna rağmen merak duygusunu son ana kadar devam ettirmeyi başaran film, sürpriz sonu ve kaliteli çekimleriyle de göz dolduruyor. Ayrıca uçsuz bucaksız Avustralya topraklarında kuraklık da iyi bir şekilde yansıtılıyor.

en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri

The Dry Filmi Teknik Ayrıntılar

The Dry filmi daha önce de söylediğimiz gibi bir Avustralya filmi. Filmin kadrosu daha çok Avustralya’lı ve İngiliz oyunculardan kurulu. Yönetmenliğini Robert Connolly’nin yaptığı filmin senaryosu, Jane Harper’ın aynı adlı best-seller romanından Harry Cripps ve yönetmen Robert Connolly birlikte uyarladı.

Özellikle Truva ve Hulk filmleriyle dünya çapında üne kavuşan Eric Bana filmde polis Aaron Falk rolünü canlandırırken, filmde ayrıca Genevieve O’Reilly, Keir O’Donnell ve Scott Whitlam’da rol alıyor.

Filmin IMDB puanı: 6,9 olurken Rotten Tomatoes puanı: %89.

Filmin prömieri 2020’de yapılmasına rağmen korona nedeniyle Birleşik Devletler’de 2021’de gösterime girdi. Bu sebeple bazı kaynaklar yapım tarihini 2021 olarak gösteriyor.

Koron nedeniyle sinema endüstrisinin sıkıntı yaşadığı bir dönemde, yılın en iyi gizem-gerilim filmlerinden biri.

The Dry (2020)-Trailer

Filmin uyarlandığı romandan ve yazarından da bahsedelim. The Dry romanının yazarı Jane Harper 1980 yılında Manchester’da doğdu. 8 yaşında ailesi ile birlikte Avustralya’ya taşındı. Üniversite’de İngilizce ve tarih bölümlerinde eğitim gören Harper gazeteci olarak çalışmaya başladı. 2016 yılında ilk romanı The Dry yayınlandı. Bu roman ülkemizde Kurak adıyla basıldı. Jane Harper The Dry’dan sonra Force of Nature, The Lost Man ve The Survivors romanlarını yazdı.

penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm zamanların En İyi 100 Filmi
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi
seri_katil_filmleri
En İyi Seri Katil Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir