Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi

Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi

Lisey’nin Hikayesi

Stephen King’den Lisey’in Hikayesi ;Stephen King’in daha önce filme ya da diziye konu olmamış romanı Lisey’in Hikayesi (Lisey’s Story) nihayet ekrana gelmek üzere. Yaklaşık 600 sayfalık roman 8 bölümlük bir mini diziye kaynak oldu. 4 Haziran 2021’de Birleşik Devletler’de Apple+ ‘da gösterilmeye başlayacak olan diziye biraz yakından bakalım.

stephen_king_den_the_outsider
Stephen King’den The Outsider

Lisey’nin Hikayesi Konusu

Lisey Landon 25 yıllık yazar eşi Scott’ı kaybedeli 2 yıl kadar olmuştur. Birbirine bağlı bir çift olan Lisey ve Scott sevgi dolu bir karı kocadır. Sott’ın ölümünden bir süre sonra Lisey, Scott’ın korkunç kabuslar görmesine neden olan, bir yandan da Scott’ı mecazen tedavi eden, ona yeni fikirler veren gerçek dışı bir yere gittiğini fark eder. Bunu da eşinin basılmamış yazıların düzenlerken keşfeder.

Lisey bu arada iki sorunla da mücadele etmelidir. İlki Roger Dashmiel isimli bir üniversite profesörü. Roger, Lisey’i kocasının kitaplığını ve yayımlanmamış yazılarını kendisine vermeye ikna etmeye çalışır. İkinci sorun ise Dane DeHaan’ın canlandırdığı Jim Dooley. Takıntılı bir hayran olan Dooley habis kişiliği ile ciddi bir problem yaratmaya aday bir kişilik.

Bu arada Lisey anlaşılması zor iki kız kardeşle de ilgilenmek zorundadır. Lisey kendisi için tehdit oluşturan bu iki adamdan kaçabilirse Scott’tan öğrendiklerini çok sevdiği bir başkasını kurtarmak da kullanabilecektir.

Yazar Stephen King romanı yazarken kendi hayatından da ilham almış. Stephen King eşi Tabitha King’le yaklaşık 50 yıldır evli. Bu hikayede de bir yazarın uzun evliliği, ölümle karşılaşması ve takipçi hayranlar gibi Stephen King’in kendi hayatında yabancı olmadığı konular mevcut. Yıllar önce bir hayranı Stephen King’in Misery romanının fikrini halasından çaldığını iddia etmişti.

Lisey’nin Hikayesi-Trailer

Lisey’nin Hikayesi Teknik Ayrıntılar

Lisey’in Hikayesi diziye çekilirken adeta bir yıldızlar topluluğu kadro kuruldu. Televizyon dizlerinde çok görmediğimiz Julianne Moore baş rolde. Oscar’lı aktris Lisey karakterini canlandırıyor. Dizide ayrıca Clive Owen, Joan Allen, Jennifer Jason Leigh ve genellikle bağımsız filmlerden tanıdığımız Dane DeHaan rol alıyor.

Clive Owen ve Julianne Moore daha önce 2006 yapımı Children Of Men(Son Umut) filminde birlikte oynamışlardı.

Stephen King’in 2006 yılında yayımlanan romanın dayanan dizinin her bölümünün senaryosunu bizzat Stephen King yazdı. Dizini uygulayıcı yapımcılarından biri aynı zamanda baş rol oynayan Julianne Moore. Dizinin yapımcı şirketi ise bir çok diziden tanıdığımız J..J.Abrams’ın Bad Robot şirketi. Bad Robot’u özellikle Lost ve Fringe dizlerinden hatırlıyoruz. Dizinin yönetmeni ise Pablo Larrain.

en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler

2017 yılında Stephen King Lisey’nin Hikayesi romanının televizyona uyarlandığını görmek istediğini söyledi. Bu kitabın kitapları arasında kendisinde özel bir yeri olduğunu ve bir romanın film yerine diziye uyarlanmasının daha doğru olduğunu da ekledi. Bundan sonra üzerinde çalışılmaya başlanan dizinin cast ve prodüksiyon çalışmaları da yapıldıktan sonra, New Jersey Somerset County’de çekildi.

Lisey’s Story-2021 Trailer

Lisey’nin Hikayesi özellikle bu çok akıcı romanı okuyanlar için daha da ilgi çekici bir diz olacağa benziyor. Özellikle bütün bölümlerin senaryosunun bizzat Stephen King tarafından yazılması da beklentiyi artırıyor.

Dizinin yönetmeni Pablo Larrain’den de bahsedelim. 1976 yılında Santiago’da doğan Şili’li yönetmenin en önemli filmleri arasında Post Mortem(2010), No(2012), Neruda(2016), The Club(2015) ve 2016 yapımı Jackie’yi sayabiliriz.

rosemarynin_bebeği_1968
Rosemary’nin Bebeği-1968
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_hayalet_filmleri
En İyi Hayalet Filmleri
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri

Bir cevap yazın