The Whale

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_whale

Last Updated on 26 Mart 2023 by Aslıhan Demiralay

Balina (2022)

The Whale 95. Oscar Ödülleri‘ne damga vuran filmlerden biri. Gerek baş rol oyuncusu Brendan Fraser’in sinemaya ihtişamlı dönüşünü müjdelememesiyle, gerek senaryosu ve yönetimiyle yıllın en iyilerinden biri oldu. Pişmanlık, aşk, affetmek ve affedilmek üzerine söyledikleriyle dikkate değer bir film The Whale ya da Türkçe adıyla Balina….

The Whale Filmi Konusu

Ciddi derecede obezite sorunu yaşayan Charlie, hastane masraflarından korktuğu için hastaneye gitmeyi reddeden bir adamdır. Edebiyat profesörü olan Charlie, online olarak üniversite öğrencilerine ders verir. Ancak görüntüsünden utanan Charlie, dersler sırasında asla kamerayı açmaz. Kendisine yardım eden aksi ama şefkatli hemşire Liz’in yardımıyla hayatta kalmayı başaran Charlie’nin solunum sorunları nedeniyle çok fazla ömrü kalmamıştır.

Film ilerledikçe Charlie’nin hayatı ve O’nu bu duruma getiren olayları yavaş yavaş öğrenir seyirci. Hayatının aşkı için eşini ve 8 yaşında ki kızını terk edişi ve sevdiği kişinin trajik ölümü Charlie’nin hayatına damga vurur.

The Whale (2022)-Trailer

The Whale Filmi Teknik Ayrıntılar

Senaryosu Samule D.Hunter’ın tiyatro oyunundan uyarlanan The Whale filmini ünlü sinemacı Darren Aronofsky yönetti. Filmin baş rollerinde Brandan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau ve Ty Simkins yer alıyor.

Film 2023 Oscar Ödülleri’nde 3 başlıkta aday oldu. En İyi makyaj, en iyi erkek oyuncu (Brendan Fraser) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Hong Chau) dallarında aday olan film, en iyi makyaj ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazandı. Yardımcı kadın oyuncu olarak hemşire rolünde ki Hong Chau’da bu ödülü kazansa kimsenin itiraz edebileceğini sanmıyoruz.

10 milyon dolar bütçeyle çekilen The Whale filmi dünya çapında 50 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Filmde ki karakteri için Brendan Fraser kendisini kilolu gösteren bir protez elbise giymek zorunda kaldı. Oscarlı oyuncu bu durumla ilgili şunları söyledi: “Sahip olduğumu bilmediğim kaslar geliştirdim. Hatta günün sonunda tüm aletler çıkarıldığında bir baş dönmesi hissettim; Venedik’te rıhtımdan bir tekneye atlamak gibiydi. Bu dalgalanma [hissi], bedenleri benzer olanlar için bana takdir verdi. Bu fiziksel varlıkta yaşamak için zihinsel ve fiziksel olarak inanılmaz derecede güçlü bir insan olmanız gerekir. “

Prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan The Whale, ilk gösterimden sonra Brendan Fraser’ın performansı nedeniyle dakikalarca ayakta alkışlandı. Film, Brendan Fraser’ın yıllar sonra sinemaya görkemli dönüşü olarak değerlendirildi.

The Whale filminin IMDB puanı: 7,8.

hayata_rovesata_ceken_adam
Hayata Röveşata Çeken Adam (2022)
The Whale Filmi Son Söz

The Whale, dramatik yapısı, anlattıkları, muhteşem finaliyle sinemaseverlerin beğenerek izleyebileceği bir film. Ailelerin karmaşık yapısı, sevgi, aşk, baba-kız ilişkileri ve daha fazlası….

Filmden bir alıntı:

Charlie: “Hayatımda tek bir doğru şeyi yaptığımı bilmeye ihtiyacım var!”

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
avantgarde_sinema_nedir
Avantgarde Sinema Nedir?
en_iyi_netflix_belgeselleri
En İyi Netflix Belgeselleri
dunya_sinemasinin_en_iyi_100_filmi
Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi
The Whale (2022)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir