Daltonlar’ın Gerçek Hikayesi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
daltonlar_in_gercek_hikayesi

Last Updated on 1 Şubat 2024 by Aslıhan Demiralay

Daltonlar’ın Gerçek Hikayesi. Ülkemizde çok sevilen Red Kit çizgi filmiyle tanınan Dalton Kardeşler’in 1800’lü yıllardan vahşi batıda yaşamış olduklarını öğrenmek pek çok kişi için şaşırtıcı olabilir.

Dalton Çetesi ya da daha bilinen adıyla Dalton Kardeşler Amerika’nın batısında 1890-1892 yılları arasında bir çok suça karıştı, tren ve banka soygunları yaptı. Dalton Kardeşler denmesinin sebebi çete üyelerinden dördünün kardeş olmasıydı.

Dalton Kardeşler’in Gerçek Hikayesi

Missouri’li John Lewis Dalton, barlarda bodyguard olarak çalışırken Adeline Lee Younger isimli genç bir kızla evlendi. Adeline’in iki yeğeni James-Younger Çetesinin üyesiydi. Adeline çete üyelerinden Cole ve Jim Younger’ın halalarıydı.

John Lewis Dalton ve eşi Adeline’in 12 çocukları oldu. John Dalton zamanının çocuğunu kendi yarış atları üzerinde başarısız bahisler oynayarak geçirmeye başladı. Dalton Kardeşler zamanla iş bulmak için California’ya taşındı. Bu arada 1859 doğumlu Frank Dalton’a, Arkansas’da güvenlik kuvvetlerinde şeriflik muadili bir iş teklif edildi ve Frank bu görevi kabul ederek kanun adamı olarak çalışmaya başladı.

violette_nozierre
Violette Noziere-Bir Katilin Portresi

1863 yılında doğan Bill ise 1884 yılında kardeşlerinin yanına California’ya taşındı. Evlenen Bill, bir çiftlik kiralayarak karısının erkek kardeşiyle bir iş kurdu. Ayrıca bölgede ki bir siyasi komiteye de üye oldu.

Bu arada Dalton Kardeşlerin babaları John Lewis Dalton aile evlerini kumarda kaybetti. Anneleri Adeline bir toprak parçası almayı başardı ve orada yaşamını kurdu. John Dalton oğulları kanun dışı işler yapmaya başlamadan bir süre önce hayatını kaybetti.

27 Kasım 1887’de Frank Dalton ve yardımcısı 3 içki kaçakçısını takip ederken, silahlı çatışmaya girdiler, yardımcısı yaralanırken Frank Dalton henüz 28 yaşında hayatını kaybetti. Frank Dalton Kansas eyaletinin Coffeyville şehrine defnedildi.

Frank’in ölümü üzerine kardeşlerinden 1861 doğumlu Grat Dalton onun görevini devraldı. 1869 doğumlu kardeşleri Bob’da Grat’in yardımcısı olarak işe girdi. Yaptıkları iş tehlikeli ve maaşı kötüydü, ancak o dönemde çevrede iş bulmak da kolay değildi.

Bu dönemde bazı sorunlar çıkmaya başladı. 1888 yılının ağustos ayında Grat ve Bob, Charley Montgomery isimli bir adamı tutuklamak için bir ekip kurmasıyla başladı. Çıkan çatışmada Bob, Montgomery’yi öldürdü. Bob’ın resmi bir görevli olmaması ve resmi görevli ağabeyi Grat’ın olay yerinde bulunmaması, Bob’ın sıradan bir vatandaş olarak yargılanması anlamına geliyordu. Mahkeme sonrası Bob ve ekibi aklansa da çevrede bir katil olarak görülmeye başlandı. Adam öldürmüş olmanın ağırlığı, çevre baskısı ile birleşince Bob genç yaşında fazlaca içki içme alışkanlığı edindi.

Bir süre sonra Bob ve Grat’e diğer kardeşleri Emmett’de kanun güçlerinde ki görevlerinde onlara katıldı. Parasal anlaşmazlıklar nedeniyle Bob görevinden alınsa da, kardeşlerine bunu açıklamadı ve Emmett, Bob’un hala resmi görevli olduğunu düşünerek onunla beraber devriye gezmeye devam etti. Daha sonra içki kaçakçıları ile yakın ilişkisi nedeniyle Bob ve Emmett tutuklandı. Emmett hemen salıverildi ve Bob kefaletle serbest bırakıldı. Ancak Gratt’da dahil olmak üzere Dalton kardeşler bölgede hoş karşılanmayan insanlar haline geldi. Bölgeden ayrılmaya karar veren kardeşler, bölgenin Kızılderili Şefinin katırlarını çalarak yol paralarını karşıladılar. Bu yolla daha önce anlaşmazlık yaşadıkları şeften de intikamlarını alacaklardı. Yol boyunca at ve katır satan Bob ve Emmett bu işin karlı olduğuna ikna olup at hırsızlığına devam ettiler.

nazi_selami_vermeyen_adamin_hikayesi
Nazi Selamı Vermeyen Adamın Hikayesi

Daltonların Çete Haline Gelmesi

Kanun dışı bir yaşama geçen kardeşler, Bob, Emmett ve Grat tren soymak için planlar yaptılar kardeşleri 1863 doğumlu Bill de onlara katıldı. Yaptıkları soygunların ardından Grat ve Bill Tutuklandı. Bob ve Emmett’ın tutuklanması için 3000 dolar ödül belirlendi. Bill bir süre sonra serbest bırakıldı ve Grat’i savunması için bir avukat tuttu. Dışarıda olan Bob ve Emmett, Dalton Çetesi olarak bilinen çetenin temellerini attılar. Grat ise davasını beklerken hapisten kaçtı.

Bu arada Emmett ve Bob Oklahoma’da çetelerinin temellerini daha sağlam atmak için uğraş verdiler artık soygunları ayrıntılı olarak planlıyorlardı.

15 Eylül 1891 tarihinde yaptıkları tren soygunundan 19,000 dolar para kazandılar. Ancak çetenin Dalton ailesine mensup olmayan bazı üyeleri, para paylaşımında adaletsizlik olduğunu iddia ederek çeteden ayrıldılar. Çetenin diğer üyeleri tren soymaya devam etti. Bob Dalton Jesse James’in yaptıklarından daha fazlasını yapacağını iddia ediyordu, Bob çetedeki en hırslı adamdı. 5 Ekim 1892’de Coffeyville’de iki bankayı aynı anda soymaya karar verdiler.

Ancak banka soygununda hiç bir şey umdukları gibi gitmedi. Çıkan çatışmalarda bir çok kişiyi öldüren çete üyelerinden Grat boğazından vuruldu. Emmett’de bir çok kurşun yarası aldı. Çete üyelerinden Grat ve Bob Dalton, Dick Broadwell ve Bill Powers öldürüldü. Emmett Dalton 23 kurşun yarası almasına rağmen hayatta kalmayı başardı. Emmett Dalton ömür boyu cezası aldı ancak 14 yıl hapis yattı. California’ya taşınan Emmett emlakçılıkla uğraştı, kitap yazdı ve aktörlükle uğraştı. 1937 yılında 66 yaşında hayatını kaybetti.

Bill Dalton bu olaydan sonra bir banka soygununa karıştı, ancak bir süre kaçtıktan sonra çıkan bir çatışmada öldürüldü.

bob_dalton
Bob Dalton (1869-1892)
grat_dalton_1891
Grat Dalton (1861-1892)
emmett_dalton
Emmett Dalton (1871-1937)
Dalton Çetesi Coffeyville Soygunu Sonrası-1892

Tarihi bazı kitaplar ve yaygın inanışa göre çetenin bu kadar agresif davranması, Coffeyville’de ki soygunun iyi planlanmaması hem Dalton Kardeşlerin, hem de şehirdeki bir çok suçsuz vatandaşın ölmesi Bob Dalton’un hırsları nedeniyle gerçekleşti.

black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti

Dalton Kardeşlerin Popüler Kültüre Etkisi

Amerikalılar her şeyi olduğu gibi tarihlerinde ki gangster ve haydutları da pazarlamayı başarmış bir ülke. 1940 yılında Emmett Dalton’un aynı adlı kitabından When the Daltons Rode isimli bir film çekildi. Filmi George Marshall yönetti.

1946 yılında Badman’s Territory filminde Dalton Kardeşlerden bahsedildi. Filmde Dalton Kardeşler dışında Sam Bass ve Jesse James gibi soygunculardan da bahsedildi.

1954 yılında yayınlanmaya başlayan ülkemizde Red Kit olarak bilinen Lucky Luke serisinde Dalton Kardeşler’e yer verildi.

Red_kit_lucky_luke
Red Kit-Lucky Luke
joe_dalton
Red Kit Serisinde ki Joe Dalton Tasviri

2021 yılında çekilen Death Alley isimli filmde Dalton Kardeşlerin hikayesine odaklanıyor. Filmin yönetmeni Nicholas Barton.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
ira_einhorn_un_tuhaf_hikayesi
Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi
larry_flynt
Larry Flynt’ın Film Gibi Hayat Hikayesi
vaslav_nijinsky
Vaslav Nijinsky

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir