Bir Katilin Portresi:Violette Noziére

Bir Katilin Portresi:Violette Noziére

Violette Noziére’in Hayatı

Violette Noziére sıradan hayatı olan bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmesine rağmen, 1933 yılında yaptıklarıyla Fransız Tarihine geçmiş bir kadın. Ancak tarihe geçmesi yaptığı iyi hareketlerle değil, kendi öz babasını öldürmesi ile oldu.

Pervasız ve bildiğini okuyan bir genç kızdan, katile dönüşen bir kadının hayat hikayesi…

Violette’in annesi Germaine Hézard ve babası Baptiste Noziére Fransız Demiryolları’nda çalışırken tanıştı ve 1913 yılında evlendiler. Violette Noziére 1915 yılında Neuvy-Sur-Loire ‘da doğdu.

Fransa’da kadınlar özellikle savaş döneminde erkeklerin savaşa katılması nedeniyle demir yolları gibi yerlerde çalışmaya başladılar.

Çocukluğu döneminde uyumlu ve çalışkan bir öğrenci olan Violette ailesinin tek çocuğu ve bazı kaynaklara göre bir hayli şımartılmış bir çocuk.

Violette Noziére’in Gençliği

Ancak ergenliğe girdikten sonra aşkı ve erkekleri keşfeden Violette, sürekli dışarıda vakit geçirmek ister ve bunun için de ailesine sık sık yalan söyler . Fakat sinema, kafeler ve restoranlarda vakit geçirmek için paraya ihtiyaç duyar. Bu sebeple önce evde sonra da dışarıda esnaftan para çalmaya başlar bu da yetmediği zaman fuhuştan para kazanır.

Violette Noziere

Bir dergi için çıplak poz vermekte tereddüt etmez. Böylece çifte bir hayat yaşamaya başlar. Fuhuş yapmasının bir sonucu olarak frengi hastalığına yakalanır. Başta ailesine hastalığını söyleyemez ancak hastalık ilerledikçe doktorunun da tavsiyesiyle ailesine bu hastalığı anlatmak zorunda kalır.

Doktorunu ailesi ile konuşmaya ikna eder ve doktoru ailesine Vioette’in bakire olduğunu ve bu hastalığın bulaşma ile değil de genetik olarak geçtiğini anlatır. Violette bu hastalıktan ailesini sorumlu tutarak onlarla tartışır.

1933’de Violette Jean Dabin isimli bir hukuk öğrencisi ile tanışır ve kısa zamanda sevgili olurlar. Fakat Jean parasızdır ve sürekli Violette’den para alır. Violette’in borç alabileceği yerler de sınırlıdır. Bir gün evde toplu bir miktar para olduğunu keşfeden Violette eczaneden uyku ilacı alır.

nazi_selamı_vermeyen_adamin_hikayesi
Nazi Selamı Vermeyen Adamın Hikayesi

Violette Noziére’in Cinayetle İlişkisi

Ailesine doktorlarından geldiğini söylediği bir reçete olduğunu ve genetik frengileri için bu ilacı almaları için ikna eder. İlacı ebeveynlerine verdikten sonra evden çıkar. Birkaç saat sonra geri döner ve ocağın gazını açar. Gaz kokusu evi sarınca komşularına giderek ailesinin intihara kalkıştığını anlatır.

Violette Noziere’in Davası

Eve polis ve ambulans gelir maalesef Baptiste Noziére yaşamını yitirmiştir ancak Germaine hala hayattadır ve hemen hastaneye kaldırılır. Birkaç gün komada kalan kadın kendine gelir.

Bu arada polis de evde araştırma yapmaya başlar ve gaz sayacını incelediklerinde kullanılan gaz miktarının zehirlenmeye sebep olamayacağını tespit eder.

Polis komiseri Violette’i de alarak hastaneye gider. Annesinin anlatacaklarından korkan genç kadın polisten kaçar. Annesinin anlattıklarından sonra Violette kasıtlı cinayet suçlaması ile suçlanır ve bir haftalık kovalamacanın ardından yakalanır. Kaçışı sırasında gazetelerin de birinci sayfasına çıkmaya başlar. Yaşam tarzı yaptıkları artık gazeteleri satmak için sık sık kullanılmaya başlar.

Violette Noziére’in Dava Süreci

Sansasyonel bir dava süreci sonrasında suçu sabit görülerek idam cezasına çarptırılır ancak cezası yavaş yavaş azaltılır. 1942 yılında general Philippe Pétain cezayı 12 yıla indirdi. 1945’de özgür bırakıldı. Daha sonra general De Gaulle tarafından affedildi.

en_iyi_politik_filmler
Violette’in Dava Sonrası Hayatı

Salıverildikten sonra Paris’te yaşamaya devam etti ve bir öğrenci federasyonunda sekreter-muhasebeci olarak iş buldu.1946’da hapishane merkezinin katibinin oğlu Pierre Garnier ile evlenir. Pierre Violette ile evlenebilmek için ilk karısından boşanır. Violette hayatını yeniden canlandırır ve 1947’den 1959’a kadar geçmişinden hiç bahsetmeyeceği 5 çocuk sahibi olur. Bu süre boyunca annesi her zaman yanındadır.

1961 yılında Pierre 42 yaşındayken bir araba kazasında hayatını kaybeder.

Violette’de 1966 yılında kanserden yaşamını yitirir. Annesi Germaine ise 1968 yılında torunlarının yanında doğal sebeplerle ölür.

Violette Noziére popüler kültürü de etkiler ve ünlü yönetmen Claude Chabrol 1978 yılında bir film çeker ismi Violette‘tir. Ünlü aktris Isabelle Huppert Violette’i canlandırır.

Violette-1978 Trailer
Görüşlerinize önem Veriyoruz, Yorum Yapmayı Unutmayın…
john_du_pont_vakasi
John du Pont Vakası
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti
lord_lucan_in_gizemli_kaybolusu
Lord Lucan’in Gizemli Kayboluşu
bob_crane_cinayeti
Bob Crane Cinayeti

Bir cevap yazın