Larry Flynt Vakası

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
larry_flynt

Last Updated on 7 Eylül 2021 by Aslıhan Demiralay

Larry Flynt Amerika’da yaşamış en ilginç insanlardan biri olabilir. Başına gelenler ve yaşadıkları ise bir kaç insanın hayatına sığdırabileceği türden. henüz 9.sınıfta okulu terk eden, daha sonra bir yetişkin dergisi imparatorluğu kuran, hayatını kaybettiğinde ardında 400 milyon dolardan fazla servet bırakan, her zaman tartışmalı bir kişilik. Sivil haklar savunucusu mu? yoksa çıplaklığı kullanan bir fırsatçı mı?

Larry Flynt Kimdir?

Larry Claxton Flynt Jr. adıyla 1 Kasım 1942’de Kentucky’de doğan Larry Flynt’in babası II.Dünya savaşı’nda yer almış bir gaziydi. Ailesinin boşanmasından sonra sıkıntılı bir dönem yaşayan Larry Flynt, 15 yaşında okulu bırakarak, sahte doğum belgesi ile Amerikan Ordusuna katıldı. Ordudaki görevinden sonra çeşitli işlerde çalışan Flynt, birikimleriyle 1965 yılında bir bar satın aldı. Barın elde ettği başarıdan sonra Hustler isimli çıplak dansçıların bulunduğu, üst gelir sınıfına hitap eden kulüpler açmaya başladı. Hustler kulüpleri yıllık 520.000 dolara kadar gelir elde ederek büyük başarı yakaladı.

1972 yılına gelindiğinde kulüpleri hakkında haberler veren 2 sayfalık Hustler Newsletter isimli bir bülten çıkarmaya başladı. Bu bülten müşterileri arasında büyük bir popülariteye sahip oldu. 1973 petrol krizi nedeniyle Hustler Kulüplerinin geliri ciddi şekilde düşmeye başladı ve Flynt, Hustler Newslettter’ı, Hustler isimli bir yetişkin dergisine çevirmeye karar verdi. Bu kararı almasında kulüplerinin ciddi vergi borçları nedeniyle iflasını ilan etmesinin de etkisi oldu.

john_du_pont_vakasi
John du Pont Vakası

1974 yılında ilk kez basılan Hustler dergisi ilk bir kaç ay fark edilmese de daha sonra hayli karlı bir yatırıma dönüştü. 1975 yılında eski first lady Jackie Kennedy’nin çıplak güneşlenirken çekilmiş resimlerini satın aldı ve dergide basılmasını sağladı. First lady’nin haberi olmadan çekilen bu resimler büyük bir olaya dönüştü ve resimlerin olduğu derginin bir milyondan fazla satılmasına neden oldu.

1978 yılında müstehcenlikle ilgili bir davaya konu olan Larry Flynt, 6 Mart 1978’de mahkemenin dışında avukatıyla birlikte vuruldu. Bu olay sonucunda omurilik hasarı yaşayan ve kısmi felç olan Flynt, tekerlekli sandalye ile yaşamaya başladı. Olayın faili ise Joseph Paul Franklin isimli Nazi takıntılı bir seri katildi.

Larry Flynt 1984 yılında Amerikan Başkanlığına ve 2003 yılında California Valiliğine aday oldu.

Yaşadığı saldırı nedeniyle konuşma bozukluğu ve inme gibi sağlık sorunları yaşayan Larry Flynt, Hustler dergisini yayınlamaya devam etti. 10 Şubat 2021’de kalp rahatsızlığından 78 yaşında hayatını kaybetti. Erkek kardeşi Jimmy Flynt Washington Post Gazetesi‘ne Larry Flynt’in ölümünü teyit etti.

Hayatı boyunca 5 kez evlenen Larry Flynt’in bu evliliklerden 4 kızı ve 1 oğlu dünyaya geldi.

Larry Flynt ve Popüler Kültür

Yaşadıkları bir film senaryosunu andıran Larrry Flynt bir Hollywood filmine de konu oldu. 1996 yılında ünlü yönetmen Woody Harrrelson canlandırdı, Larry Flynt de filmde konuk oyuncu olarak bir hakim rolünü aldı. Film genel olarak beğenilse de Flynt’in kadınlara yönelik görüşlerini yumuşatmasından ve kariyerinin sert yönlerini göstermemesinden dolayı eleştirildi.

bob_crane_cinayeti
Bob Crane Cinayeti

Larry Flynt yayıncılık hayatı boyunca bir çok müstehcenlik davası ile karşı karşıya kaldı. Kendisini ifade özgürlüğü savunucusu olarak lanse etmeyi tercih etti. Ancak herkes aynı fikirde değildi. Ünlü feminist-yazar Glorai Steinem Flynt’ı “şiddet içeren sadist bir pornocu” olarak nitelendirdi.

Larry Flynt hayatı boyunca karmaşık bir kişilik sergiledi. Hustler dergisinde ki aşırı müstehcenlik ve şiddet görüntülerine rağmen, Flynt ölüm cezasına karşı çıktı. Hatta kendisi vuran seri katil Joseph Paul Franklin’in 2013 yılındaki infazına da karşıydı. Eşcinsel evliliği savundu, müstehcen olmayan dergiler yayınladı, 2003 yılında Amerika’ nın Irak işgaline karşı çıktı ve kurduğu vakıf aracılığıyla omurilik yaralanmaları ve çocuk istismarının önlenmesi konularında çalışmalar yaptı.

Joseph Paul Franklin Kimdir?

James Clayton Vaughn adıyla 1950 yılında Alabama’da fakir ailenin çocuğu adıyla dünyaya gelen Joseph Paul Franklin, ismini Joseph Goebbles ve Benjamin Franklin’den ilham alarak değiştirdi. Gençlik döneminden itibaren Naziler ve Nasyonel Sosyalizme ilgi duyan Joseph Paul Franklin, farklı ırklardan insanların ilişkilerinden hoşlanmıyordu. 6 kez müebbet hapis ve 1 idam cezası alan Franklin, Larry Flynt’ın vurulması olayından suçlanmadı çünkü olaylarla ilgili ifadeleri değiştiği için bazı suçları netleşmedi. 2013 yılında aldığı idam cezası nedeniyle infaz edildi.

mary_pinchot_meyer_cinayeti
Mary Pinchot Meyer Cinayeti

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

dorothy_arnold_gizemi
Dorothy Arnold Gizemi
nazi_selami_vermeyen_adam
Nazi Selamı Vermeyen Adamın Hikayesi
ira_einhorn
Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir