En İyi Gizem Romanları

En İyi Gizem Romanları

Gizem, gerilim, şüphe. Bu tarz bulmacaları kim sevmez ki? Polisiye romanlar, hayalet hikayeleri,katil kim araştırmaları …

En iyi gizem romanları….

En İyi Gizem Romanları

1.Malta Şahini (Maltese Falcon) – Dashiell Hammett

Usta yazar Dashiell Hammett’in yazdığı bu ilginç kitapta Malta Şövalyelerinin yaptırdığı paha biçilemeyen bir şahin heykelinin hikayesi. Heykele tutkuyla, takıntıyla bağlı insanlar ve güzel bir kadın tarafından olayların içine sokulan özel dedektif Sam Spade. Zanlı konumuna düşen Spade’in kendini kurtarma mücadelesi.

Bu kitabın usta oyuncularla çekilen bir film versiyonu da bulunuyor. John Huston’un 1941 yılında yönettiği filmde Sam Spade rolünü ünlü yıldız Humphrey Bogart oynadı.

dashiell_hammett
Dashiell Hammett
en_iyi_gizem_romanlari

2.Ejderha Dövmeli Kız-(Girl with the Dragon Tattoo)- Stieg Larsson

Stieg Larsson’un Milenyum üçlemesinin ilk kitabı olan Ejderha Dövmeli Kız gizem romanı olmanın hakkını tamamen veriyor diyebiliriz.Gazeteci Mikael Blomkvist ülkenin önde gelen sanayicilerinden biri tarafından görüşmeye çağrılır.Görüşmede sanayici Blomkvist’ten 36 yıl önce kaybolan yeğeninin gizemini çözmesini ister. Blomkvist hacker olan Lisbeth Salander’in yardımını da alır. Kitabın Hollywood’da ve İsveç ‘de filminin çekildiğini hatırlatalım. Amerikan versiyonunda Blomkvist’i Daniel Craig, İsveç versiyonunda Michael Nyqvist canlandırdı.

en_iyi_arabalar
3.On Küçük Zenci (And Then There Were None)-Agatha Christie

Agatha Christie’nin Jane Marple ya da Hercul Poirot olmadan yazdığı romanlardan biri. Yazar tarafından yazarken en zorlandığı kitap olarak tarif edilen roman farklı bir atmosfere sahip.10 farklı ve birbirini tanımayan kişi izole bir adaya davet edilir.Bu 10 kişinin de sakladığı bazı sırları vardır. Zaman geçtikçe içlerinden bazıları ölmeye başlar. Çok sürpriz bir sonu olan kitabın 2015 yılında çekilen bir mini dizisi de bulunuyor.

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
en_iyi_arabalar
4.Rebecca-Daphne du Maurier

İngiliz yazar Daphne du Maurier’in yazdığı roman genç ve güzel bir kadının dul ve zengin bir adamla evlenip onun devasa malikanesine taşınması ile başlıyor. Ancak genç kadın yeni evinde gerilimli bir hayat yaşamaya başlar. Kocasının rahmetli eşi Rebecca’nın gölgesi evin her yerindedir ve evin kahyası da hayatı yeni gelin için hiç de kolaylaştırmamaktadır. Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock 1940 yılında bu romanı çok başarılı bir filme uyarladı, en iyi film ve en iyi sinematografi dalında 2 Oscar kazanan filmde baş rolleri Laurence Olivier ve Joan Fontaine paylaşıyor.

en_iyi_arabalar
5.Kayıp Kız (Gone Girl)-Gillian Flynn

Gillian Flynn’in yazdığı kitapta Nick ve Amy Dunne evli, genç bir çifttir ve her şeye sahip gibi görünmektedirler. Ancak Amy evlilik yıl dönümlerinde ortadan kaybolur. Doğal olarak ilk şüpheli eşidir ancak her şey göründüğünden çok uzaktır. Akıl oyunlarıyla dolu bu kitapta son ana kadar heyecan devam ediyor. Bu sürükleyici kitap 2014 yılında David Fincher tarafından beyaz perdeye taşındı. Filmin baş rollerinde Ben Affleck ve Rosamund Pike rol aldı.

en_iyi_arabalar
6.Baskervillin Köpeği(The Hound of the Baskervilles)- Arthur Conan Doyle
Baskerville’in Köpeği

Usta yazar Sir Arthur Conan Doyle’un belki de en bilinen romanında tabi ki çok sevilen karakter Sherlock Holmes yer alıyor. Dartmoor isimli beldeden gelen Dr. Mortimer yakın arkadaşı Sir Charle Baskervil’in ailesine musallat olan bir lanetten bahseder. Bölgelerinde bir canavarın izleri vardır ve Baskerville ailesinin fertlerinin ölümünden sorumlu görünmektedir. Holmes Watson’ı Dartmoor’a gizemi çözmesi için gönderir. Bir çok filme de konu olan bu başarılı roman sürpriz sonuyla da dikkat çekiyor.

en_iyi_arabalar
en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar
7.Şirket(The Firm) – John Grisham

Amerikalı best-seller uzmanı John Grisham’ın unutulmaz romanı. Genç ve başarılı bir avukat olan Mitchell McDeere yeni bir şirkette şevkle çalışmaya başlar. Her şeyin mükemmel göründüğü şirkette Mitchell bir süre sonra işlerin faklı yürütüldüğünü anlamaya başlar. Şantaj, dinleme, yasa dışı hesaplarla örülü bir gizem vardır. Ayrıca bazı iş arkadaşları gizemli bir şekilde hayatını kaybeder.Son sayfasına kadar heyecanın eksilmediği roman Sydney Pollack tarafından filme çekildi. Filmde genç avukatı Tom Cruise canlandırdı.

en_iyi_arabalar
8.Çakalın Günü (The Days of Jackal)-Frederick Forsyth
frederick_forsyth
Frederick Forsyth

Ünlü İngiliz yazar Frederick Forsyth’ın heyecanlı ve tempolu kitabı Çakalın Günü.Nereden ve ne zaman geleceği belli olmayan kiralık katil Çakalın, Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaule’ü öldürme planı ve O’na engel olmaya çalışan gizli servislerin çatışması.1973 yılında Fred Zinneman tarafından filme alındı.

20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları
en_iyi_arabalar
9.Kuzuların Sesizliği (Silence of the Lambs)-Thomas Harris

Thomas Harris’in unutulmaz kitabı. Genç bir FBI ajanı ve bir yamyam katil arasında gerçekleşen akıl oyunları.Kaybolan kadınlarla ilgili bir davada, Hannibal Lecter isimli katilden yardım ve bilgi almaya çalışan genç ajan acaba bu gizemi çözebilecek midir? Amerika’da 1950’li yıllarda cinayet işleyen seri katil Ed Gein’den izler taşıyan kitap 1991 yılında Jonathan Demme yönetiminde filme çekildi. Anthony Hopkins ve Judy Foster filmde başrol oynadı.

en_iyi_arabalar
10.Gülün Adı (The Name of the Rose)-Umberto Eco

Usta yazar Umberto Eco’nun ilk romanı olan Gülün Adı Ortaçağ İtalyası’nda geçer. Roman manastırda bir rahibin ölmesiyle başlar. Baskerville’li William ölüm nedenin araştırmak için manastıra gelir. William geldikten sonra da ölümler devam eder. Kitap inancın yaratabileceği bağnazlığı gizemli cinayetlerle örülü bir şekilde anlatıyor.

Kitap 1986 yılında filme alındı. Filmi Jean-Jacques Annaud yönetti Sean Connery ve Christian Slater başrollerinde oynadı.

en_iyi_arabalar
leonardo'nun_yahudasi
Leo Perutz-Leonardo’nun Yahudası
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_tarih_kitaplari
En İyi Tarih Kitapları
kitap_kulubu_nasil_kurulur
Kitap Kulübü Nasıl Kurulur?
en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar

Bir cevap yazın