En İyi Gizem Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_gizem_romanlari

Last Updated on 23 Mart 2024 by Aslıhan Demiralay

En iyi gizem romanları. Gizem, gerilim, şüphe. Bu tarz bulmacaları kim sevmez ki? Polisiye romanlar, hayalet hikayeleri, katil kim araştırmaları …

En iyi gizem romanları….

En İyi Gizem Romanları

Malta Şahini (Maltese Falcon)-Dashiell Hammett

Usta yazar Dashiell Hammett’in yazdığı bu ilginç kitapta Malta Şövalyelerinin yaptırdığı paha biçilemeyen bir şahin heykelinin hikayesi anlatılıyor. Heykele tutkuyla, takıntıyla bağlı insanlar ve güzel bir kadın tarafından olayların içine sokulan özel dedektif Sam Spade. Zanlı konumuna düşen Spade’in kendini kurtarma mücadelesi.

Hiç şüphesiz en iyi gizem romanlarından biri.

malta_sahini
Malta Şahini (İlk Baskı-1930)
dashiell_hammett
Dashiell Hammett

İlgili Haber: Stephen King’in En Sevdiği Kitapları

Bu kitabın usta oyuncularla çekilen bir film versiyonu da bulunuyor. John Huston’un 1941 yılında yönettiği filmde Sam Spade rolünü ünlü yıldız Humphrey Bogart oynadı.

Malta Şahini kitabının yazarı Dashiell Hammett, 1894 yılında Maryland’de doğdu. Gençliğinde bir dedektiflik bürosunda özel dedektif olarak çalışan Hammett, bu görevinden ayrıldıktan sonra dergi ve gazetelere macera hikayeleri yazmaya başladı. İlk romanının 1929 yılında yayınlayan Dashiel Hammett, McCarthy döneminin Cadı Avı uygulamaları nedeniyle sorguya çekildi çünkü Hammett Komünist Parti’ye üyeydi. 1961 yılında akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. En önemli eserleri arasında Red Harvest (Kızıl Hasat), Malta Şahini, The Thin Man (İnce Adam) romanlarını sayabiliriz.

en_iyi_gizem_romanlari

2.Ejderha Dövmeli Kız-(Girl with the Dragon Tattoo)- Stieg Larsson

Stieg Larsson’un Milenyum üçlemesinin ilk kitabı olan Ejderha Dövmeli Kız gizem romanı olmanın hakkını tamamen veriyor diyebiliriz. Gazeteci Mikael Blomkvist ülkenin önde gelen sanayicilerinden biri tarafından görüşmeye çağrılır. Görüşmede sanayici Blomkvist’ten 36 yıl önce kaybolan yeğeninin gizemini çözmesini ister. Blomkvist hacker olan Lisbeth Salander’in yardımını da alır. Kitabın Hollywood’da ve İsveç ‘de filminin çekildiğini hatırlatalım. Amerikan versiyonunda Blomkvist’i Daniel Craig, İsveç versiyonunda Michael Nyqvist canlandırdı. En iyi gizem romanları denilince akla ilk gelen kitaplardan biri.

Stieg Larsson 15 Ağustos 1954 tarihinde doğdu. Stieg Larsson gazeteci ve yazar olarak çalıştı. Ejderha Dövmeli Kız romanının da içinde olduğu Milenyum serisi dünya çapında 65 milyon kopya sattı. Larsson 9 Kasım 2004 tarihinde henüz 50 yaşında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

ejderha_dovmeli_kiz
Ejderha Dövmeli Kız-Stieg Larsson
en_iyi_arabalar
3.On Küçük Zenci (And Then There Were None)-Agatha Christie

Agatha Christie‘nin Jane Marple ya da Hercule Poirot olmadan yazdığı romanlardan biri. Yazar tarafından yazarken en zorlandığı kitap olarak tarif edilen roman farklı bir atmosfere sahip.10 farklı ve birbirini tanımayan kişi izole bir adaya davet edilir. Bu 10 kişinin de sakladığı bazı sırları vardır. Zaman geçtikçe içlerinden bazıları ölmeye başlar. Romanın 2015 yılında çekilen bir mini dizisi de bulunuyor.

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
en_iyi_arabalar
4.Rebecca-Daphne du Maurier

İngiliz yazar Daphne du Maurier’in yazdığı roman genç ve güzel bir kadının dul ve zengin bir adamla evlenip onun devasa malikanesine taşınması ile başlıyor. Ancak genç kadın yeni evinde gerilimli bir hayat yaşamaya başlar. Kocasının rahmetli eşi Rebecca’nın gölgesi evin her yerindedir ve evin kahyası da hayatı yeni gelin için hiç de kolaylaştırmamaktadır. Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock 1940 yılında bu romanı çok başarılı bir filme uyarladı, en iyi film ve en iyi sinematografi dalında 2 Oscar kazanan filmde baş rolleri Laurence Olivier ve Joan Fontaine paylaşıyor.

rebecca
Rebecca 1938 Baskısı
daphne_du_maurier
Daphne du Maurier (1930’lu Yıllar)

Daphne Du Maurier 13 Mayıs 1907’de Londra’da dünyaya geldi. Hem annesi hem de babası oyuncu olan Maurier sanatçı bir aileden geliyordu. İlk romanı 1931 yılında yayınlanan sanatçının en önemli eserleri arasında Jamaica Inn (Jamaica Hanı), Don’t Look Now (Karanlığın Gölgesi), The Birds (Kuşlar), Rebecca ve My Cousin Rachel kitaplarını sayabiliriz. Ünlü yazar 19 Nisan 1989’da yaşamını yitirdi.

en_iyi_arabalar
5.Kayıp Kız (Gone Girl)-Gillian Flynn

Gillian Flynn’in yazdığı kitapta Nick ve Amy Dunne evli, genç bir çifttir ve her şeye sahip gibi görünmektedirler. Ancak Amy evlilik yıl dönümlerinde ortadan kaybolur. Doğal olarak ilk şüpheli eşidir ancak her şey göründüğünden çok uzaktır. Akıl oyunlarıyla dolu bu kitapta son ana kadar heyecan devam ediyor. Bu sürükleyici kitap 2014 yılında David Fincher tarafından beyaz perdeye taşındı. Filmin baş rollerinde Ben Affleck ve Rosamund Pike rol aldı.

Gillian Flynn, 24 Şubat 1971 tarihinde Kansas’da doğdu. Flynn’in en bilinen romanları arasında Gone Girl (Kayıp Kız), Sharp Objects ve Dark Places (Karanlık Yerler) sayılabilir.

en_iyi_arabalar
en_iyi_iskandinav_polisiye_kitaplari
En İyi İskandinav Polisiye Kitapları
6.Baskervillin Köpeği(The Hound of the Baskervilles)- Arthur Conan Doyle

Usta yazar Sir Arthur Conan Doyle’un belki de en bilinen romanında tabi ki çok sevilen karakter Sherlock Holmes yer alıyor. Dartmoor isimli beldeden gelen Dr. Mortimer yakın arkadaşı Sir Charle Baskervil’in ailesine musallat olan bir lanetten bahseder. Bölgelerinde bir canavarın izleri vardır ve Baskerville ailesinin fertlerinin ölümünden sorumlu görünmektedir. Holmes Watson’ı Dartmoor’a gizemi çözmesi için gönderir. Bir çok filme de konu olan bu başarılı roman sürpriz sonuyla da dikkat çekiyor.

Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859’da Edinburgh’da doğdu. Tıp eğitimi alan alan Conan Doyle 1882 yılında hekim olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde hikaye ve romanları yayınlanıyordu. Sadece Sherlock Holmes karakterini değil, bilim kurgu, tarih, şiir gibi alanlarda da eserler verdi. 7 Temmuz 1930’da hayatını kaybetti. Arthur Conan-Doyle’un en önemli eserleri arasında; The Lost World (Kayıp Dünya), The Sign Of Four (Dörtlerin İmzası), A Scandal in Bohemia (Bohemia’da Skandal) ve The Hound of the Baskervilles (Baskervillin Köpeği) sayılabilir.

en_iyi_arabalar
en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar
7.Şirket (The Firm) – John Grisham

Amerikalı best-seller uzmanı John Grisham’ın unutulmaz romanı. Genç ve başarılı bir avukat olan Mitchell McDeere yeni bir şirkette şevkle çalışmaya başlar. Her şeyin mükemmel göründüğü şirkette Mitchell bir süre sonra işlerin faklı yürütüldüğünü anlamaya başlar. Şantaj, dinleme, yasa dışı hesaplarla örülü bir gizem vardır. Ayrıca bazı iş arkadaşları gizemli bir şekilde hayatını kaybeder. Son sayfasına kadar heyecanın eksilmediği roman Sydney Pollack tarafından filme çekildi. Filmde genç avukatı Tom Cruise canlandırdı.

John Grisham 1955 yılında Arkansas’da doğdu. Hukuk fakültesinden mezun olan Grisham, avukat olarak uzun yıllar görev yaptı. İlk romanı Öldürme Zamanı 1984 yılında okuyucuyla buluştu. En önemli eserleri arasında; The Client (Müşteri), The Firm (Şirket), The Pelican Brief (Pelikan Dosyası), The Rainmaker (Yağmurcu) sayılabilir. Ülkemizde de çok sevilen John Grisham’ın kitapları dünya çapında 250 milyon kopyadan fazla sattı.

en_iyi_arabalar
8.Çakalın Günü (The Days of Jackal)-Frederick Forsyth

Ünlü İngiliz yazar Frederick Forsyth’ın heyecanlı ve tempolu kitabı Çakalın Günü. Nereden ve ne zaman geleceği belli olmayan kiralık katil Çakalın, Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaule’ü öldürme planı ve O’na engel olmaya çalışan gizli servislerin çatışması.1973 yılında Fred Zinneman tarafından filme alındı.

Frederick Forsyth 25 Ağustos 1938’de Ashford’da doğdu. İspanyada ki Granada Üniversites’nde eğitim gördü. Forsyth gazeteci olmadan önce Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak görev yaptı. İlk romanı Çakal’ın Günü 1971 yılında basıldı. The Odessa File (1972), The Dogs of War (1974), The Negotiator (1989) en önemli eserleri arasında sayılabilir.

20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları
en_iyi_arabalar
9.Kuzuların Sesizliği (Silence of the Lambs)-Thomas Harris

Thomas Harris’in unutulmaz kitabı. Genç bir FBI ajanı ve bir yamyam katil arasında gerçekleşen akıl oyunları. Kaybolan kadınlarla ilgili bir davada, Hannibal Lecter isimli katilden yardım ve bilgi almaya çalışan genç ajan acaba bu gizemi çözebilecek midir? Amerika’da 1950’li yıllarda cinayet işleyen seri katil Ed Gein’den izler taşıyan kitap 1991 yılında Jonathan Demme yönetiminde filme çekildi. Anthony Hopkins ve Judy Foster filmde başrol oynadı.

Thomas Harris 22 Eylül 1940’da Tennessee’de doğdu. Baylor Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi aldı. Mezuniyetinden sonra muhabir olarak çalışmaya başladı. En önemli eserleri arasında The Silence Of The Lambs (Kuzuların Sessizliği), Red Dragon (Kızıl Ejder), Hannibal kitaplarını sayabiliriz.

en_iyi_arabalar
10.Gülün Adı (Il Nome Della Rosa)-Umberto Eco

Usta yazar Umberto Eco’nun ilk romanı olan Gülün Adı Ortaçağ İtalyası’nda geçer. Roman manastırda bir rahibin ölmesiyle başlar. Baskerville’li William ölüm nedenin araştırmak için manastıra gelir. William geldikten sonra da ölümler devam eder. Kitap inancın yaratabileceği bağnazlığı gizemli cinayetlerle örülü bir şekilde anlatıyor.

Kitap 1986 yılında filme alındı. Filmi Jean-Jacques Annaud yönetti Sean Connery ve Christian Slater başrollerinde oynadı.

umberto_eco
Umberto Eco

Umberto Eco, 5 Ocak 1932’de Alessandria’da doğdu. Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı ve yazar olan Eco, 19 Şubat 20165’da Milano’da hayatını kaybetti. Il Nome Della Rosa (Gülün Adı), Il Cimitero di Praga (Prag Mezarlığı), Il Pendolo di Foucault (Foucault Sarkacı), Baudolino sayılabilir.

en_iyi_arabalar
leonardo'nun_yahudasi
Leo Perutz-Leonardo’nun Yahudası
en_iyi_arabalar
11. Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code)-Dan Brown

Dan Brown’ın tüm dünyada tanınmasını sağlayan roman. Simge bilim profesörü Robert Langdon Paris’e bir konferansa gider. Ancak Louvre Müzesi’nin müdürü gizemli bir şekilde öldüğünde, polis gizemin çözümüne yardımcı olması için Langdon’a ulaşır. Fakat polisin profesöre söylemediği ise ölümün şüphelilerinden biri olduğudur. Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Tablosu’ndan, Kutsal Kase’ye çözülmesi gereken bir çok ipucu ve gizemin olduğu roman sürpriz sonu ve temposuyla gizem romanlarının en iyilerinden biri. Da Vinci şifresi dünya çapında 80 milyon kopya sattı.

dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları

Dan Brown 22 Haziran 1964’de New Hampshire’de doğdu. Üniversite eğitminden sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. En önemli eserleri arasında The Da Vinci Code (Da Vinci Şifresi), Angels And Demons (Melekler ve Şeytanlar), The Lost Symbol (Kayıp Sembol) sayılabilir.

en_iyi_arabalar
12. Kızıl Nehirler (Les Rivières Pourpres)-Jean-Christophe Grangé

Jean-Christophe Grangé’nin en sevilen romanı. Küçük bir Fransız kasabasında işlenen korkunç bir cinayet ve mezar soygunu, farklı şehirlerden gelen iki polisin birlikte çalışmasına sebep olur. Cinayetler devam ederken, olaylar yıllar öncesinde yaşanan korkunç olaylara dayanır ve aslında hiç bir şey tesadüf değildir. Sadece Fransa’da 450.000 kopyadan fazla satan Kızıl Nehirler son sayfasına kadar gizemin çözülmediği bir roman.

Jean-Christophe Grangé 15 Temmuz 1961’de Boulogne’da doğdu. Sorbonne’da eğitim gören Jean-Christophe Grangé gazeteci olarak çalışmaya başladı. İlk romanı Leyleklerin Uçuşu (Le Vol des Cigognes) 1994 yılında yayınlandı. En Önemli eserleri arasında Kızıl Nehirler (Les Rivières Pourpres), Mermer Adam, Ölüler Diyarı, Siyah Kan (La Ligne Noire), Taş Meclisi (Le Concile de Pierre) ve Küllerin Günü sayılabilir.

da_vinci_sifresi
Da Vinci Şifresi-Dan Brown
kizil_nehirler
Kızıl Nehirler-Jean-Christophe Grangé
en_iyi_arabalar
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
surpriz_sonlu_romanlar
Sürpriz Sonlu Romanlar
jean_christophe_grange_romanlari
Jean Christophe Grangé Romanları
en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar

En İyi gizem Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir