Leonardo’nun Yahudası

Leonardo’nun Yahudası-Leo Perutz

Ünlü yazar Leo Perutz tarafından yazılan kitap büyük üstat Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği (the Last Supper) tablosunun yapım sürecine bir aşk ve intikam hikayesi sığdırıyor.

Milano yakınlarında ki Santa Maria Dele Grazie Manastırı’nın yemekhanesinin duvarına İsa’nın son akşam yemeğini anlatan bir resim yapma işi alan Leonardo azimli ve istekli bir şekilde çalışırken bir tıkanma noktasına gelir. Çünkü Yahuda İskaryot’un yüzünü ilham alacağı kişiyi bulamamıştır. Milano’nun en kötü adamını arayışı kitap boyunca devam eder. Leonardo kendi Yahudası’nı ararken Bohemyalı bir tüccarla Milanolu güzeller güzeli Nicola arasında bir aşk filizlenir.

Aşk, intikam, aç gözlülük ve bir eserin ortaya çıkma serüveni üzerine kısa ama düşündürücü bir roman.

tum_zamanlarin_en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz romanları

Son Akşam Yemeği Tablosu ile ilgili ayrıntılı bilgi için: Son Akşam Yemeği

Leonardo Da Vinci

Kitaptan Alıntı:

-D’Oggiono: Hizmet ettiğiniz dükü nihayet hoşnut kılacak ve ait olduğunuz bu şehrin şanına şan katacaksınız.

-Leonardo: Ben hiçbir düke, hiçbir hükümdara hizmet etmem. Hiçbir şehre, hiçbir ülkeye, hiçbir imparatorluğa da ait değilim. Ben yalnızca görme, kavrama, düzene sokma ve yaratma tutkusuna hizmet ederim ve sadece eserime aitim.

Leo Perutz:1882 yılında Prag’da bir yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazar,aynı zamanda bir matematikçidir. I.Dünya Savaşı sırasında orduda görev yaparken ağır yaralandığı için Viyana’ya geri döndü.İlk romanı Die Dritte Kugel (Üçüncü Kurşun) 1915’de yayınlandı. 1938 yılında Naziler Avusturya’ya saldırınca Tel-Aviv’e yerleşti. İsrail Cumhuriyeti kurulduktan sonra ki milliyetçi politikalardan rahatsız oldu ve tekrar Avusturya vatandaşı oldu ve 1957 yılında Avusturya’da öldü.

En önemli eserleri arasında St.Petri-Schnee(Şeytan Tozu), Der Marques de Bolibar sayılabilir.

20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi romanları

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
en_iyi_rus_romanlari
En İyi Rus Romanları

Bir cevap yazın