Leonardo’nun Yahudası

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
leonardo_nun_yahudasi

Last Updated on 10 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Leonardo’nun Yahudası-Leo Perutz

Ünlü yazar Leo Perutz tarafından yazılan kitap büyük üstat Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği (The Last Supper) tablosunun yapım sürecine bir aşk ve intikam hikayesi sığdırıyor. Bu kısa romanda bir sanatçının üretim sancıları, inat yüzünden gözü dönen bir adam ve saf bir kızın aşkına tanıklık ediyoruz.

Milano yakınlarında ki Santa Maria Dele Grazie Manastırı’nın yemekhanesinin duvarına İsa’nın son akşam yemeğini anlatan bir resim yapma işi alan Leonardo azimli ve istekli bir şekilde çalışırken bir tıkanma noktasına gelir. Çünkü Yahuda İskaryot’un yüzünü ilham alacağı kişiyi bulamamıştır. Milano’nun en kötü adamını arayışı kitap boyunca devam eder. Leonardo kendi Yahudası’nı ararken Bohemyalı bir tüccarla, Milanolu güzeller güzeli Nicola arasında bir aşk filizlenir.

Aşk, intikam, aç gözlülük ve bir eserin ortaya çıkma serüveni üzerine, kısa ama düşündürücü bir roman. Usta yazar Leo Perutz’un akıcı ve merak uyandırıcı dilinden akılda kalıcı bir eser.

tum_zamanlarin_en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz romanları

Son Akşam Yemeği Tablosu ile ilgili ayrıntılı bilgi için: Son Akşam Yemeği

Leonardo Da Vinci

Leonardo’nun Yahudası Kitabından Alıntı:

-D’Oggiono: Hizmet ettiğiniz dükü nihayet hoşnut kılacak ve ait olduğunuz bu şehrin şanına şan katacaksınız.

-Leonardo: Ben hiçbir düke, hiçbir hükümdara hizmet etmem. Hiçbir şehre, hiçbir ülkeye, hiçbir imparatorluğa da ait değilim. Ben yalnızca görme, kavrama, düzene sokma ve yaratma tutkusuna hizmet ederim ve sadece eserime aitim.

leonardo_nun_yahudasi
Leonardo’nun Yahuda’sı-Leo Perutz

Leo Perutz’un Hayat Hikayesi

Leo Perutz:1882 yılında Prag’da bir yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazar, aynı zamanda bir matematikçidir. I. Dünya Savaşı sırasında orduda görev yaparken ağır yaralandığı için Viyana’ya geri döndü. İlk romanı Die Dritte Kugel (Üçüncü Kurşun) 1915’de yayınlandı. 1938 yılında Naziler Avusturya’ya saldırınca Tel-Aviv’e yerleşti. İsrail Cumhuriyeti kurulduktan sonra ki milliyetçi politikalardan rahatsız oldu ve tekrar Avusturya vatandaşı oldu ve 1957 yılında Avusturya’da hayatını kaybetti. En önemli eserleri arasında St.Petri-Schnee(Şeytan Tozu), Der Marques de Bolibar sayılabilir.

gabriel_garcia_marquez_ask_ve_obur_cinler
Gabriel Garcia Marquez-Aşk ve Öbür Cinler

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

iklimler_andre_maurois
İklimler-Andre Maurois
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir