Leonardo’nun Yahudası

Leonardo’nun Yahudası-Leo Perutz

Ünlü yazar Leo Perutz tarafından yazılan kitap büyük üstat Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği (the Last Supper) tablosunun yapım sürecine bir aşk ve intikam hikayesi sığdırıyor.

Milano yakınlarında ki Santa Maria Dele Grazie Manastırı’nın yemekhanesinin duvarına İsa’nın son akşam yemeğini anlatan bir resim yapma işi alan Leonardo azimli ve istekli bir şekilde çalışırken bir tıkanma noktasına gelir.Çünkü Yahuda İskaryot’un yüzünü ilham alacağı kişiyi bulamamıştır. Milano’nun en kötü adamını arayışı kitap boyunca devam eder. Leonardo kendi Yahudası’nı ararken Bohemyalı bir tüccarla Milanolu güzeller güzeli Nicola arasında bir aşk filizlenir.

leonardo-da-vinci_last_supper
Leonardo da Vinci

Son Akşam Yemeği Tablosu ile ilgili ayrıntılı bilgi için: Son Akşam Yemeği

Kitaptan Alıntı:

-D’Oggiono: Hizmet ettiğiniz dükü nihayet hoşnut kılacak ve ait olduğunuz bu şehrin şanına şan katacaksınız.

-Leonardo: Ben hiçbir düke,hiçbir hükümdara hizmet etmem.Hiçbir şehre,hiçbir ülkeye,hiçbir imparatorluğa da ait değilim.Ben yalnızca görme,kavrama,düzene sokma ve yaratma tutkusuna hizmet ederim ve sadece eserime aitim.

Leo Perutz:1882 yılında Prag’da bir yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazar,aynı zamanda bir matematikçidir. I.Dünya Savaşı sırasında orduda görev yaparken ağır yaralandığı için Viyana’ya geri döndü.İlk romanı Die Dritte Kugel (Üçüncü Kurşun) 1915’de yayınlandı.1938 yılında Naziler Avusturya’ya saldırınca Tel-Aviv’e yerleşti.İsrail Cumhuriyeti kurulduktan sonra ki milliyetçi politikalardan rahatsız oldu ve tekrar Avusturya vatandaşı oldu ve 1957 yılında Avusturya’da öldü.

En önemli eserleri arasında St.Petri-Schnee(Şeytan Tozu), Der Marques de Bolibar sayılabilir.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

golgede_ve_guneste_futbol_eduardo_galeano
Gölgede ve Güneşte Futbol
gabriel_garcia_marquez-kirmizi_pazartesi
Gabriel Garcia Marquez-Kırmızı Pazartesi
en_iyi_rus_romanlari
En İyi Rus Romanları

Bir cevap yazın