İklimler Kitabı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
iklimler_kitabi

Last Updated on 23 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

İklimler-André Maurois

“Erkeklerin beğenileri, yaşamlarından gelip geçmiş kadınların bulanık, birbirine karışmış imgelerini sakladığı gibi, kadınların kafası da kendilerini sevmiş erkeklerin birbiri ardına getirdiği tortulardan oluşmuştur. Çoğu zaman bir kadının bize çektirdiği korkunç acılar, başka birinde uyandırdığımız aşkın yıkımının da dolaylı nedeni olur.”

“İklimler”; Andre Maurois tarafından yazılmış, ilk olarak 1928 yılında yayımlanmış bir roman. Tahsin Yücel tarafından dilimize çevrilen kitap 1967 yılında Varlık Yayınları tarafından basılmış, sonrasında Helikopter Yayınları tarafından yayımlanmaya başladı.

İklimler Kitabı Konusu

Roman iki bölümden oluşuyor; ilk bölümde kitabın asıl kahramanı Philippe’in ağzından ilk karısı ve en büyük aşkı Odile’i, onunla olan evliliğini dinlerken, ikinci bölümde Philippe’i, ikinci karısı Isabelle’den dinliyoruz. Hem bir ilişkinin iki tarafta ne kadar farklı yansımalar yaratabileceğini göstermesi hem de insanların ilişkiden ilişkiye değişen tutumlarını, duygularını göstermesi açısından harika bir yapıt olduğunu söyleyebilirim.

soguk_deri_albert_sanchez_pinol
Soğuk Deri-Albert Sánchez Piñol

Yazar anlatı süresince adeta bir psikolog edası ile Philippe, Odile, İsabelle’e yaklaşıyor ve aşkın, kıskançlığın, güvensizliğin, sevilmemeye rağmen sevmenin, vazgeçememenin ve hatta başkası için kendinden vazgeçmenin hallerini seriyor önümüze. Bunu o kadar detaylı ve edebi bir dille, öylesine romantik bir atmosferde yapıyor ki kitap bittikten sonra tadı damağınızda kalıyor deyim yerindeyse. Çelişkilerin aşkın kimyasında olduğunu, çoğunlukla bizi mutsuz edecek, kendimizinkinden çok farklı iklimlerde sevgiyi, mutluluğu aradığımızı duygularımıza dokuna dokuna öyle güzel anlatıyor ki… Turgut Uyar diyor ya bir şiirinde; “Aşkım da değişebilir, gerçeklerim de” diye, işte Andre Maurois de tam o noktada işliyor bu kitapla içimize. İnsanlar değişiyor, beklentiler değişiyor, sonra bir bakıyoruz ki öğretilerimize, prensiplerimize sıkı sıkıya bağlı olan, hatta başkalarına dudak büken biz bile başkalaşmışız farklı aşkların içinde. Aşk uğruna, bize hiç de uygun olmayan iklimlerde yaşama tutunmaya çalışmışız.  Sonunda da her birimiz, bu yaşanmışlıklardan bize kalan eşsiz izlerle, duygularla yani yazarın dediği gibi “tortu”larla  bir ilişkiden diğerine savrulur olmuşuz.

İklimler Kitabı Son Söz

Hani çok güzel bir müzik dinlersiniz de bittikten sonra bile o melodi yankılanmaya devam eder ya kulaklarınızda, hani çok güzel bir yemek yersiniz de tadı kalır ya damağınızda, işte “İklimler” de benim için öyle bir kitap oldu. Aşktaki, ilişkilerdeki halinize ayna tutmaya, içinizdeki Philippe, Odile ve Isabelle’le karşılaşmaya hazırsanız bu kitap tam size göre.

Nedenini niçinini sorgulamadığımız, bizi türlü hallere sokan, yüreğimizi ısıtan aşklara ithafen okuyun deyip, bana göre kitabın kilit cümlelerinden biriyle bitireyim yazımı;

“Sizde sevdiğim… Ah Madam, neyimi sevdiğinizi biliyorsanız, yandım…”

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
reese_kitap_kulubu
Reese Kitap Kulübü
yasakli_kitaplar
Tüm Dünyadan Yasaklı Kitaplar
en_cok_okunan_kitaplar
Tüm Zamanların En Çok Okunan Kitapları
İklimler-André Maurois

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir