Aşk Ve Öbür Cinler-Gabriel Garcia Marquez

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
ask_ve_obur_cinler_gabriel_garcia_marquez

Last Updated on 24 Ocak 2022 by Aslıhan Demiralay

Aşk ve Öbür Cinler

“Mutluluğun iyi edemediğini iyileştirecek ilaç yoktur..”

Roman, bir inşaat çalışması sırasında eski bir manastırda yapılan kazı sonucu, yirmi iki metre uzunluğunda bir saç yığını bulunması ile başlıyor. Böylesine ürkütücü, bir o kadar da gizemli açılış bizi tabii ki bu saçların sahibini ve onun hikâyesini merak etmeye itiyor. Bu merak unsuru bile romanı bir çırpıda okuyup bitirmek için yeterli bence.

Soylu bir ailenin kızı olan Sierva Maria’yı köpek ısırır. Bunu ilk zamanlar ailesine söylemese de ki ailesi zaten onunla ilgilenmemektedir ve köleler tarafından büyütülmektedir, daha sonra söylemek durumunda kalır. Kuduz şüphesi o dönemde soylu bir aile için utanç verici bir olaydır. Önce “dinsiz” bir doktora başvurulur, sonra çevreden gelen baskılar sonucu kilise tarafından kızın cinleri olduğu, bu yüzden iyileşemediği öne sürülür ve “tedavi” için manastıra kapatılır. Piskopos güvendiği bir rahip olan Delaura’yı konuyu incelemesi için görevlendirir. Rahip, kızı daha yakından tanıdıkça ona âşık olur, kız da ona bağlanır.

gabriel_garcia_marquez_kirmizi_pazartesi
Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez

 Delaura’nın kendine, inanışlarına rağmen Sierva Maria’ya olan aşkı, kilisenin farklılıklar karşısındaki tahammülsüzlüğü, “tedavi” ve “düzeni sağlamak”  adı altına insanlara yaptığı işkenceler ve etiketlemeler, ateist doktorun hiçbir baskıya boyun eğmeden var olma çabası, Sierva Maria’nın içinde büyüdüğü sevgisiz ortam, soylu olmanın saçma sapan kuralları… Marquez bunların hepsini büyülü bir gerçeküstücülükle anlatmış. Hem de o kadar detaylı bir anlatım ki bu; birbirini görmeye bile tahammülü kalmamış mutsuz anne baba, Sierva Maria’nın yürüdüğü zaman koridorları süpüren saçları, Delaura ile el ele oturdukları hücre, gizli geçitler, fısıltıların kulaktan kulağa yayıldığı manastır koridorları, bir film gibi gözünüzde canlanıyor.

Aşk ve Öbür Cinler, sevgisizlik, baskı, dinin çıkarlar uğruna kullanılması, yalnızlık üzerine oturtulmuş sıra dışı bir aşk öyküsü. Siz de bu aşkın izini, Marquez’in büyülü anlatımı ile sürmeye hazırsanız bu kitabı kaçırmayın derim. Keyifli okumalar!

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

stephen_crane
Stephen Crane
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman
20_yuzyililn_okunmasi_gereken_50_romani
20.Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı

Aşk Ve Öbür Cinler-Gabriel Garcia Marquez

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir