Ed Gein Kimdir? Seri Katil Mi? Mezar Hırsızı Mı?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
ed_gein_kimdir

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Ed Gein Amerikan suç tarihinin belki de en problemli isimlerinden biri. Bazı çevrelerce seri katil olarak görülen bazı çevrelerce sadece bir katil ve mezar hırsızı olarak değerlendirilen popüler kültürü etkilemiş sorunlu bir adam. Peki Ed Gein Kim?

Ed Gein’in Hayatı

Ed Gein, Teodore Edward Gein adıyla 27 Ağustos 1906 tarihinde La Crosse County Wisconsin’de dünyaya geldi. Babası George Philip Gein ve annesi Augusta Wilhelmine Gein’di. Gein çiftinin iki erkek çocuğu oldu. İlki 1901 yılında doğan Henry George Gein’di. Ailenin reisi George bir alkolikti ve düzenli bir işe sahip değildi. Aile zaman içinde Plainfield, Wisconsin’de ki 155 dönümlük bir arazisi olan çiftliklerine yerleştiler. Bu büyük arazi Geinler’in tecrit altında yaşamasına neden oldu.

Ed Gein çocukluğunda okul dışında ki vaktini çiftlik işleriyle geçirirken, bağnaz bir Lutheran olan annesinin etkisi altında kaldı. Anneleri Augusta, dünyanın ne kadar ahlaksız olduğu, içki içmenin günahı ve kendisi dışında ki kadınların şeytanın bir aleti olduğu yönündeki inançlarını çocuklarına aktardı. Ed Gein utangaç bir çocuktu ve arkadaş edinme çabaları annesinin muhalefeti ve cezaları ile karşılaşıyordu.

dalton_kardeslerin_gercek_hikayesi
Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi
ed_gein
Ed Gein

1 Nisan 1940 tarihinde Ed Gein’in babası George alkolün vücudunda yarattığı tahribat nedeniyle hayatını kaybetti. Babalarının ölümünden sonra, geçinebilmek için Gein Kardeşler kasabada çeşitli tamir işleri yapmaya başladı. Tamir işlerine ek olarak Ed çocuk bakıcılığı da yapıyordu. Evin büyük oğlu Henry ise kardeşinin annelerine olan aşırı bağlılığından endişe duyuyordu ancak Henry bu konuda her hangi bir şey yapamadan 1944 tarihinde hayatını kaybetti.

Ölümü önce kalp yetmezliği gibi görünse de, cinayet mi, kaza mı, yoksa hastalık sonucu mu olduğu hiç bir zaman netleşmedi.

Ed Gein ve annesi bu kayıptan sonra yalnız kaldılar. Anne Augusta bir süre sonra inme geçirdi ve Ed annesine büyük bir özveriyle bakmaya başladı, fakat sağlığı güderek bozulan Augusta 29 Aralık 1945’de öldü. Ed Gein ard arda yaşanan bu ölümlerden, özellikle annesinin ölümünden çok etkilendi.

Annesinin kaybından sonra Ed Gein, annesinin kullandığı odaları hiç bozmadan korurken, evin diğer tarafları giderek harabeye döndü. Ed Gein vaktini çalışarak, Nazi vahşetleri ve yamyamlar hakkında ucuz dergiler okuyarak geçirdi.

Bu arada kasabada ilginç olaylar meydana gelmeye başladı. 16 Kasım 1957 tarihinde, kasabada ki hırdavat dükkanının sahibi Bernice Worden ortadan kayboldu. Worden’ın oğlu kasabanın şerif yardımcısıydı ve kadının yazdığı fişlere bakarak annesinin son görüştüğü kişinin Ed Gein olduğunu belirledi. Bu delillerden sonra Ed Gein tutuklandı ve çiftliğinde bir arama başlatıldı.

Arama sırasında Gein’in çiftliğinde bir kulübede Worden’ın cesedi bulundu. Kadının cesedi baş aşağı asılmıştı. Çiflikte yapılan geniş arama sonucunda insan kemikleri, insan derisinden yapılmış süs eşyaları, insan dersinden yapılmış kadın giysileri gibi korkunç bazı materyaller bulundu.

Yapılan sorguda Gein insan vücutlarını yakın zamanda hayatını kaybetmiş insanların mezarlarından aldığını söyledi. Özellikle annesinin yaşlarında kadınların mezarlarını soymuş ve vücut parçalarını almıştı.

Gein sorgusunda annesinin ölümünden sonra, insan derilerinden bir kadın kıyafeti yapmaya çalıştığını söyledi. Bu şekilde elbiseyi giyebilecekti. Ayrıca 1954 yılından beri kayıp olan Mary Hogan’ı da öldürdüğünü itiraf etti.

chappaquiddick_te_ne_oldu
Chappaquiddick’te Ne Oldu? Amerikan Tarihini Değiştiren Kaza

Ed Gein Davası

Ed Gein 21 Kasım 1957’de sonuçlanan davada, şizofreni teşhisi nedeniyle maksimum güvenlikli bir akıl hastanesine yerleştirildi. 1968 yılında tekrar yargılanan Ed Gein, akıl hastalığı nedeniyle, hayatının sonuna kadar kalacağı bir hastaneye gönderildi.

Ed Gein başlarda bir çok kişiyi öldürmüş bir seri katil gibi görünse de aslında iki cinayet işlediği ve evinde ki ceset parçalarının mezar soyuculuğundan geldiği anlaşıldı.

Ed Gein 26 Temmuz 1984’de 77 yaşında akciğer kanserine bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Ed Gein’in Popüler Kültüre Etkisi

Ed Gein Amerikan popüler kültüründe derin izler bıraktı. Amerikalı yazar Robert Bloch Sapık isimli kurgu bir roman yazdı. Kitap Ed Gein ve annesinden esintiler taşıyordu. Kitap 1959 yılında basıldı ve 1960 yılında usta yönetmen Alfred Hitchcock tarafından filme alındı.

psycho_1960
Sapık (Psycho)-1960
texas_chainsaw_massacre
Texas Katliamı (Texas Chainsaw Massacre)-1974
violette_noziere
Violette Noziere-Bir Katilin Portresi

1974 yılında gösterime giren Deranged filmi de Ed Gein’den esintiler taşıyordu. 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs), 1974 yapımı Texas Katliamı (The Texas Chain Saw Massacre) filmlerinde ki katil karakterlerinin de Ed Gein’le ortak yönleri vardı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
larry_flynt
Larry Flynt’ın Film Gibi Hayat Hikayesi
ira_einhorn_un_tuhaf_hikayesi
Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi
black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir