Oscar’lı Yönetmen Bong Joon Ho’nun Önerdiği 35 Film

Oscar’lı Yönetmen Bong Joon Ho’nun Önerdiği 35 Film

Oscar’lı Yönetmen Bong Joon Ho’nun Önerdiği 35 Film listesi. 2019 yapımı Parazit (Gisaengchung ) filmiyle 3 Oscar kazanan (En İyi Film, En iyi Yönetmen, En İyi Senaryo) Güney Kore’li yönetmen Bong Joon Ho sinemaseverlere izlemeleri için 35 film önerdi. Filmleri sıralamadan önce Bong Joon Ho‘nun hayatından bahsedelim. 1969 yılında Güney Kore’nin Daegu kentinde doğan yönetmen, 1994 yılında kısa filmler çekerek yönetmenliğe başladı. Ödül canavarı Parazit dışında 2017 yapımı Okja, 2013 yapımı Snowpiercer ve 2009 yapımı Madeo filmleriyle de tanınıyor. En iyi yönetmen ödülünü alan ilk Koreli sinemacı.

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

IndieWire’ın Haberine Göre Bong Joon Ho’nun Önerdiği 35 Film

 1. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Do The Right Thing-1989 yapımı filmin yönetmeni Spike Lee. Filmin kadrosu Spike Lee, Danny Aiello, Giancarlo Esposito, Rosie Perez.
 2. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Mutlu Lazzaro (Happy as Lazzaro)-2018 yapımı filmin yönetmeni Alice Rohrwacher. Oyuncular ise Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Luca Chikovani.
 3. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Ucuz Roman (Pulp Fiction)-1994 Yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun yaptığı filmin baş rollerinde John Travolta, Bruce Willis, Samuel L.Jackson ve Uma Thurman. IMDB notu: 8,9.
 4. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Asako I & II -2018 yapımı filmin yönetmeni Ryusuke Hamaguchi. Erika Karata, Masahiro Higashide, Rio Yamashita baş rolde.
 5. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Aguirre: The Wrath of God-1972 yapımı Werner Herzog filminde 16.yüzyılda acımasız ve deli bir adam olan Don Lope de Aguirre, El Dorad’yu bulmak için bir İspanyol birliğine liderlik eder. Baş rollerde Klasus Kinski, Ruy Guerra ve Helena Roja yer alıyor. Filmin IMDB notu:7,9.
 6. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film The 400 Blows (400 Darbe) -1959 yapımı filmi , Fransız Yeni Dalga akımı yönetmenlerinden François Truffaut yönetti. Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier ve Albert Rémy baş rolde olduğu filmde dikkat edilmeyen bir çocuk önemsiz suçlarla suç hayatına girer.
 7. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film The Ballad of Narayama (Narayama Türküsü)-1958 yapımı Japon filminde Kabuki Tiyatrosundan bir hikaye anlatılıyor. İnsanların yaşlanınca, ölmeleri için yakındaki bir dağa taşınması gereken bir köyün hikayesi. Filmin yönetmeni Keisuke Kinoshita. Kinuyo Tanak ve Teiji Takahaski baş rolde. IMDB notu:7,9.
 8. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Being John Malkovich (John Malkovich Olmak) 1999 yapımı filmde bir kuklacı oyuncu John Malkovich’in kafasının içine giden bir kapı keşfeder. Bu ilginç filmin yönetmeni Spike Jonze, baş rollerde John Malkovich, John Cusack, Cameron Diaz ve Catherine Keener yer alıyor. IMDB puanı: 7,7.
 9. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film A City of Sadness-1989 yapımı filmin yönetmeni Hsiao-Hsien Hou. Tony Chiu-Wai Leung, Shu-Fen Hsin baş rolde. Filmin IMDB puanı:7,9.
 10. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Cure-1997 yapımın yönetmeni İyoshi Kurosawa . Baş rollerde Masato Hagiwara, Koji Yakusho, Tsuyoshi Ujiki. Bir dedektif işledikleri suçları hatırlamayan kişilerin dosyalarıyla uğraşır.
 11. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Fanny and Alexander (Fanny ve Alexander)-1982 yapımı filmin yönetmeni Ingmar Bergman. Baş rollerde Ewa Fröling, Bertil Guve, Allan Edwall. İki İsveçli çocuk, ailelerinin yaşadığı trajedi ve komediye tanıklık ederler.
 12. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmDeliverance (Kurtuluş)- 1972 yapımı filmin yönetmeni John Boorman. Baş rollerde Jon Voight, Burt Reynolds ve Ned Beatty baş rolde. Baraj kurulmadan önce kano gezisine çıkan arkadaşlar unutulmaz bir deneyim yaşarlar. IMDB puanı:7,7.
 13. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Fargo-1996 yapımı unutulmaz filmin yönetmenleri Ethan ve Joel Coen kardeşler. Daha sonra çekilen aynı adlı bir diziye de ilham kaynağı olan filmin baş rollerinde Francis McDormand, William H.Macy ve Steve Buscemi yer alıyor. Zengin kayın pederinden fidye parası alabilmek için karısını kaçırtan bir adam işin içinden çıkamaz. IMDB puanı:8,1.
 14. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmThe Great Escape( Büyük Firar)- 1963 yapımı yıldızlar geçidi filmde Nazilerin toplama kampında kalan bir grup askerin firar hikayesi anlatılıyor. Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough baş rolde. IMDB puanı: 8,2 olan filmin yönetmeni John Sturges.
 15. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmThe Housemaid-1960 yapımı filmin yönetmeni Kim Ki-young. Bir bestevci ve karısının yanında çalışmaya başlayan hizmetçi beklenenden fazlasını yapmaya başlayınca evdeki hayat kargaşaya sürüklenir. IMDB puanı:7,3. Lee Eun-sim, Kim Jin-kyu, Ju Jeung-ryu baş rollerde.
 16. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmIntentions of Murder-1964 yapımı filmin yönetmeni Shohei Imamura. Baskıcı kocasının baskısı altında yaşayan bir kadın, eve giren hırsızın tecavüzüne uğrayınca hayatı daha da alt üst olur. Masumi Harukawa, Shigeru Tsuyuguchi, Yukı Kusunoki baş rollerde.
 17. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmIo Island- 1977 yılında çekilen filmin yönetmeni Kim Ki-young. Bir turizm girişimcisi yeni bir yatırım yapmak için gizemli Lo Adası’nın efsanelerini araştırır. Lee Hwa-si, Choi Yun-Seok, Kim Jeong-Cheol baş rolde.
 18. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmLife is Sweet-1990. Mike Leigh’in yazıp yönettiği filmin baş rolünde David Thewlis, Claire Skinner, Janes Horrocks rol alıyor. IMDB puanı: 7,5.
 19. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmLola Montes 1955 yalında gösterime giren filmin yönetmeni Max Ophüls. Martine Carol, Peter Ustinov, Anton Walbrook baş rollerde. IMDB puanı: 7,3.
 20. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmMad Max: Fury Road 2015 yapımım bu yenide çevrim filmde, kıyamet sonrası bir dönemde, düzene isyan eden bir grup insanın hikayesi. George Miller’ın yazıp yönettiği filmde Charlize Theron, Tom Hardy, Nicholas Hoult baş rolde.
 21. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmThe Man Who Fell to Earth(Dünyaya Düşen Adam)- 1976 yapımı filmin baş rolünde efsnevi müzisyen David Bowie, Candy Clark, Rip Torn rol alıyor. Nicolas Roeg’in yönettiği filmde ölmekte olan gezegeni kurtarmak isteyen bir uzaylı insan gibi davranmak zorundadır. Ancak diğer insanların aç gözlülüğü bazı sorunların çıkmasına yol açar.
 22. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmHereditary(Ayin)-Ari ASter’in yazıp yönettiği film 2018 tarihli. Baş rollerde Toni Colette, Alex Wolf ve Gabriel Byrne yer alıyor. Kend halinde bir aileni başına trajik ve rahatsız edici olaylar gelmeye başlar.
 23. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmNashville-1975 tarihli filmin yönetmeni Robert Altman. Roone Blakley, Keith Carradine, Karen Black’in rol aldığı filmde, bir siyasi kongrenin hazırlıkları anlatılıyor.
 24. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Psycho(Sapık)- 1960 yılından gelen film Alfred Hitchcock’un en iyilerinden. Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin’in rol aldığı filmle igili ayrıntılı bilgi için: En İyi Alfred Hitchcock filmleri yazımıza göz atabilirsiniz.
 25. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Raging Bull(Kızgın Boğa-1980. Ünlü boksörJake LaMotta’nın anlatıldığı epik filmin yönetmeni Martin Scorsese. Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci’nin rol aldığı filmin IMDB puanı: 8,2.
 26. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Rushmore(Çılgın Liselier)-1998 yapımı filmin yönetmeni Wes Anderson. Sorunlu ve dahi çocuk Max Fischer’ın Rushmore isimli lisede yaşadıklarının anlatıldığı filmde Jason Schwartzman, Bill Murray, Olivia Williams baş rolde.
 27. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Seconds(İki Yüzlü Adam)- 1966 yapımı filmde bilim kugu filmlerinde görmeye çok alışık olmadığımız Rock Hudson baş rolde. Hudson dışında filmde John Randolph, Jeff Corey rol alıyor. Yönetmenliğini John Frankenheimer’ın yaptığı filmde orta-yaşlı mutsz bir adam, kendi ölümünün tezgahlanması ve yeni bir kimlikle yeni bir hayata başlamak için bir anlaşma yapar. IMDB puanı: 7,7.
 28. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmThe Thing 1982 tarihli filmin yönetmeni John Carpenter. Kurt Russell, Keith David, Wilford Brimley rol aldığı filmde Antarktika’da araştırma yapan bir grup bilim-adamı bir yartık tarafınfan avlanmaya başlar.
 29. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmThings to Come(Dünyamzın Geleceği)-1936. İkinci Dünya Savaşı henüz yaşanmadan çekilen filmde, bir dünya savaşının ardından, salgın ve kaosun olduğu bir dünya düzeni kurlur, ancak çok geçmeden yeni bir medeniyet tekrar kurulur ve uzay yolculuğu için çalışmalar yapılır. Raymond Massey, Ralph Richardson, Cedric Hardwicke baş rolde.
 30. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmTouch of Evil(Bitmeyen Balayı)- Orson Welles’in 1958 tarihli filmi. Meksika sınır kasabasında yaşanan cinayet, yolsuzluk ve adam kaçırma gibi suçların gölgeside yaşam. Orson Welles, Janet Leigh, Charlton Heston, Marlene Dietrich baş rollerde.
 31. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Uncut Gems-2019 tarihli filmin yönetmenleri Josh ve Benny Safdie. Adam Sandler, Josh Safdie, Julia Fox rol aldığı filmde, borçlarının artması üzerine New York’lu bir kuyumcu hayatta kalmak için her şey riske etmek zorunda kalır. IMDB puanı:7.4.
 32. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Vengeance Is Mine(İntikam Benim)-1979 yılından gelen bu filmin yönetmeni Shohei Imamura. Kaçab ir suçlunun hikayesi. Ken Ogata, Mitsuko Baisho, Mayumi Ogawa baş rollerde.
 33. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_filmLe Salaire de laPeur(Dehşet Yolcuları) Fransız yönetmen Henri-Georges Clouzot’nun 1953 yapımı filmi. Bir Güney Afrika köyünde nitrogliserin taşınması için 4 adam tutulur ancak bu adamların nitrogliserini taşımak için güvenlik ekipmanları yoktur. Baş rollerde Charles Vanel, Yves Montand, Vera Clouzot yer alıyor.
 34. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Wendy and Lucy-2008 yapımı filmin yönetmeni Kelly Reichardt. Ya boyunca başına gelen talihsiz olaylar sonucunda genç bir kadın mali bir kriz ve hayatının alt üst olması ile karşı karşıya kalır.
 35. guney_koreli_yönetmen_bong_joon_ho_nun_onerdıgı_35_film Zodiac 2007 tarihli David Fincher filminde 1970’li yıllarda Amerika’da bir çok cinayet işleyen Zodyak katilinin peşindeki gazateci ve polislerin hikayesi. Filmle ilgili ayrıntılar için En İyi Seri Katil Filmleri yazımıza bir göz atabilirsiniz.
nosferatunun_yonetmeni_f_w_murnau
Nosferatu’nun Yönetmeni F.W.Murnau
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

Bir cevap yazın