The Undoing Dizisi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_undoing_dizisi

Last Updated on 12 Mart 2022 by Aslıhan Demiralay

The Undoing

The Undoing HBO’nun 2020 yapımı mini dizisi ve yıldızlardan oluşan kadrosu, sürprizlerle dolu senaryosuyla son dönemin dikkat çeken yapımlarından biri.

Golden Globe 2021’de 4 dalda adaylık alma başarısı gösteren dizinin yaratıcısı televizyon dünyasında farklı türde yapımlardan tanıdığımız David E.Kelley.

The Undoing Konusu

The Undoing dizisi izleyiciyi üst sınıf New York’luların yaşamına davet ediyor. İyi eğitim almış, yüksek gelir grubunda, büyük New York evlerinde yaşayan insanların mükemmel görünen hayatları…

Nicole Kidman’ın canlandırdığı Grace Fraser klinik bir psikolog ve eşini canlandıran Hugh Grant yani Jonathan Grant’de bir çocuk onkoloğu.

Bir çocukları olan evli çiftten Nicole Kidman’ın babası da New York’lu bir elit. Tek çocukları Henry şehrin pahalı ve prestijli okullarından birinde eğitim görüyor.

ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri

Grace okulun bağış toplama etkinliği toplantısına gittiğinde burslu bir çocuğun annesiyle tanışır. Diğer annelerden daha genç olan Elena, New York’un gelir durumu daha düşük bir bölgesinden gelen bir kadındır.

Elena ve Grace arasında bir çeşit arkadaşlık gelişirken diğer anneler Elena’dan o kadar da hoşlanmazlar. İnsanların kendinden olmayanı, farklı olanı kabullenmeyişini göstermek için bir kaç dakikalık bir sahne yeterli olmuş aslında. En açık fikirli gibi görünen insanlar bile farklı olanı, başka bir sınıftan olanı kabullenmekte ne kadar da zorlanır.

Grace ve Jonathan’ın evliliği son derce yolunda giderken, bir akşam aslında her şey değişir. Okul için gidilen bir toplantıdan sonra Jonathan birden ortadan kaybolur. Telefonunu evde unutan yada bırakan adama ulaşmak mümkün olmaz.

jennifer_aniston_filmleri
En İyi Jennifer Aniston Filmleri

Bu arada cinayet masasından iki polis de Grace’le görüşmek ister. Polislerin anlattığına göre bir gece önce Elena vahşi bir şekilde öldürülmüştür. Grace polislerin O’nunla neden görüşmek istediklerini tam olarak anlayamaz, ancak polis, eşi Jonathan ve Elena’nın aralarında bir ilişki olduğundan ve cinayetin baş şüphelisinin Jonathan olduğundan bahsettiğinde olaylar tamamen farklı bir hal alır.

Grace yarattığı ve inandığı dünyanın ellerinden kayışını izlerken, seyircide cinayeti kimin işlediğini anlamaya çalışıyor. Her ne kadar Jonathan cinayetin baş şüphelisi olsa da Elena’nın eşi ve hatta bizzat Grace’de şüpheliler arasındadır.

Bütün bu sözlerin ışığında dizinin sadece bir katil kim? teması olduğunu düşünmek yanlış olur. Tanrı kompleksi, yalanlar üzerine kurulan hayatlar, kendini saklayan sosyopatlar ve insanların inanmak istediklerini görmeleri üzerine söyleyecek çok sözü olan bir yapım aynı zamanda..

komiser_columbo
Komiser Columbo’nun Hikayesi
The Undoing-2020 Trailer

The Undoing Dizisi Teknik Ayrıntılar

The Undoing dizisi HBO’nun yapımcısı olduğu bir dizi. Ancak yapımın mutfağında çok fazla isim var tabi ki. İlk olarak dizinin jeneriğinden başlamak gerek. Son derece özenli hazırlanmış jenerikte eski bir şarkı olan Dream a Little Dream isimli şarkı güzel bir kadın sesi tarafından seslendiriliyor. Aslında dizinin konusu ile de ilgili olan bir şarkı bu Küçük Bir Rüya Hayal Et. Rüya gibi bir hayatın bir anlamda parçalanmasını temsil ediyor. Şarkıyı seslendiren ise bizzat Nicole Kidman. Daha önce de şarkı performanslarını dinlediğimiz sanatçı Dream a Little Dream’i çok güzel yorumlamış. Nicole Kidman dizide baş rol oynamanın dışında aynı zamanda uygulayıcı yapımcılardan biri.

Dizini yaratıcısı David E.Kelley ve yönetmen Suzanne Bier’de yapımcılar arasında. Dizide Hugh Grant, usta aktör Donald Sutherland, Edgar Ramirez, Danimarkalı usta aktris Sofie Gråbøl rol alıyor. Elena Alvez rolünde İtalyan aktris Matilda De Angelis rol alırken, Jonathan ve Grace’in oğlu Henry’yi canlandıran Noah Jupe’da dizide başarılı bir performans ortaya koyuyor.

Dizi Jean Haff Korelitz’in You Should Have Known romanından uyarlama. Ülkemizde Bilmeliydin adıyla yayımlanan kitap New York Times çok satanlar listesine de girdi.

en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri

Dizinin yönetmenliğini Danimarkalı ünlü yönetmen Susanne Bier yaptı. Dizide yine bir Danimarkalı Sofie Gråbøl’da savcı rolünde yer alıyor. Etkili rollerden tanıdığımız Gråbøl için bu rol çok fazla dikkat çekici bir rol olmasa da oyuncuyu izlemek her zaman güzel.

Dizide Nicole Kidman, Hugh Grant ve Donald Sutherland rollerini son derece inandırıcı ustaca oynuyorlar, nitekim 3 oyuncuda Altın Küre-2021‘de bu rolleri ile adaylar.

Dizi ayrıca en iyi mini dizi dalında da Altın Küre’ye aday oldu.

Sürprizleri, özenli çekimleri, kaliteli oyunculukları ile izlemeye ve vakit ayırmaya değer bir yapım…

nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler
ingiliz_polisiye_dizileri
İngiliz Polisiye Dizileri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir