Karl Dönitz’in Hikayesi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
karl_donitz

Last Updated on 19 Mart 2024 by Aslıhan Demiralay

Almanya’nın yetiştirdiği en büyük generallerden biri de hiç kuşkusuz Karl Dönitz. Geliştirdiği Wolfpack’i (Kurt Kapanı) taktiği, savaşın ilk dönemlerde ki başarısı ve savaş sonrası hala pişmanlık duymaması nedeniyle ilginç bir askeri figür.

Karl Dönitz 16 Eylül 1891’de Grünau, Brandenburg’da doğdu. Babası Emil Dönitz bir mühendisti. Karl Dönitz 1910 yılında Kaiserliche Marine (İmparatorluk Deniz Kuvvetleri)’ne katıldı. 1913 yılında Teğmen Vekili olarak görev almaya başladı. I. Dünya Savaşı sırasında Alman Donanması’nda görev aldı.

Karl Dönitz 1914 ve 1916 tarihleri arasında Türk Donanmasında, Midilli gemisinde görev yaptı.

1916 yılından itibaren denizaltılarda görev yapan Karl Dönitz, 2 Temmuz 1918’de Akdeniz’de görev yapan denizaltı UB-68’in komutanı oldu. İngilizler tarafından yakalanan Dönitz 1919 yılına kadar savaş esiri olarak Redmires Kampında tutuklu olarak kaldı vea ncak 1920 yılında ülkesi Almanya’ya dönebildi.

Karl Dönitz donama kariyerine Weimar Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Deniz Kuvvetlerinde devam etti. Karl Dönitz 1933’te Nazi Partisi’ne (NSDAP) katıldı çünkü Hitler’de Almanya’yı yeniden bir dünya imparatorluğu haline getirebileceğine inanıyordu.

1936’da Deniz Kuvvetleri Komutanı ve 1939’dan itibaren Başkomutan oldu.

1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Bu işgalin üzerine İngiltere ve Fransa, Almanya’ya savaş ilan etti.

Savaş ilanları üzerine Karl Dönitz Wilhelmshaven Konferası’nda şunları söyledi:

Düşmanımızı biliyoruz. Bugün bu düşmanla yüzleşebilecek silaha ve liderliğe sahibiz. Savaş uzun sürecek, ancak her biri görevini yaparsa biz kazanacağız.”

lenin_kimdir
Lenin’in Hayatı ve Ekim Devrimi

Karl Dönitz 1 Ekim 1939 tarihinde Tümamiral (Konteradmiral) olarak “Denizaltı Komutanı” (Befehlshaber der Unterseeboote, BDU) oldu; 1 Eylül 1940’ta Koramiral (Vizeadmiral) rütbesine terfi etti.

Savaşın denizaltılar aracılığı ile kazanılacağına inanan Karl Dönitz, ünlü denizaltı taktiği Wolfpack’i (Kurt Kapanı) üzerinde çalıştı. Wolfpack sayesinde Alman U-Botları özellikle savaşı başlarında büyük başarılar elde etti.

Karl Dönitz 1943’te Büyükamiral ve Deniz Kuvvetleri Başkomutanı oldu. Savaş ilerledikçe Almanya’nın maddi kaynaklarının azalması nedeniyle denizaltılara gereken önem verilmemesi Karl Dönitz’in çabasını gücünü azalttı.

30 Nisan 1945’te Hitler sığınağında (Führerbunker) intihar edince Dönitz sadece 20 gün Almanya’nın Cumhurbaşkanı oldu. Savaşın kaybedildiğinin belli olmasından sonra Karl Dönitz teslim olmadan önce Mareşal Wilhelm Keitel’e Almanya’nın kayıtsız şartsız teslim olması talimatını verdi. 2 Mayıs’ta Reich’ın yeni hükümetinin yeri olan Flensburg-Mürwik’e kaçtı; Dönitz, 23 Mayıs 1945’teki tutuklanmasına kadar orada kaldı. 2 Mayıs gecesi, Dönitz bir radyo konuşması yaparak Hitler’in ölümünü duyurdu ve savaşın “Almanya’yı ilerleyen Bolşevik düşman tarafından yok edilmekten kurtarmak için” Doğu’da devam edeceğini söyledi. Ancak Dönitz 23 Mayıs 1945’te Flensburg’da Müttefikler’e teslim oldu.

nurnberg_mahkemesi
Nürnberg Mahkemesi (3 Ocak 1946)

Savaş sonrası Karl Dönitz Nürnberg Duruşmalarında üç suçtan dolayı büyük bir savaş suçlusu olarak suçlanmıştı.

  1. Barışa karşı suçlar, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlemek için komplo kurmak.
  2. Saldırgan savaşları planlamak, başlatmak ve yürütmek.
  3. Savaş kanunlarına karşı işlenen suçlar.

İddianamenin birinci maddesinde Dönitz suçsuz bulundu, ancak diğer iki maddeden suçlu bulundu.

Duruşma sonrası Karl Dönitz  Berlin’de ki Spandau Hapishanesinde 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karl Dönitz cezaevinde kaldığı süre boyunca pişmanlık duymadı ve yanlış bir şey yapmadığını savundu.

Karl Dönitz 1956 yılında hapisten çıktı ve küçük bir köyde inzivaya çekildi. Bu dönemde anılarını yazdı.

albert_speer_karl_donitz_gustav_jodl
Albert Speer, Karl Dönitz ve General Gustan Jodl 23 Mayıs 1945’te Tutuklandıktan Sonra

Karl Dönitz 24 Aralık 1980 tarihinde, kalp krizi sonucu 89 yaşında öldü. 6 Ocak 1981 tarihinde cenaze töreni yapıldı, ancak askeri bir tören yapılmadı ve Aumühle’de, Waldfriedhof Mezarlığına gömüldü. Cenazaye gelen askerlerin üniforma giymesine izin verilmedi.

Karl Döntiz’in iki oğlu oldu. Her ikisi de II.Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybetti. Küçük oğlu Peter Dönitz 19 Mayıs 1943’de görev yaptığı denizaltını batırılması sonucu, büyük oğlu Klaus 24. yaş gününde 1944 yılında yine görev yaptığı denizaltının batırılması sonucu yaşamını yitirdi.


Alman Denizaltıları’nın kurt kapanı taktiği, II. Dünya Savaşı sırasında özellikle Atlantik Okyanusu’nda Müttefik konvoylarına yönelik saldırılarında kullanılan bir stratejidir. Bu taktik, Karl Dönitz tarafından geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

KURT KAPANI TAKTİĞİ NEDİR?

Kurt kapanı taktiği, denizaltıların gruplar halinde konvoyları çevreleyip saldırmalarını içerir. Denizaltılar bir araya gelir ve konvoyun çevresini sıkıca sararak, gemilere eş zamanlı saldırılar düzenlerler. Bu, konvoydaki gemilerin korunmasını zayıflatır ve denizaltıların daha etkili bir şekilde hedeflere saldırmasını sağlar.

Kurt kapanı taktiği, denizaltılar arasında iletişim ve koordinasyon gerektirir. Dönitz’in geliştirdiği bu strateji, denizaltı filosunun Müttefik konvoylarını zayıflatmak ve ticari gemilere zarar vermek için etkili bir şekilde kullanılmasını sağladı.

Bu taktik, Müttefiklerin gemi taşımacılığını güvence altına almak için anti-denizaltı stratejilerini geliştirmeye ve denizaltı tehdidiyle başa çıkmaya çalıştıkları Atlantik Savaşı’nın önemli bir parçasıydı. Ancak, denizaltıların sürpriz saldırıları ve kurt kapanı taktiği, savaşın büyük bir kısmında Müttefik gemileri için ciddi bir tehdit oluşturdu.

erwin_rommel
Erwin Rommel-Çöl Tilkisi
heinz_guderian
Heinz Guderian
che_guevara
Che Guevara-İdealist Devrimci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir