Albert Pierrepoint İngiltere’nin Son Cellatı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
albert_pierrepoint

Last Updated on 1 Ocak 2022 by Aslıhan Demiralay

Albert Pierrepoint hayatı filmlere konu olan, İngiltere’nin son cellatı. Hakkında filmler yapılan Albert Pierrepoint günümüzde sürekli tartışılan ölüm cezasının tanınan bir uygulayıcısı olarak tarih sayfalarında yerini aldı.

Albert Pierrepoint’in Hayatı

Albert Pierrepoint 30 Mart 1905’de Yorkshire’da doğdu. Ailenin beş çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Albert Pierrepoint’in babası Henry bir çok işte tutunmaya çalışan ve finansal olarak iyi durumda olamayan bir adamdı. Henry Pierrepoint 1901 yılından itibaren resmi olarak cellatlar listesindeydi. 1906 yılında amca Thomas’da resmi olarak cellat listesinde yer almaya başladı. Albert babasının ek iş olarak cellatlık yaptığını 1916 yılında tesadüfen gazetede babasının anılarının yayınlanması sayesinde öğrendi.

sal_mineo_cinayeti
Sal Mineo Cinayeti

Pierrepoint Ailesi 1917 yılında Yorkshire’dan, Lancashire yakınlarındaki Failsworth’e taşındı. Hali hazırda alkolle sorunları olan Henry Pierrepoint’ın sağlığı giderek kötüleşti ve 1922 yılında hayatını kaybetti. Henry’nin cellatlık mirası olan iki ayrı kitaba sahip oldu. İlk kitap infazla ilgili anılar ve alıştırmaların yer aldığı kitaptı ve ikincisi Henry’nin katıldığı bütün infazları listeleyen bir günlüktü.

Albert Pierrepoint’in Cellat Görevi

Albert Pierrepoint bu dönemde mal teslimatı yapan bir iş yerinin yöneticisi konumuna yükseldi. 1931 yılında cellat yardımcısı olarak Pentonville Hapsihanesi’ne baş vurdu. 1932 yılında bu göreve kabul edildi. Hapishane cellatlara infaz başına belli bir ücret alıyordu. Albert Pierrepoint 1932 yılının sonunda ilk idam görevinde yer aldı. Amcasının yardımcısı olarak Dublin’de bir infaza katıldı.

1930’lı yıllar boyunca Pierrepoint cellat yardımcısı ve bakkal olarak çalışmaya devam etti. 1940 yılında ise baş cellatlar listesine eklendi.

Ekim 1941’de Albert Pierrepoint baş cellat olarak ilk infazını gerçekleştirdi. Bir çeteci olan Antoino “Babe” Mancin’nin idamı Albert Pierrepoint tarafından gerçekleştirildi. Cellatın görevi idam edilecek kişinin boyu ve kilosuna uygun olarak hesaplamalar yapmak ve infazdan bir gün önce mahkumla aynı ağırlıktaki bir kum çuvalı ile prova yapmaktı. İdam günü ise yapılan provalara uygun olarak infaz yerine getirildi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Albert Pierrepoint 15 Alman casusunun infazını gerçekleştirdi. 1943 yılında Anne Fletcher’la evlendi. Evliliklerinin üzerinden bir süre geçtikten sonra eşine ikinci mesleğinden bahsetse de, Anne z<aten bildiğini ve kendisi için sorun olmadığını söyledi.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında Bergen-Belsen Toplama Kampı’nın kurtarılmasından sonra Albert Pierrepoint Almanya’ya gönderildi ve burada kampta görev yapmış savaş suçlularının idam edilmesi görevini üstlendi. General Bernard Montgomery, Pierrepoint’in adını basına verince birden ünlü bir haline geldi.

1948-1949 döneminde bir çok kez Almanya ve Hollanda’ya giden Pierrepoint, kadın-erkek 226 kişinin idamını gerçekleştirdi.

john_haigh
John Haigh-Asit Banyosu Katili

Savaş sonrası Albert Pierrepoint bakkal dükkanı yerine bir bar işletmeye başladı. Bu dönemde Britanya’lı seri katil John Haigh’in infazında görev aldı. John Haigh 9 kişinin ölümünden suçlanan bir katildi. Öldürdüğü insanları asit içinde eritmesi nedeniyle Asit Banyosu Katili olarak anıldı.

Albert Pierrepoint Ruth Ellis’in kamuoyunu meşgul eden davasında da cellat olarak görev aldı. Rutt Ellis erkek arkadaşını öldürme suçundan idama mahkum edildi. İngiltere’de idam edilen son kadın Ruth Ellis oldu.

Albert Pierrepoint’in son görevi Norman Green’in infazı oldu. Green Wigan’da iki çocuğu öldürdüğünü itiraf etmişti.

Albert Pierrepoint’in Ölümü

Pierrepoint Ocak 1956’da maddi anlaşmazlıklar nedeniyle cellatlık görevinden istifa etti. 1960’lı yıllar boyunca Albert Pierrepoint ve karısı kendi barlarını işletmeye devam ettiler. 1974 yılında Cellat: Pierrepoint kitabını yayınlayan Albert Pierrepoint 10 Temmuz 1992’de hayatını kaybetti.

Albert Pierrepoint’in kaç kişinin infazını gerçekleştirdiği konusu biraz muallaktır. Bazı kaynaklar 400 kişiden bahsederken BBC’ye göre 600 kişiye kadar ulaşabilir.

leopold_ve_loeb_vakasi
Leopold Ve Loeb Vakası

Büyük Britanya’da 18 Aralık 1969 tarihinde çıkan bir yasayla idam cezası kaldırıldı.

Albert Pierrepoint ve genel olarak cellatlarla ilgili bir çok kitap ve biyografi yayınlandı. Bunun dışında 2005 yılında Pierrepoint’in hayatını anlatan bir filmde gösterime girdi.

Filmde Albert Pierrepoint’in İngilizlerin başarılı oyuncusu Timothy Spall canlandırdı. Filmin senaryosu Jeff Pope ve Bob Mills’e ait yönetmen ise Adrian Shergold.

The Last Hangman-2005-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
dalton_kardeslerin_gercek_hikayesi
Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi
larry_flynt
Larry Flynt’ın Film Gibi Hayat Hikayesi
ed_gein
Ed Gein Mezar Hırsızı Mı? Seri Katil Mi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir