Bir Yaz Akşamı On Buçukta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
bir_yaz_aksami_on_bucukta

Last Updated on 22 Ağustos 2022 by Aslıhan Demiralay

Bir Yaz Akşamı On Buçukta-Marguerite Duras

 “Akşam saat on buçuk. Yaz. Ve sonra, biraz daha geç. Sonunda tümüyle gece bastırdı. Bu gece, bu kentte aşka yer yok.”

“Bir Yaz Akşamı On Buçukta” Fransız yazar Marguerite Duras tarafından 1960 yılında yazılmış, Sosi Dolanoğlu tarafından çevrilip 2007 yılında Can Yayınları tarafından yayımlanmış bir novella.

Bir Yaz Akşamı On Buçukta Konusu

Madrid’de tatil yapmak üzere yola çıkan Pierre, Maria, küçük kızları Judith ve arkadaşları Claire; fırtına ve sağanak yağmurla beraber yol üzerinde bir kasabaya sığınmak zorunda kalırlar. Bu zorunlu konaklama sırasında, kendilerini aynı gün işlenmiş bir cinayetin içinde bulurlar. Rodrigo Paestra isimli bir adam, karısını ve onun sevgilisini öldürüp kaçmıştır. Marie, çeşitli tesadüfler ve kendisiyle kurduğu paralellik sonucu Rodrigo’nun kaçışına yardım etse de ne onun başına geleceklerin, ne de kocası ile Claire arasında filizlenen aşkın önüne geçemeyecektir. Bunun yanında, bu birlikteliğin önüne geçme konusundaki kararsızlığı roman boyunca Maria gibi bizi de bir uçtan bir uca savuracaktır.

Duras bu romanda karakterlerin kafalarından geçen düşünceleri, varsayımları değil, ne oluyorsa onu anlatıyor. Ama öyle yalın, öyle ete kemiğe büründürerek anlatıyor ki biz de yaşamış gibi hissediyoruz her şeyi. Tabii bunda hikâyenin şimdiki zamanda yazılmasının payı da büyük. Duras yazıyor, biz okudukça karakterlerle beraber adım adım ilerliyoruz. Kısa, kesik kesik cümlelerle; yarım, ucu açık bir aşkı, sallantıda bir evliliği anlatıyor yazar. Ve bu ritimle farklı bir akıcılık yakalıyor anlatımda. Kitabı okurken bir yandan kahramanları takip ediyor, diğer yandan da kendinizi; bir ilişki nerede başlar nerede biter, aldatılma karşısında teslim olunur mu, arkadaşlık, vefa, yaşanmışlık yeni bir aşkla baş edebilir mi gibi sorular üzerine düşünürken buluyorsunuz.

oprah_kitap_kulubu
Oprah Kitap Kulübü Tam Listesi

Karısını kaybetmek istemeyen ancak Claire’in hissettirdiği taze duygulardan başı dönen Pierre… Bir yandan bu duygulara seyirci kalıp diğer yandan evliliğini sorgulayan Maria… Arkadaşlık bağları ayağına dolanmasına rağmen hislerinin peşinden giden Claire…

Bir Yaz Akşamı On Buçukta Son Söz

“Bir Yaz Akşamı On Buçukta”; duygudan duyguya savrulan bu üç karakterin bir “aşk” cinayeti ile harmanlanmış hikâyesini merak edenlerin bir solukta okuyacakları bir novella … Olay örüntüsünün baştan sona gerilim ve huzursuzluk zeminine oturtularak ve adeta okuyucuya hissettirilerek anlatıldığı bu kitabı elinize aldıktan sonra bırakamayacaksınız. Keyifli okumalar…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
fransiz_edebiyatinin_en_iyileri
Fransız Edebiyatının En İyileri
sessizlik_oteli
Sessizlik Oteli-Audur Ava Olafsdottir
surucu_koltuğu_muriel_spark
Sürücü Koltuğu-Muriel Spark
Bir Yaz Akşamı on Buçukta-Marguerite Duras

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir