Sürücü Koltuğu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
surucu_koltugu

Last Updated on 27 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Sürücü Koltuğu-Muriel Spark

Sürücü Koltuğu; Muriel Spark tarafından yazılan ve 1970 yılında yayımlanan psikolojik gerilim türünde bir novella. Roman; Nihal Yeğinobalı tarafından çevrilmiş, benim okuduğum baskısı, 2018’de Siren Yayınları tarafından yapılmış.

Sürücü Koltuğu Roman Konusu

Kısa, sade ve vurucu bir anlatıma sahip Sürücü Koltuğu. On sekiz yaşından beri ara vermeden çalışan Lise, tek yönlü bir bilet alıyor ve tatile çıkıyor. Romanda da uçak yolculuğunda başından geçenleri, karşılaştığı insanları, sonrasında gittiği yerde yaşadıklarını okuyoruz. Romanı okumaya başladıktan kısa bir süre sonra Lise’in finalde öleceğini öğreniyoruz ve onu bu sona götüren süreci anlamak için elimiz yüreğimizde, dikkat kesilerek ve büyük bir gerilim içinde okuyoruz kalan sayfaları. Anlatımın şimdiki zaman kullanılarak yapılması merakı diri tutarken, hikâyeyi dışarıdan, üçüncü bir gözün anlatışı ne Lise’in ne de diğer karakterlerin ne hissettiğini, ne planladığını anlamamıza olanak vermiyor. Sadece olanı görüyoruz ve olay örgüsü boyunca kendimizce tahminlerde bulunuyoruz ki çoğu da boşa düşüyor.

bir_kedi_bir_adam_iki_kadin
Bir Kedi Bir Adam İki Kadın

Romanda anlatım düz bir çizgide değil, zaman sıçramaları ile ilerliyor. Bu, bir boşluk yaratmadığı gibi anlatıyı hem hızlandırmış, hem de heyecanı sürekli yukarı taşımış bana kalırsa. Bu kitapta sadece çevresince “tuhaf” bulunan bir kadının tatiline değil, toplumun sürekli insanları kalıplara sokma çabasına, kadın erkek eşitsizliğine, kadını sadece cinsel bir obje olarak gören erkek egemen bakış açısına da şahit oluyoruz. Lise’in bu kısacık tatilinde ne kadar çok ve farklı değişken olursa olsun, sürücü koltuğuna kim oturursa otursun aslında her şey olacağına varıyor ve son bir türlü değişmiyor. Lise bütün aksiliklere rağmen direksiyonu anlatının başından sonuna sıkı sıkı tutuyor ve kontrolü kimsenin ele geçirmesine izin vermiyor. Başından beri çok da tutarlı bir tavır sergilemeyen Lise’in finalde beni şaşırttığı gibi diğer okurları da şaşırtacağına eminim.

Sürücü Koltuğu Romanı Son Söz

Sürücü Koltuğu okuyucuya hikâyeyi uzaktan izlettiren, okuyucuyu ipuçları toplamak zorunda bırakan, ana karakterin tahmin edilemezliği ile adeta iğne üzerinde tutan, zaman zaman kapana kısılmış hissi veren farklı bir roman. Hem tedirginlik hissi hem merak son sayfaya kadar yakanızı bırakmıyor ve romana ara vermekle bir çırpıda bitirmek arasında gidip geliyorsunuz. Siz de tekinsiz, kontrolünüzün olmadığı, okuduğunuzda sizi savuracak bir roman arıyorsanız Sürücü Koltuğu tam size göre! Keyifli okumalar!

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar
kagit_ev_carlos_maria_dominguez
Kağıt Ev-Carlos Maria Domingıez
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir