Günler, Aylar, Yıllar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
gunler_aylar_yillar

Last Updated on 1 Temmuz 2022 by Aslıhan Demiralay

Günler, Aylar, Yıllar-Yan Lianke

“Ayın battığına inanmazsan yıldızların parladığını da göremezsin”

“Günler, Aylar, Yıllar” Çin’in en güçlü yazarlarından, Franz Kafka Ödülü sahibi, Yan Lianke tarafından yazılmış, dilimize Erdem Kurtuldu tarafından çevrilmiş, 2020 Ocak ayında Jaguar Kitap tarafından basılmış bir novella. Erdem Kurtuldu bu çevirisi ile Talat Sait Halman Çeviri Ödülü’nün sahibi oldu.

oprah_kitap_kulubu
Oprah Kitap Kulübü Tam Listesi

Balou Sıradağları’nda kuraklığın başlaması üzerine burada yaşayan halk, evlerini terk ederek su ve yiyecek bulabileceği yerlere göç etmeye başlar. Geride sadece bir ihtiyar ve kör köpeği kalır. Bu iki kader ortağı ellerinde bulunan tek mısır tanesini yaşatıp çoğaltmak için doğa ile bir mücadeleye girerler. İhtiyar, kendisinden sonrakilere; umutlarını yeşertecek, oradaki yaşamı canlandıracak biraz tohum bırakma çabası ile günlerce güneşi, rüzgârı, suyu takip eder. Bu öyle bir mücadeledir ki ihtiyar da, köpek de oradaki yaşamın sürmesi adına canlarını ortaya koyarlar.

yan_lianke
Yan Lianke

“Günler, Aylar, Yıllar” umudun, mücadelenin ve azmin romanı. Yazarın o kadar canlı bir anlatımı var ki kahramanlarımız susadığında sizin de damağınız kuruyor, kavurucu güneşin altında yürüdüğünde sizin de teniniz yanıyor, yıldızları seyrettiklerinde siz de gecenin serinliğinde onların yanına uzanıyorsunuz. Tasvirlerin gücü, okuyucu olarak roman içinde kaybolmanızı, hikâyeyle beraber adım adım ilerlemenizi sağlıyor. Siz her “Tamam artık, bırakacaklar” dediğinizde ihtiyar nereden buluyorsa yeniden bir güç kırıntısı buluyor ve o bir mısır tanesini yeşertmek için ayağa kalkıyor.

Yan Lianke bu kısacık romanında bir ihtiyar, kör bir köpek ve bir mısır tanesini, yaşama içgüdüsü ile harmanlamış ve önümüze etkileyici bir var oluş mücadelesi sermiş. Bunu da o kadar canlı, o kadar öz bir anlatımla yapmış ki; ortaya okuyucunun bu mücadeleyi kendi bedeninde, kendi ruhunda hissettiği “Günler, Aylar, Yıllar” gibi vurucu bir roman çıkmış.

Günler Aylar Yıllar Kitabı Son Söz

“Umut” kavramına mesafeli durduğumuz ancak şüphesiz ki çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde yaşamak ya da yaşatmaya dair bir kitap okumak, içinizdeki mücadele ve azim kırıntılarını yeşertmek isterseniz “Günler, Aylar, Yıllar” tam size göre! Keyifli okumalar…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

fransiz_edebiyatinin_en_iyileri
Fransız Edebiyatının En İyileri
sessizlik_oteli
Sessizlik Oteli-Audur Ava Olafsdottir
en_iyi_biyografi_kitapları
En İyi Biyografi Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir