Sefer Tası-2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
sefer_tasi

Last Updated on 28 Temmuz 2023 by İpek Danış

Şefkate, İlgiye, İnsan Olmaya Dair Bir film;

“Sefer Tası”, orijinal adıyla “Dabba/The Lunchbox”; Ritesh Batra tarafından yazılıp yönetilen, 2013 yapımı bir Hint filmi. Başrollerini Irrfan Khan, Nawazuddin Siddiqui ve Nimrat Kaur’un paylaştığı film gerek senaryo, gerek yönetmen gerekse oyuncular bazında birçok ödüle de sahip.

hayata_rovesata_ceken_adam
Hayata Röveşata Çeken Adam (2022)

Sefer Tası Filmi Konusu

Bombay’da binlerce sefer tası taşıyıcısının oluşturduğu topluluk sayesinde her gün evlerden sıcak yemekler alınmakta ve eşlerin işyerlerine taşınmakta, akşama doğru da eve boş olarak gelmektedir. Bir gün İla’nın(Nimrat Kaur) pişirdiği yemek kocası yerine yanlışlıkla hiç tanımadığı, normalde bir lokantadan yemeğini temin eden Saajan’a(Irrfan Khan) gider. İlk başta her iki taraf bu durumu tuhaf karşılasa da zamanla hem yapılan yemekler, hem içine yazılan mektuplar aracılığı ile aralarında bir iletişim kurulur. Bu mektuplar bir süre sonra hayatlarına dair paylaşımlara, dertleşmelere dönüşür. Kocasının ilgisizliğinden bıkan İla özenerek yaptığı yemekler beğenildikçe, paylaşımları karşılık buldukça heyecanlanıp mutlu olurken yıllar önce karısını kaybeden ve çevresine duvar ören Saajan’ın kalbi de bu genç kadınla yazıştıkça ısınır. Hatta bu iletişim onu mahallenin çocuklarına daha yumuşak davranmaya, kendisinden iş öğrenmeye çalışan Shaikh’e karşı hoşgörüsünün artmasına bile sebep olur.

Sefer Tası Filmi Son Söz

Sefer Tası çok insancıl bir hikâyeyi dert edinmiş kendine; insan olarak hepimizin ilgiye, şefkate, takdir edilmeye, görülmeye ihtiyacı olduğunu. Ve tabii ki “Unutmamızın tek sebebi, anlatacak kimsemizin kalmaması sanırım” dedirtecek kadar da paylaşmaya. Film sadece iki insanın ilişkisine değil kent hayatının karmaşasına, yoksulluğa, insanların genel mutsuzluğuna da odaklanıyor. Bunun yanında insanların hayatlarına yapılan ufacık bir dokunuşla nasıl değiştiklerine, gözlerinin nasıl parladığına ve bunun domino etkisiyle etraflarına da yansıdığına şahit oluyoruz. Ritesh Batra bütün bunları o kadar tatlı bir dille, o kadar sakin, o kadar naif ve içten anlatıyor ki, film izlediğimizi unutup akışa kapılıp gidiyoruz adeta.

The Luncbox (2013)-Trailer

Filmde birkaç kez tekrarlandığı gibi ben de “Bazen yanlış tren seni doğru istasyona götürür” diyorum ve sizi bu tatlı yanlışlıkla başlayan olayları izlemeye davet ediyorum. Teklifimi kabul eder de bu içinizi ısıtacak hikâyeye ortak olmak isterseniz “Sefer Tası” şimdi Mubi’de gösterimde, iyi seyirler…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

sinemada_cagdas_anlati
Sinemada Çağdaş Anlatı
dunya_sinemasinin_en_iyi_100_filmi
Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi
indiana_jones_ve_kader_kadrani-2023
Indiana Jones Ve Kader Kadranı (2023)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir