Bigflo et Oli ile Fransız Rapi, Bilinçli Ve Temiz Rap

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
bigflo_et_oli

Last Updated on 30 Mayıs 2023 by Aslıhan Demiralay

Bigflo et Oli Kimdir?

Merhaba Sevgili Okurum,

Bugün seninle birlikte Fransız Rap dünyasının parlak iki yıldızından konuşacağız. Bu iki kişi işlerini öyle özenli ve akıllıca yapıyor ki, dünyanın başka yerlerinden onları bir kez dinleyenler bir daha bırakamıyor. Hatta bu yazıyı da onları dinleyerek yazmaktayım. Bu kişiler kim mi? Onlar “Bigflo et Oli.” Bigflo ve Oli , beraber Fransız Rap’ine bir duruş getirmek isteyen iki genç kardeş. Bu iki kardeş temiz bir duruş sergilemekte ve insanlara özünü hatırlatmakta, üstelik bunu rap ile gerçekleştirmekte. Onları bana birkaç yıl önce tanıtan kişi Fransız arkadaşım Suzanne. Kendisinin oldukça hoş bir müzik zevki var, ilk başta ben Fransızca rap dinlemem demiştim ve reddetmiştim bu ikiliyi dinlemeyi, fakat bir yolculuk sırasında açtı ve o günden itibaren Fransız rap müziğine bakış açım değişti. Hep aşırı kaba ve klişe bulduğum şey bir anda güzel mesajlar taşıyan, güzel melodisiyle bana tatlı anlar yaşatan bir şeye dönüştü. Ayrıca söylemem gerekir ki Fransızca öğrenirken bu ikilinin telaffuzu size oldukça yardımcı oluyor. Tavsiye ederim. Bu iki kardeşin en sevdiğim iki şarkısı Dommage ve Plus Tard. Albüm kapakları da oldukça dokunaklı, bunu da söylemeden geçemeyeceğim! Bu şarkılar zaten dünya çapında da popüler olmuş ve ödül almışlar. Umarım bu yazıyla sizin de müzik dünyanıza değişiklik katabilirim. Gelelim araştırmalarıma, hadi başlayalım öyleyse!

Bigflo et Oli-Plus Tard

Bigflo et Oli, Florian “Bigflo” Ordoñez ve Olivio “Oli” Ordoñez adlı iki erkek kardeşten oluşan bir Fransız rap ikilisidir. Fransa’nın Toulouse şehrinde doğup büyümüşler ve gençlik yıllarında birlikte müzik yapmaya başlamışlar.

İlk atılımları 2014 yılında ilk albümleri “La cour des grands” ile geldi ve bu albüm iyi karşılandı ve büyük bir plak şirketi ile anlaşma imzalamalarına yol açtı. Albüm, sosyal açıdan “bilinçli rap” ve daha kişisel hikaye anlatımının bir karışımıydı ve IAM ve Bigflo et Oli bu albümde Soprano gibi Fransız rapçilerle ortak çalışmalara yer verdi. 2015 yılında hit olan ve profillerini daha da yükselten tekli “Comme d’hab”ı yayınladılar. Bunu, çıkışlarından bile daha başarılı olan ikinci albümleri “La vraie vie”yi 2017’de yayınlayarak takip ettiler. Albüm hit single’lar “Dommage” ve “Papa” yı içeriyordu ve aile, aşk ve büyümek gibi temaları işlemekteydi.

kis_sarkilari
En İyi Kış Şarkıları

Bigflo et Oli, o zamandan beri Fransa’nın en popüler rap gruplarından biri haline geldi ve kendi iç gözlemsel sözleri, akılda kalıcı melodileri ve enerjik canlı şovlarıyla tanındılar. Birden fazla ödül kazandılar ve Stromae, Youssoupha ve Kacem Wapalek gibi çok çeşitli sanatçılarla işbirliği yaptılar.

Müzik dışında Bigflo et Oli, sosyal aktivizmleri ve çevrecilik, ırkçılık karşıtlığı ve LGBTQ+ hakları gibi çeşitli konulara destekleriyle tanınırlar. Ayrıca, Suriyeli mülteciler için para toplamak ve Afrika’da eğitimi teşvik etmek için UNICEF ile ortaklık yapmak gibi birçok hayır girişiminde yer aldılar. Bigflo et Oli’nin hikayesi, Fransa’da küçük bir şehirden gelen ve sıkı çalışma, yetenek ve hem kişisel hem de politik olana hitap eden müzik yapma taahhüdünde başarıya ulaşan iki erkek kardeşin hikayesi.

Genel olarak, “Dommage” akılda kalıcı melodileri, ilişkilendirilebilir sözleri ve duygusal derinliği birleştirerek dinleyiciler arasında bir hit haline getiren iyi hazırlanmış bir şarkı.

Bigflo et Oli-Dommage

İnsanlar aşağıda not edeceğim birkaç nedenden dolayı Bigflo et Oli hayranıdır, gelin bunlara daha yakından göz atalım:

Yetenek: Bigflo et Oli, birçok insanda yankı uyandıran müzikler yazan ve icra eden yetenekli müzisyenler. Şarkı sözleri genellikle düşünceli ve içe dönük ayrıca müzikleri akılda kalıcı ve dinlemesi son derece keyifli.

Özgünlük: Bigflo et Oli, müziklerinde ve halka açık kişiliklerinde özgün ve dürüst olmakla tanınırlar. Kişisel deneyimleri ve inançları hakkında açıkça konuşuyorlar ve hayranları samimiyetlerini takdir ediyor.

Sosyal Aktivizm: Bigflo et Oli, çevrecilik, ırkçılık karşıtlığı ve LGBTQ+ hakları gibi sosyal ve politik konularla aktif olarak ilgileniyorlar. Platformlarını bu konular hakkında farkındalık yaratmak ve değişimi savunmak için kullanıyorlar.

Hayır İşleri: Bigflo et Oli, Suriyeli mülteciler için para toplamak ve Afrika’da eğitimi teşvik etmek için UNICEF ile ortaklık yapmak gibi çeşitli hayır girişimlerinde yer aldı. Hayranları, cömertliklerini ve başarılarını olumlu bir etki yaratmak için kullanma isteklerini takdir ediyorlar.

bir_tedavi_yontemi_olarak_muzik
Bir Tedavi Yöntemi Olarak Müzik

İyi insanlar olup olmadıklarıyla ilgili olarak, bireylerin karakterleri hakkında öznel yargılarda bulunamayacağımı not etmek önemlidir. Totalde yaptıkları hayır işlerinden daha çok getirdikleri yenilikler, duruşları ve müzikleri beni ilgilendirmekte. Tabii hayranlarının onları neden sevdiği ile ilgili de bilgi verme gereği duydum, fakat ben bunlardan daha soyutlanmış olarak onları Bigflo et Oli yapan melodilerinin sihrine kapıldım.  Ancak, kamuya açık kişilikleri ve eylemleri temelinde, Bigflo et Oli platformlarını iyilik için kullanmaya ve dünyada olumlu bir etki yaratmaya kararlı görünmekte. Irkçılığa, cinsiyetçiliğe ve diğer ayrımcılık biçimlerine karşı seslerini yükseltmiş ve sosyal adaletin sesli savunucuları olduklarını iletmişler. Ayrıca hayranlarına ve diğerlerine karşı nezaketleri ve cömertlikleri için övgü alıyorlar.

Birden Fazla Ödül Kazandılar: Bigflo et Oli, müzikleriyle 2019 ve 2020’deki En İyi Kentsel Müzik Albümü Victoires de la Musique ödülleri dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Diğer Sanatçılarla İşbirliği Yaptılar: Bigflo et Oli, Stromae, Youssoupha ve Kacem Wapalek dahil olmak üzere birkaç başka sanatçıyla işbirliği yaptı.

Üç Stüdyo Albümü Yayınladılar: Bigflo et Oli bugüne kadar üç stüdyo albümü yayınladı: “La cour des grands” (2015), “La vraie vie” (2017) ve “Promesses” (2021).

Çevreci Akticistlik: Çevresel nedenlere aktif olarak dahil olmuşlardır ve iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmak için Greenpeace gibi kuruluşlarla ortaklık kurdular.

Büyük Müzik Festivallerinde Sahne Aldılar: Bigflo et Oli, Francofolies de La Rochelle, Les Vieilles Charrues ve Rock en Seine dahil olmak üzere birçok büyük müzik festivalinde sahne aldılar.

Filmlerde Rol Aldılar: Hem Bigflo hem de Oli filmlerde rol aldı. Oli ilk oyunculuk deneyimini 2018 Fransız filmi “A Minuit, le 7 Novembre” ile yaparken, Bigflo 2020 yapımı komedi filmi “Mon Cousin”de rol aldı.

Sizlere onlardan birkaç şarkı bırakmak isterim. Dilerim bu şarkılar anınızı güzelleştirir ve sıcak enerjiyi size de yansıtır. Son olarak söylemek isterim ki Bigflo et Oli’nin Dommage adlı şarkısı bir başka harika sanatçı tarafından da seslendirildi. İyi dinlemeler. Sevgiyle kalın!

Bigflo et Oli-Trop Tard

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

robert_johnson
Robert Johnson-Vudu Büyüsünün Gölgesinde ki Dahi
rolling_stone_dergisi'ne_gore_tum_zamanlarin_en_iyi_200_sarkicisi
Rolling Stone Dergisi’ne Göre Tüm Zamanların En İyi 200 Şarkıcısı
reggae_muzik_nedir
Reggae Müzik Nedir?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir