Robert Johnson: Efsanevi Blues Şarkıcısı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
robert_johnson

Last Updated on 30 Mayıs 2023 by Aslıhan Demiralay

Robert Johnson Blues müziği tarihinin belki de en ilginç kişiliklerinden biri . Kısa süren hayatı, ölümünün ardındaki gizem, ve kullandığı sıra dışı akorlar. Yaşadığı bölge nedeniyle vuduyla ilişkilendirilen ölümü ve efsanenin ardındaki gerçekler. Efsanevi blues müzisyeni Robert Johnson’ın ilginç hayat öyküsü ve Robert Johnson efsanesinin ardındaki adam.

Robert Johnson’ın Hayatı

Robert Leroy Johnson 1911 yılında Missisippi’de doğdu. Şarkı sözü yazarı, besteci, şarkıcı ve gitaristti. Blues müziğinin en gizemli ve en yetenekli isimlerinden biriydi. Kendinden sonraki bir çok sanatçı için ilham kaynağı ve efsane oldu. 2003 yılında Rolling Stone dergisi O’nu tüm zamanların en iyi 5.gitaristi olarak sınıflandırdı. Ne yazık ki Robert Johnson ölmeden sadece 2 yıl önce şarkıları plaklara kaydedilmeye başlandı.

jim_morrison
Jim Morrison

1910’lu yıllarda Missisippi kırsalında doğan çoğu siyah gibi çocukluğu göçmen kamplarında ve çiftliklerde çalışarak geçti. Bir göz rahatsızlığı sebebiyle bir gözü neredeyse kördü. Gitar ve armonika çalmayı öğrendi ve ikisini aynı anda çalarak müzik yapmaya başladı. Bölgenin bir çok insanı gibi erken yaşta 18 yaşında evlendi. Bir yıl sonra 16 yaşında ki eşi doğum sırasında çocuğu ile birlikte yaşamını kaybetti. Bu olaydan sonra bütün ilgisini müziğe verdi.

Johnson daha sonra kendisine akıl hocası olan Ike Zimmerman ile tanıştı. 2 yıl farklı şehirlerde çalıştıktan sonra Robinsville şehrine döndü. Burada O’nu yeniden dinleyenler gitarist olarak bu kadar hızlı ustalaşması karşısında son derece şaşırdılar. Bu şaşkınlık V udu büyüsü ve şeytanla anlaşma efsanesinin doğmasına sebep oldu çünkü o dönemde Missisippi’de siyah toplum içinde Vudu ‘ya inanmak yaygındı.

Robert Johnson’ın kimsenin bilmediği akorları kullanması ve başkalarının yanında gitarını akort etmemesi de bu efsaneyi daha bilinir hale getirdi.

muzikal_ve_muzikli_tiyatro
Müzikal ve Müzikli Tiyatro

Johnson Missisippi deltasının bir çok yerine seyahat ederek müzisyen olarak çalıştı. 1930’lara gelindiğinde Johnson yıllardır profesyonel olarak müzisyendi ve şarkılarını plağa kaydetmek istiyordu.1936 ve 1937 yıllarında bu amacına ulaştı iki kez kayıt yapma imkanı buldu. Sonuçta 29 şarkı ve bunların bir çok versiyonunu kayıt altına aldı. 1938 yılı içinde plak yapımcısıyla anlaşmalarına rağmen Robert Johnson’un çok erken yaşta ölmesi ile bu plan asla gerçekleştirilemedi.

Robert Johnson’ın Ölümü

16 Ağustos 1938’de son derece gizemli koşullar altında hayatını kaybetti. Greenwood Barında ki bir konserden sonra kendini kötü hissettiğin söyler ve bir süre sonra ölür. Ölüm sebebi için de bir efsane doğmuştur; söylentiye göre çalıştığı barın sahibi, eşi ile ilişkisi olduğuna inandığı için Robert Johnson’ı sitriknin le zehirlemiştir. Başka bir söylentiye göre tedavisi olmayan bir hastalıktan ölmüştür.

Sadece 27 yaşında ölen Robert Johnson ardında bir efsane ve günümüze kadar gelen 30 kadar şarkı bırakmıştır.

klasik_gitar
Klasik Gitar Nedir?

Ike Zimmerman ise 1907 yılında Alabama’da dünyaya geldi. 1920’lerin sonunda Ruth Sellers’la evlendi. Zimmerman eşi ve çocuklarıyla birlikte Mississipi’de yaşamaya başladı. Armonika ve gitar çalan Zimmerman, bazen insanları rahatsız etmemek için mezarlıkta pratik yaptı. Zimmerman Missisisipi’de geniş çaplı performanslar sergilemesine rağmen hiç kayıt yapmadı. 1950’lerde blues müzik çalmayı bırakan Zimmerman, 1960’lı yıllarda Pentecostal rahibi oldu ve California’ya taşındı. 1967 yılında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Robert Johnson-Crossroad
Robert Johnson-They’re Red Hot

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

müzik_tarihi
Müziğe Kısa Bir Tarihsel Bakış ve Günümüz Müziği
klasik_sonbahar_sarkilari
Klasik Sonbahar Şarkıları
rolling_stone_dergisi'ne_gore_tum_zamanlarin_en_iyi_200_sarkicisi
Rolling Stone Dergisi’ne Göre Tüm Zamanların En İyi 200 Şarkıcısı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir