Bir Liderin Çocukluğu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
bir_liderin_cocuklugu_a_childhood_of_a_leader_2015

Last Updated on 12 Ağustos 2022 by Aslıhan Demiralay

A Childhood Of A Leader-2015

Bir Liderin Çocukluğu-The Childhood of a Leader (2015) faşist bir liderin çocukluğuna ve davranışlarına ışık tutuyor. Genç yönetmen Brady Corbet’in ilk uzun metrajlı filmi. İçine girmesi zor yapısıyla ilginç bir film olduğunu söylemek mümkün.

Sınırlı kadrosu, Fransız taşrasında geçen karanlık atmosferi ile savaş döneminin ortamını izleyiciye rahatça aktaran yapımda; Bérénice Bejo, Game of Thrones’dan tanıdığımız usta oyuncu Liam Cunningham baş rolde. Filmde ayrıca yeni Batman Robert Pattinson ve ilk filminde rol alan Tom Sweet’de yer alıyor. Filmde anne rolünde oynaması için Juliette Binoche ile anlaşılsa da daha sonra Binoche’un bir başka projeyi tercih etmesi nedeniyle rol Bérénice Bejo’nun oldu.

v_for_vendetta_2005
V for Vendetta

Bir Liderin Çocukluğu Konusu

I.Dünya Savaşı sonrasında barış görüşmelerini yürüten Amerikalı orta yaşlı bir diplomat ,eşi ve küçük oğluyla birlikte baldızının Fransız kırsalındaki büyük evine taşınır. Buradan sık sık Paris’e giderek barış görüşmelerine katkıda bulunur.

Oğlu ve eşi de evde çalışanlarla birlikte kalarak günlük hayatlarına devam ederler. Ancak evin küçük oğlu Prescott’ın bazı davranışları değişmeye başlar. Otoriteye karşı duruşu, ev içinde ki kurnaz manevraları ile etrafındakileri manipüle eder ve huzursuz bir ortamın doğmasına neden olur.

Giderek karmaşıklaşan politik ortamın dışında Prescott’da sürekli sınırlarını zorlar. Aksi ve bencil biri haline gelen çocuk dramatik bir finalle ailesine bir sürpriz yapar.

Filmin başlamasıyla devreye giren etkileyici müzik film boyunca devam ederek anlatılanlara katkı sağlıyor. Scott Walker’ın elinden çıkan müzikler bazı sahnelerde görüntüden de rol çalıyor. Özellikle giriş sahnesinde başlayan müzik kolay unutulmayacak türden.

Yönetmen Brady Corbet aynı zamanda filmin senaryo yazarı. Corbet senaryoyu Jean Paul Sartre’ın aynı adlı öyküsünü temel alarak kaleme almış. Ancak filmde yer alan sahneler konuyu açıklamakta çok da yeterli değil sanki. Senaryoda bazı kopuklukların olduğunu söylemek mümkün bu bağlamda.

kucuk_yabanci_2018
Küçük Yabancı-2018

Bir Liderin Çocukluğu faşizmin yükselişi ve faşist bir liderin doğuşuna tanıklık etmemizi sağlıyor.

Bir Liderin Çocukluğu Filminin Aldığı Ödüller

İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülünü alan film Venedik Film Festivalinde de Luigi De Laurentiis Ödülünü kazandı.

Filmin genç yönetmeni Brady Corbet 1988 yılında Arizona’da doğdu. Çocuk oyuncu olarak başladığı kariyerinde kült yönetmenlerle çalıştı. Michael Haneke’nin Ölümcül Oyunlar-2007(Funny Games), Lars Von Trier’in Melankolia-2011(Melancholia) filmlerinde rol aldı. Bir Liderin Çocukluğu filminden sonra 2018 yılında baş rolünde Natalie Portman’ın rol aldığı Vox Lux filmini yönetti.

Bir liderin Çocukluğu-Trailer

the_paramedic_2020
The Paramedic-2020
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı
en_iyi_politik_filmler
En İyi Politik Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir