Jojo Rabbit-2019

jojo_rabbit_2019
2019 yılının en iyi filmlerinden biri Jojo Rabbit.Oscar adaylıklarıyla da bunu biraz daha ispatlayan yapım II.Dünya Savaşı’nın farklı bir yüzünü göstermesiyle de dikkat çekici.

Yeni Zelandalı sinemacı Taika Waititi’nin yönettiği filmde baş rollerde Scarlett Johansson ,genç aktör Roman Griffin Davis ,Thomasin McKenzie,Sam Rockwell ve Taika Waititi rol alıyor.

Jojo Rabbit Konusu

Filmde II.Dünya Savaşı’nın son döneminde Almanyadayız ve Nazilere inançla bağlı Jojo isimli 10 yaşında bir çocuğun evine gidiyoruz.Hayali arkadaşı Adolf Hitler olan bu çocuk genç Nazilerin eğitim kampına en yakın arkadaşı sevimli Yorki ile gider.Orada bir el bombasının patlamasıyla hayati olmayan bir şekilde yaralanır bu nedenle kamplara gitmeyi bırakır ve şehir içinde gönüllü olarak çalışmaya başlar.

Jojo Nazilere ne kadar bağlıysa özgür ruhlu annesi de bir o kadar açık fikirli bir kadındır.Jojo’nun babası savaştadır ve ablası da filmde söylenmeyen bir sebeple ölmüştür.

Eve Erken geldiği bir gün Jojo evde yahudi bir genç kızla karşılaşır.Bu kız annesi tarafından saklanan ve ablasının arkadaşı olan Elsa’dır.

v_for_vendetta_2005
V for Vendetta-2005

İlk başlarda Jojo Elsa’dan çok korksa da zamanla aralarında bir dostluk gelişir.Hatta O’nu nişanlısı Nathan’dan kıskanmaya bile başlar.Genç Nazinin kendini ve inançlarını sorgulamasına neden olur bütün bu arkadaşlık.

Önceleri gençleri askere çağıran bildirileri duvara asma görevi alan Jojo daha sonra ordu için evlerden metal toplamaya başlar.Eve dönen askerler mutsuz ve yorgundur ancak propaganda makinesi çalışmaya devam eder. Savaşta askerler hayatını kaybederken hükümet de farklı düşünen vatandaşlarını şehrin ortasında idam etmekten kaçınmaz.

Aslında film Jojo’nun hayali arkadaşının Hitler olması ve absürt Nazi asker karakterleri ile bir komedi filmi gibi başlasa da savaşın ne kadar vahşi bir şey olduğunu ve rejimin direnişçilere karşı ne kadar acımasız olduğunu altını çizmeden gösteriyor. Abartı gibi görünen sahneleri esasen bütün tarihi gerçeklerle örtüşüyor.

kucuk_yabanci_2018
Küçük Yabancı-2018

Jojo Rabbit’in Ödülleri

Yönetmen Taika Waititi,Christine Leunens’ın Caging Skies isimli kitabından senaryosunu yazdı.Toplam 6 dalda Oscar’a aday olan film en iyi uyarlama senaryo dalında Taika Waititi’ye bir Oscar ödülü kazandırdı.

Filmde baş rollerde yer alan genç oyuncular çok iyi iş çıkarırken Scarlett Johansson ve Sam Rockwell’de rollerinde son derece başarılılar ki zaten Scarlett Johansson bu filmde ki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar’ a aday oldu.

İlginç ama yerinde müzik seçimleri de filmin etkisini artıyor.Açılış da yer alan Beatles şarkısı tarih olarak filme uymasa da görüntülere tam olarak uymuş ve hatta filmin en güzel sahnelerinden biri.

Filmin imdb puanı 7,9 olurken 14 milyon dolara mal olan film dünya çapında 90 milyon dolar hasılat elde etti.

komiser_columbonun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi

Sonsöz

Bir çocuğun gözünden savaşı anlatması ve O’nun inançlarını sorgulaması,iyi çekimi ve kurgusuyla izlenmeye değer filmlerden biri.

Jojo Rabbit-2019

Filmin yönetmeni Taika Waititi‘den ayrıca bahsetmeden olmaz.1975 yılında Wellington Yeni Zelanda’da doğan yönetmen aslen Maori asıllı.Aynı zamanda yazar ve oyuncu.Özellikle 2014 yapımı What We Do In The Shadows‘la tanındı.Bu filmin senaryosu ve yönetmenliğini Jemaine Clement’le beraber yaptı.2017 yapımı Thor Ragnarok filminin de yönetmenliğini yaptı. Jojo Rabbit filmiyle en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar kazandı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
the_paramedic_2020
The Paramedic-2020

Bir cevap yazın