Zeki Müren’in Rol Aldığı Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler

Last Updated on 24 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Sanat Güneşi Zeki Müren’in Rol Aldığı Filmler

Zeki Müren’in Rol Aldığı Filmlere geçmeden önce biraz Zeki Müren’den bahsedelim. “Sanat Güneşi” ve “Paşa” olarak tanınan Zeki Müren, Türk Sanat Müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir. Boğaziçi Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitiren ünlü sanatçının onlarca albüm ve filmi bulunuyor. Sanata olan katkılarından dolayı 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla ödüllendirilen Zeki Müren’in yüzlerce ödülü de mevcut. Kendisini daha çok besteleri ve şarkılarıyla tanısak da ilk çıktığı yıllarda radyonun Ankara, İstanbul ve İzmir dışında çekmemesi sebebi ile adını Anadolu’da duyurabilmek için pek çok filmde rol aldı. Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair Zeki Müren’in rol aldığı en iyi 10 filmini sizler için derledik.

10. İstanbul Kaldırımları (1964)

Metin Erksan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Zeki Müren, Belgin Doruk ve Avni Dilligil gibi usta oyuncular yer alıyor. 1964 senesinde gösterime giren filmde Zeki Müren bir sokak müzisyeninin canlandırıyor. Sokak müzisyenliği yaparak hayatını idame ettiren Zeki’ye amcasından miras kalır. Bu büyük mirasın varislerinden Belgin ile tanışan Zeki‘nin hayatı tümüyle değişecektir. Film, sıra dışı bir şekilde yolları kesişen iki insanın yaşadıkları aşk hikâyesini konu alır.. Filmin IMDB puanı: 6.5.

Ümit Ünal Sineması ve En İyi Filmleri

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler

9. Kalbimin Sahibi (1969)

Safa Önal tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Zeki Müren, Piraye Uzun ve Atilla Ergün gibi dönemin yıldız isimleri yer alıyor. 1969 senesinde gösterime giren filmde tarihi eser kaçakçılığı ile uğraşan bir grup insanın hikâyesi anlatılır. Filmde yer alan Sema isimli genç kadının tek amacı ise önüne çıkan bütün engelleri aşarak yakışıklı Zeki’nin aşkını kazanmaktır. Filmde rol alan Zeki Müren ise tarihi eser kaçakçılarına farkında olmadan yardım eden bir adamı canlandırır. Filmin IMDB puanı: 6.5.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
8. Hep O Şarkı (1965)

Safa Önal’ın kaleme aldığı ve Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmin kadrosunda Zeki Müren, Belgin Doruk ve Reha Yurdakul gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Yine sıra dışı bir aşk hikâyesini anlatan filmde Zeki Müren’in şarkıları sık sık kullanılıyor. Film, nam-ı diğer makas Ali’nin bülbül gibi şakıyan sesiyle herkesi etkilemesi sonucu başına gelen olayları anlatır. Genç adamın hayatı, ortaya atılan bir iddia sonucu tümüyle değişecektir. Filmin IMDB puanı: 6.6.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
7. Düğün Gecesi (1966)

Senaryo, yapım ve yönetmenliğini Osman F. Seden’in üstlendiği filmin kadrosunda Zeki Müren, Türkân Şoray ve Ajda Pekkan gibi dev yıldızlar yer alıyor. Zengin ve şehirli bir ailenin çocuğu olan Zeki ile köylü bir ailenin kızı olan Zeynep babalarının baskısı sonucu evlenmek zorunda kalır. Güzel sesi sayesinde ünlü olan Zeki, istemeyerek evlendiği Zeynep’i terk eder. Bu olay üzerine Zeynep’te Zeki’den intikam almak için yurt dışına gider. Geri döndüğünde ise hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Filmin IMDB puanı: 6.6.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
6. Hindistan Cevizi (1967)

Osman F. Seden tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Zeki Müren, Filiz Akın ve Sadri Alışık gibi dönemin ünlü yıldızları yer alıyor. Film, Zeki ve Osman isimli iki yakın arkadaşın yaşadıkları maceraları konu alır. Zeki ve Osman gemide çalışarak hayatlarını idame ettiren iki yakın arkadaştır. Günün birinde yabancı sandıkları bir kadının kavgasına karışan bu iki arkadaş gemiyi kaçırdıkları için kadınla birlikte başka bir gemiye kaçak olarak binerler. Zaman geçmeden Zeki, tanımadıkları bu kadına aşık olmaya başlar. Filmin IMDB puanı: 6.9.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
5. Kâtip (1968)

Senaryosunu Sadık Şendil’in yazdığı yönetmenliğini Ülkü Erakalın’ın üstlendiği filmin kadrosunda Zeki Müren, Suzan Avcı ve Vahi Öz gibi ünlü isimler yer alıyor. Film, ünlü “Kâtibim” türküsünden esinlenilerek oluşturuldu. Güzel bir dönem filmi olan “Kâtip”, çocukluğundan beri birbirleriyle vakit geçiren iki insanın aşk hikâyesini anlatır. Zeki Müren’in eşsiz sesiyle ve gözleri dolduran oyunculuğuyla renk kattığı bu klasik Yeşilçam filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Filmin IMDB puanı: 6.9.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
4. Kırık Plak (1959)

Bülent Oran tarafından kaleme alınan ve Osman F. Seden tarafından yönetilen filmin kadrosunda Zeki Müren, Ayfer Feray ve İzzet Günay gibi Yeşilçam’ın önemli isimleri yer alıyor. Filmde kullanılan müziklerin bestecisi de Zeki Müren. Film, ünlü bir ses sanatçısı olan Zeki’nin şöhretini borçlu olduğu patronu Nermin ile büyük aşkı Leyla arasında kalmasını konu alır. Zeki, şöhret yolculuğunda kendisine yardım eden Nermin’in Leyla’dan ayrılmasını istemesi sonucunda Nermin’i karşısına alır. Ancak Nermin Zeki’ye büyük oyunlar oynayacaktır. Filmin IMDB puanı: 7.0.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
3. Rüya Gibi (1971)

Ünlü yönetmen Lütfi Ömer Akad tarafından yönetilen filmin kadrosunda Zeki Müren, Arzu Okay ve Leman Akçatepe gibi usta isimler rol alıyor. Filmde Zeki Müren ünlü bir ses sanatçısını canlandırır. Avrupa seyahatinden dönen Zeki Müren büyük bir gazinoda sahne almaktadır. İşte bu sıralarda tanıştığı Fatma isimli köylü bir kıza yardım etmek için elinden geleni yapacaktır. Çünkü Fatma, sevdiği oğlan Ali’yle birlikte köyden kaçmıştır ve onları öldürmek için peşlerine aileleri düşmüştür. Filmin IMDB puanı: 7.0.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
2. Aşktan da Üstün (1970)

Atıf Yılmaz tarafından yönetilen filmin kadrosunda Zeki Müren, Filiz Akın ve Salih Güney gibi şöhretli isimler yer alıyor. Zeki Müren bu filmde de ünlü bir şarkıcıya hayat veriyor. Zeki isimli ünlü bir ses sanatçısı tanıştığı Oya isimli genç kadına aşık olur. Ancak Oya, Turgut isimli genç bir adamla evlilik arifesindedir. Turgut’un kendisini üvey annesiyle aldattığını öğrenen Oya büyük bir trafik kazası geçirir. Hafızasını tümüyle kaybeden genç kadına Zeki yardım edecektir. Filmin IMDB puanı: 7.3.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
1. Beklenen Şarkı (1953)

Yönetmenliğini Sami Ayanoğlu, Orhon Murat Arıburnu ve Cahide Sonku’nun paylaştığı filmin kadrosunda Zeki Müren, Cahide Sonku ve Abdurrahman Palay gibi dönemin dev isimleri yer alıyor. 1953 senesinde gösterime giren “Beklenen Şarkı” Zeki Müren’in rol aldığı ilk filmdir. Zeki Müren, filme adını da veren “Beklenen Şarkı” isimli şarkısını seslendirir. Zeki Müren’in çıkış hikâyesine çok benzeyen filmde, rahatsızlığı sonucu radyo yayınına çıkamayan büyük bir divanın yerine geçen Zeki isimli genç ve yetenekli bir adamın hikâyesi anlatılır. Yeşilçam’ın klasikleşmişlerinden biri haline dönüşen bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Filmin IMDB puanı: 7.5.

zeki_muren_in_rol_aldıgı_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir.
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri
en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular
nuri_bilge_ceylan
Nuri Bilge Ceylan Filmleri ve Sineması
Zeki Müren’in Rol Aldığı En İyi Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir