Banksy Kimdir?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
banksy_kimdir

Last Updated on 13 Mart 2024 by Aslıhan Demiralay

Banksy’nin Sanat Eserleri

Banksy Kimdir?

Banksy kimdir? Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Kimliği bilinmeyen bir sanatçı Banksy. Yaklaşık 10 yıldır özellikle İngiltere ‘de ve dünyanın farklı ülkelerinde duvar resimleri yapıyor.

Banksy kimdir sorusundan önce sorulması gereken soru Banksy nedir? Banksy neyi temsil eder? Gerilla sanatçı olarak tanımlanabilecek bir ressam. Savaş karşıtı, tüketim çılgınlığına karşı, çevreci çizimler yapan, eserleriyle dünyada ki bu sorunlara dikkat çekmeye çalışan sanatçı aynı zamanda.

Kimliğini açıklamayan ve açıklamayacağını bir çok kez belirten Banksy’nin dünyayla bağlantısını sağlayan kişi menajeri Steve Lazarides.

Kim olduğu çok merak edilen Banksy’nin, bir dönem resim çizdiği lokasyonlar üzerinden kimliği bulunmaya çalışıldı. Uçak seferleri ve resimlerin ortaya çıktığı tarihler karşılaştırılarak yapılan araştırmalar bir sonuca varmadı.

Mayıs 2020’de Banksy’nin bir resmi İngiltere’de Southampton Hastanesi’nde görüldü. Banksy resimle birlikte bir not da gönderdi. Notta şunlar yazılıydı:

“Yaptıklarınız için hepinize teşekkür ederim. Bu resim siyah-beyaz olsa da ortamı biraz aydınlatacağını umuyorum.”

Hastane yönetimi bu resmi bir süre sergiledikten sonra geliri sağlık sisteminde harcanmak üzere bir açık artırmaya çıkarılacağını açıkladı. Resimde bir çocuk süper-kahraman gibi görünen bir hemşire bebekle oynuyor.

Banksy’nin eserlerinden örnekler:

banksy_hayati
Banksy-Amsterdam
banksy_kimdir
ophelia_john_everett_millais
Ophelia-John Everett Millais
banksy_kim
Banksy
banksy_kimdir
banksy
Banksy
banksy_kimdir
banksy_eserleri
Banksy
banksy_kimdir
nksy
Banksy
banksy_kimdir

Banksy kimdir ? sorusu henüz yanıtlanamasa da kimliğinden daha önemli olan konu; eserleri. Savaşa, aşırı tüketime ve eşitsizliklere karşı kullanılabilecek en büyük silah sanat ve mizah.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

keith_haring
Keith Haring
luzern_aslani_aniti
Luzern Aslanı Anıtı
3_mayis_1808_francisco_goya
3 Mayıs 1808-Francisco Goya
Banksy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir