Ophelia-John Everett Millais

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
ophelia_john_everett_millais

Last Updated on 20 Temmuz 2022 by Aslıhan Demiralay

Ophelia-John Everett Millais

Sir John Everett Millais tarafından yapılan Ophelia, ressamın 1851-1852 yıllarında yaptığı bir çalışma. Shakespeare’in ünlü oyunu Hamlet’te ki Ophelia’dan ilham alan eser karakter Danimarka’da nehirde boğulmadan önce şarkı söylerken resmedilmiş.

Ünlü tablo güünümüzde Londra Tate Britain ‘de sergileniyor. İlk kez Kraliyet Akademisi’nde sergilenen yağlı boya tablo o dönemde karışık tepkiler alsa da zarafeti ile resim dünyasında yerini aldı.

Oyun sırasında Kraliçe Gertrude tarafından anlatılan, genellikle oyunda canlandırılmayan bir sahnenin tasviri. Edebiyatta Ophelia’nın ölümü en şiirsel tasvir edilmiş ölüm olarak anılır. Ophelia’nın kolları iki yana açılmış duruşu azizlere ithaf edilen resimlerde görülen bir özellik aynı zamanda.

Resim nehir kenarında ki doğal yapının tasviri ile de ön plana çıkar. Hamlet’de Danimarka da ki bir nehir tasvir edilse de ressam Millais bu tabloyu Surrey’de ki Hogsmil Nehri kıyısında yaptı. Nehirdeki çiçekler Shakespeare’in Hamlet oyununda Ophelia’nın topladığı çiçekler baz alınarak çizildi.

Ressam Millais üyesi olduğu Pre-Raphaelite Brotherhood (PRB) sanatçı grubunun ilkelerine sadık kalarak parlak renkler kullandı ve detaylara çok önem verdi. Millais tabloyu iki aşamada yaptı öncelikle çevreyi ve doğayı çizen ressam daha sonra Ophelia’yı resme ekledi. Resmi boyarken karşılaştığı rüzgar nedeniyle ressam için bir kulübe yapıldı içinde durarak rüzgarın etkisi en aza indirmeye çalıştı.

Tabloda Ophelia sembolik anlamları olan bitkilerle çevrili. Bunlardan bazıları:

  • ağlayan söğüt-üzüntü
  • ısırgan otları-acı
  • güller-sevgi ve güzellik
  • hercai menekşeleri-düşünceler
  • unutma beni çiçekleri-bellek
  • papatyalar-masumiyet
  • gelincikler ve menekşeler-ölüm

Söğüt dalları arasında tünemiş olan ardıç kuşu. Ophelia oyunda bir ardıç kuşundan söz eder.

Tuval üzerine yağlı boya olan tablo, 76×112 cm boyutlarında.

Sazlıklarda sarımsı lekeler, yıllar geçtikçe orijinal boyanın kaybolması ile oluşmuş.

Ardıç Kuşu
gustave_caillebotte_paris_caddesi_yagmurlu_bir_gun
Gustave Caillebotte-Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün

Tabloda ki Ophelia için kendisi de sanatçı olan ve o sırada 19 yaşında olan Elisabeth Siddal modellik yaptı. Millais’in stüdyosunda ki küvette günlerce poz veren Siddal resim bittiğinde ciddi şekilde üşütmüş ve hastalanmıştı. Elisabeth Siddal daha sonra İngiliz ressam Dante Gabriel Rosetti ile evlendi.

İlk olarak sergilendiği yıllarda iyi eleştiriler almayan tablonun değeri daha sonra anlaşıldı. Özellikle 1906 yılında Japon yazar Natsume Soseki bir kitabında “kayda değer bir güzellik “olarak bu tablodan bahsedince Japonya’da çok popüler oldu.1998 ve 2008’de Tokyo’da sergilendi.

John Everett Millais

John Everett Millais ise 1829 yılında Southampton’da doğdu ve 1896 yılında Londra’da hayatını kaybetti. Ressam ve illüstratördü. The Order of Release Millais isminde ki tablosunda arkadaşının eşi Effie Gray’i model olarak kullandı. Effie ve John birbirlerine aşık olup evlendiler ve 8 çocukları oldu. Effie Gray’in hikayesi 2014 yılında çekilen aynı isimli filme de konu oldu. Ressam aynı zamanda kitaplar içinde çizimler yaptı özellikle ünlü yazarlar Anthony Trollope ve Alfred Tennyson’un kitapları için yaptığı çalışmalar dikkat çekti. Millais’e sanata katkılarından dolayı 1885 yılında Baronetlik unvanı verildi ve bu unvanı alan ilk ressam oldu.

En ünlü tablosu Ophelia‘ydı.

fallen_angel_aleksandre_cabanel
Alexandre Cabanel-Fallen Angel

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

caravaggio_narcissus
Caravaggio-Narcissus
halka_yol_gosteren_ozgurluk
Halka Yol Gösteren Özgürlük-Eugène Delacroix
moulin_de_la_galette_de_dans
Moluin De La Galette’te Dans-Pierre Auguste Renoir

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir