Gustave Caillebotte-Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
gustave_caillebotte_paris_caddesi_yagmurlu_bir_gün

Last Updated on 19 Mart 2021 by Aslıhan Demiralay

Fransız İzlenimci ressam Gustave Caillebotte’un ilk kez 1877’de sergilenen ünlü tablosu Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün, Paris’de Place de Dublin’den bir manzara sunar.

Gustave Caillebotte’un Hayatı

Fransız Ressam Gustave Caillebotte 19 Ağustos 1848’de Paris’de üst sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası hem ticari faliyetleri olan bir adam hem de yargıçtı. Gustave’ın René ve Martial isimli iki erkek kardeşi daha oldu. 1868 yılında hukuk fakültesinden mezun olan ressam Fransa-Prusya Savaşı’na katıldı.

Savaştan sonra ressam Léon Bonnat’ın da etkisiyle resim yapmaya başladı. Caillebotte ilk kez 1876 yılında izlenimcilerle birlikte bir sergiye katıldı. Bu sergide 8 tablosu sergilendi. Bu dönemden sonra bir çok eser veren sanatçı model olarak çoğunlukla ailesinden insanları kullandı. 1881 yılında Argenteuil şehrine taşınan Caillebotte yaşamının geri kalanını bu şehirde geçirdi.

cailebotte_autoportrait_1892
Gustave Caillebotte-Portre-1892-Museé D’orsay
alexandre_cabanel_fallen_angel
Alexandre Cabanel-Fallen Angel

Resim yapmayı 34 aşında bırakan sanatçı ailesinden kalan mirasın rahatlığında resim satmak ve geçinmekle ilgili sıkıntılar yaşamadı. Resmin ardından çeşitli hobilerine ve koleksiyon merakına zaman ayırabildi. Charlotte Berthier isimli bir hanımla ilişkisi olmasına rağmen çift hiç bir zaman evlenmedi. 1894 yılında bahçe işleriyle uğraşırken akciğer embolisi nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatını kaybettiğinde henüz 45 yaşında olan sanatçı ardında muhteşem tablolar bıraktı.

Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün Tablosu

gustave_caillebotte
Gustave Caillebotte-Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün-Paris Street, Rainy Day-Rue de Paris, temps de pluie

Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün Tablosunun Özellikleri

Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün tablosu ağırbaşlı tonları, mütevazi renkleri ve ayrıntılara verilen önemle dikkat çeken bir eser. Özellikle yağmurun kaldırımdaki yansımaları çok gerçekçidir. İnsanlar iyi giyimli ve özenlidir. Tabloda ön plnda elektrik direğinin önündeki çift vurgulanır. Tabloda ki insanlarda neşeli bir ruh hali yoktur, şemsiyeler sadece yağmurdan değil diğer insanlardan da koruyor. Caillebotte bir empresyonist olmasına rağmen gerçekçi bir yapıya da sahiptir. Empresyonistlerin genelikle kullandığı serbest fırça darbeleri yerine, eserlerinde daha belirgin ve tutarlı bir doku oluşturur. Ayrıca tabloda Napolyon’un verdiği emirle Paris’i neredeyse yeniden dizayn eden Baron Hausmann(1809-1891)’ın çalışmasına da şahitlik edilir.

bulutlarin_uzerine_yolculuk_caspar_david_friedrich
Bulutların Üzerine Yolculuk-Caspar David Friedrich

Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün Tablosunun Tarihi

Sanatçı Gustave Caillebotte’un 29 yaşındayken yaptığı eser Paris Caddesi Yağmurlu Bir Gün (Rue de Paris, Temps de Pluie) sanatçının bir çok eseri gibi ölümünden sonra, 20.yüzyılın ortalarına kadar yeğeni Genevieve Cailebotte’un himayesinde kaldı. 1955’te Chrysler’in kurucusunun oğlu Walter P.Chrysler Jr. tarafından satın alındı ve 1964’ten sonra Chicago Sanat Enstitüsü’ne satıldı. Bu tablonun yağlı bir eskizi ressam tarafından Claude Monet’ye verildi bu eskiz günümüzde Paris’te ki Marmottan Müzesi’nde bulunuyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

gustav_klimt_altinli_kadin
Altınlı Kadın-Gustav Klimt
amerikan_gotigi_grant_wood
Amerikan Gotiği Grant Wood
geve_kuslari_tablosu_edward_hopper
Gece Kuşları-Edward Hopper

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir