Altınlı Kadın-Gustav Klimt

altinli_kadin_gustav_klimt

Gustav Klimt Altınlı Kadın

Adele Bloch -Bauer’in Portresi adıyla da bilinen Altınlı Kadın isimli tablo Gustav Klimt’in Kiss tablosundan sonra en bilinen eseridir.

Avusturyalı ünlü sembolist ressam Klimt bu tabloyu 1903-1907 yılları arasında tamamladı. Ferdinand Bloch-Bauer isimli Viyanalı bir banker ve şeker üreticisinin isteğiyle yapıldı.Tabloda poz veren Ferdinand’ın eşi Adele Bloch-Bauer’di. Block-Bauer ailesi yahudiydi ve işgal sırasında bu eser Naziler tarafından çalındı.

Bu konuya gelmeden eserin kendinden bahsedelim. Gustav Klimt 1903-1904 yılları arasında yüzden fazla taslak çizdi.Portrenin büyük kısmında altın ve gümüş varaklar kullandı ve daha sonra bağlayıcı olması için tebeşir ya da alçı bazlı bir boya kullandı.Bu boya dışında yağlı boya da kullanıldı.Tablonun altın çerçevesi mimar Josef Hoffman tarafından yapıldı. Eserin boyutları 138×138 cm ölçülerindedir. Sarı ve kahverengiden kaynaklanan bir hüzün de tablo da fark ediliyor. Adele Klimt’e bir tablo da daha modellik etti bu 1901 yılında tamamlanan Judith isimli eserdi.Ancak Altınlı Kadın her zaman daha ön planda oldu.Hatta Avusturya’nın Mona Lisa’sı dendi.

Adele Block-Bauer’in Hayatı

Adele Bloch-Bauer 1883 yılında Viyana’da bir bankerin kızı olarak dünyaya geldi.Babası gibi bir banker olan Viyanalı zengin Ferdinand Bloch-Bauer ile evlendi.Çiftin hiç çocuğu olmadı ancak Adele eşinin yeğenleriyle ilgilendi ve Viyana sanat dünyasına hamilik etti.Evlerinde Gustave Mahler ve eşi,Stefan Zweig,Johann Strauss,Jacob Wassermann gibi ünlü sanatçıları ağırladılar.Tabloda görülen ve akıllardan çıkmayan gerdanlıkta Adele’e eşi tarafından hediye edilmişti.1925 yılına gelindiğinde maalesef Adele genç yaşta menenjitten hayatını kaybetti.

Tablonun Akıbeti

II.Dünya Savaşı sırasında Viyana’yı işgal eden Naziler uydurma suçlarla yahudilerin mal varlıklarına el koydular ve Ferdinand Bloch-Bauer ‘e ait olan sanat eserleri de alıkonuldu. Hatta Adele’in tabloda ki gerdanlığının Hermann Göring’in eşinin boynunda görüldüğüne dair rivayetler de o dönem basında yer almıştı.

Savaş sonrası Österreichische Galerie Belvedere’de sergilenmeye başlayan eser Ferdinand Bloch-Bauer’in yeğeni tarafından verilen 7 yıllık hukuk mücadelesi ile aileye geri kazandırıldı.Aile Ronald Lauder isimli iş adamına sattı ve şu anda tablo New York’da ki Neue Galeri de sergileniyor.

Gustav Klimt 1862 yılında Baumgarten ‘da doğdu.Bölge o dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içindeydi.Genç yaşta sembolizm ve art nouveau akımlarından etkilendi.Tablolarının yanı sıra duvar resimleri ve eskizleriyle de ünlüdür.Altınlı Kadın Gustav Klimt‘in en bilinen eserlerinden biridir.

gustav_kilmt
Gustav Klimt
altinli_kadin_gustav_klimt
Altınlı Kadın

Ferdinan Bloch-Bauer’in yeğeni Maria Altman’ın verdiği hukuki mücadeleyi ve tablonun hikayesini anlatan bir filmde çekildi. Baş rollerinde Helen Mirren ve Ryan Reynolds’ın oynadığı Woman in Gold 2015 yılında gösterime girdi.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

son_aksam-yemegi_tablosu_leonardo
Son Akşam Yemeği Tablosu
bulutlarin_uzerine_yolculuk
Bulutların Üzerine Yolculuk-Caspar David Friedrich
3_mayis_1808_francisco_goya
3 Mayıs 1808-Francisco Goya

Bir cevap yazın