Altınlı Kadın-Gustav Klimt

altinli_kadin_gustav_klimt

Gustav Klimt Altınlı Kadın

Adele Bloch -Bauer’in Portresi adıyla da bilinen Altınlı Kadın isimli tablo Gustav Klimt’in Kiss tablosundan sonra en bilinen eseridir.

Avusturyalı ünlü sembolist ressam Klimt bu tabloyu 1903-1907 yılları arasında tamamladı. Ferdinand Bloch-Bauer isimli Viyanalı bir banker ve şeker üreticisinin isteğiyle yapıldı.Tabloda poz veren Ferdinand’ın eşi Adele Bloch-Bauer’di. Block-Bauer ailesi yahudiydi ve işgal sırasında bu eser Naziler tarafından çalındı.

Bu konuya gelmeden eserin kendinden bahsedelim. Gustav Klimt 1903-1904 yılları arasında yüzden fazla taslak çizdi.Portrenin büyük kısmında altın ve gümüş varaklar kullandı ve daha sonra bağlayıcı olması için tebeşir ya da alçı bazlı bir boya kullandı.Bu boya dışında yağlı boya da kullanıldı.Tablonun altın çerçevesi mimar Josef Hoffman tarafından yapıldı. Eserin boyutları 138×138 cm ölçülerindedir. Sarı ve kahverengiden kaynaklanan bir hüzün de tablo da fark ediliyor. Adele Klimt’e bir tablo da daha modellik etti bu 1901 yılında tamamlanan Judith isimli eserdi.Ancak Altınlı Kadın her zaman daha ön planda oldu.Hatta Avusturya’nın Mona Lisa’sı dendi.

Adele Block-Bauer’in Hayatı

Adele Bloch-Bauer 1883 yılında Viyana’da bir bankerin kızı olarak dünyaya geldi.Babası gibi bir banker olan Viyanalı zengin Ferdinand Bloch-Bauer ile evlendi.Çiftin hiç çocuğu olmadı ancak Adele eşinin yeğenleriyle ilgilendi ve Viyana sanat dünyasına hamilik etti.Evlerinde Gustave Mahler ve eşi,Stefan Zweig,Johann Strauss,Jacob Wassermann gibi ünlü sanatçıları ağırladılar.Tabloda görülen ve akıllardan çıkmayan gerdanlıkta Adele’e eşi tarafından hediye edilmişti.1925 yılına gelindiğinde maalesef Adele genç yaşta menenjitten hayatını kaybetti.

adele_bloch_bauer
Adele Bloh-Bauer

Tablonun Akıbeti

II.Dünya Savaşı sırasında Viyana’yı işgal eden Naziler uydurma suçlarla yahudilerin mal varlıklarına el koydular ve Ferdinand Bloch-Bauer ‘e ait olan sanat eserleri de alıkonuldu. Hatta Adele’in tabloda ki gerdanlığının Hermann Göring’in eşinin boynunda görüldüğüne dair rivayetler de o dönem basında yer almıştı.

Savaş sonrası Österreichische Galerie Belvedere’de sergilenmeye başlayan eser Ferdinand Bloch-Bauer’in yeğeni tarafından verilen 7 yıllık hukuk mücadelesi ile aileye geri kazandırıldı.Aile Ronald Lauder isimli iş adamına sattı ve şu anda tablo New York’da ki Neue Galeri de sergileniyor.

gustave_klimt
Gustave Klimt

Gustav Klimt 1862 yılında Baumgarten ‘da doğdu.Bölge o dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içindeydi.Genç yaşta sembolizm ve art nouveau akımlarından etkilendi.Tablolarının yanı sıra duvar resimleri ve eskizleriyle de ünlüdür.Altınlı Kadın Gustav Klimt‘in en bilinen eserlerinden biridir.

Ferdinan Bloch-Bauer’in yeğeni Maria Altman’ın verdiği hukuki mücadeleyi ve tablonun hikayesini anlatan bir filmde çekildi. Başrollerinde Helen Mirren ve Ryan Reynolds’ın oynadığı Woman in Gold 2015 yılında gösterime girdi.

woman_in_gold_2015
Woman in Gold 2015

woman_in_gold_gustav_klimt
Altınlı Kadın
judith_gustav_klimt
Judith

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

son_aksam-yemegi_tablosu_leonardo
Son Akşam Yemeği Tablosu
ophelia_john_everett_millais
Ophelia-John Everett Millais
iman_maleki
İman Maleki

Yorum Yaz