Bulutların Üzerine Yolculuk

bulutlarin_uzerine_yolculuk

Bulutların Üzerine Yolculuk-Caspar David Friedrich

Bulutların Üzerine Yolculuk yada orijinal adıyla Der Wanderer über dem Nebelmeer Alman romantik ressam Caspar David Friedrich tarafından 1818’de çizilen yağlı boya tablo.

Romantizm akımının başyapıtlarından biri kabul edilir.Günümüzde Hamburg Kunsthalle ‘de sergilenmektedir.

Resimde ki tek insanın sırtının dönük olması resme bakan kişiyle resimde ki kişinin aynı manzaraya bakmasını sağlar.Melankolik atmosferiyle de dikkat çeken tablo ressam Friedrich’in Rügen Kayalıkları (orijinal adıyla:Kreidefelsen auf Rügen ) Buzda Gemi Enkazı (orijinal adı:Das Eismeer ya da Die Gescheiterte Hoffnung) isimli tablolarıyla da benzerlik taşır.

Caspar David Friedrich 1774 yılında Greiswald’da doğdu. 7 yaşındayken annesi ve ablası Elisabeth vefat etti.13 yaşındayken abisi Johann Christopher Baltık Denizi’nde boğuldu ve 17 yaşındayken de kız kardeşi Maria vefat etti.Bütün bu kayıplar sonucunda resimlerinde en çok ölüm ve doğa teması yer aldı.1794’den itibaren Kopenhag’da ki Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne katıldı.

1810 yılında Berlin Akademisi’ne üye oldu.Friedrich 1824 yılında hastalandı.1835 yılında felç oldu ve 1840 yılında 65 yaşında öldü.

Alman romantik resmini en çok etkileyen ressam olarak görülür. Atölyesini ziyaret eden ünlü heykeltıraş David d’Angers onun sanatını şu cümleyle tarif etmiştir:

Manzaranın trajedisini keşfeden adam.

das_esmeer_caspar_david_friedfrich
Buzda Gemi Enkazı
rugen_kayaliklari_kreidefelsen_auf_rugen
Rügen Kayalıkları

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir.

altinli_kadin_gustav_klimt
Gustav Klimt:Altınlı Kadın
edgar_degas_the_star
Edgar Degas:Dansöz

Yorum Yaz