Frederic Leighton Hayatı ve Eserleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
frederic_leighton_hayati_ve_eserleri

Last Updated on 20 Temmuz 2022 by Aslıhan Demiralay

Frederic Leighton-Flaming June

Sir Frederic Leighton İngiliz ressam ve heykeltraş. Genellikle çalışmalarında incil, tarih ve klasik konuları işleyen sanatçı bir çok resmi ile tanınan bir ressam..

Frederic Leighton

Frederic Leighton 3 Aralık 1830’da Scarborough’da dünyaya geldi. 1840’da ailesiyle birlikte Kıta Avrpası’na taşındı. Londra’da sanat eğitimi almaya başlayan Leighton, daha sonra Eduard von Steinle ve Giovanni Costa’nın kabulü ile Avrupa’da sanat eğitimi almaya başladı. Fredereic Leighton 1860 yılında Londra’ya döndü. 1861 yılında İngiliz şair Elizabeth Barrett Browning’in mezar taşını tasarladı. Pre-Raphaelites grupla ilişkiliydi ancak bu ilişki karmaşık bir yapıya sahipti. Leighton Pre-Raphaelites’lerin ayrıntılı gerçekçiliğine karşıydı ancak doğa ve şiirsel idealizmle ilgili görüşlerini paylaşıyordu.

alexandre_cabanel_fallen_angel
Alexandre Cabanel-Fallen Angel

1864 yılında üyesi olduğu Royal Academy’nin 1878 yılında başkanı oldu.

1878 tarihinde şövalye ünvanını alan Leighton, 24 Ocak 1896’da asil ünvanı verilen ilk ressam oldu ancak kaderin garip bir cilvesi olarak 25 Ocak 1896’da hayatını kaybetti.

Frederic Leighton hevesli bir gönüllü askerdi. 1860 yılında Middlesex Sanatçı Birliği’ne gönüllü oldu. Liderlik yetenekleri çok çabuk fark edilen sanatçı bir kaç ay içinde birliğin komutanlığına terfi ettirildi. 1875’te yarbaylığa terfi eden Leighton, 1883’de komutanlık görevinden istifa etti.

Hayatını kaybettiğinde tabutu Middlesex taburundan arkadaşlarının eşliğinde St.Paul Katedrali’ne taşındı.

ophelia_john_everett_millais
Ophelia-John Everett Millais

Ölümünden sonra Londra’da ki evi bir müzeye dönüştürüldü.

Flaming June-Haziran Alevi

Flaming June

Flaming June Sir Frederic Leighton’ın 1895 tarihinde yaptığı bir tablo. 120×120 cm ölçülerinde olan tablo yağlı boya bir eser. Genellikle Sir Leighton’ın Magnum Opus yani baş yapıtı olarak kabul edilen tablo sanatçının klasisist yanını gösteriyor. Tasvir edilen kadının Yunanlıların sıklıkla yonttuğu Nemf ve Naiad figürlerine atıf olarak değerlendirilir.

Flaming June ilk olarak Leighton’ın bir başka eseri olan Summer Slumber Tablosu’nda mermer banyoyu süslemek için düşünülmüş bir enstantaneydi ancak ressam bu görüntüyü çok beğendiği için ayrı bir eser haline getirdi.

Tablonun ilginç bir tarihi var aslında 1900’lerin başında Oxford’da ki Ashmolean’a ödünç verildi. Ancak bu olaydan sonra yıllar boyunca kayıp olan tablo 1960’lar da Battersea’da bir evin bacasına sıkıştırılmış olarak bulundu. Ünlü müzisyen Andrew Lloyd Webber o tarihlerde henüz genç bir adamken, Kings Road’da bir mağazanın vitrininde Flaming June’u gördü ve büyükannesinden tabloyu satın almak için 50 sterlin borç istedi. Ancak yaşlı kadın şu sözlerle torununu reddetti.

I will not have Victorian junk in my flat.

Dairemde bir Victoria Hurdası Olmayacak .

Andrew Lloyd webber’in büyük annesi

1960’lar da Viktorya Dönemi eserlerin popüler olmadığı dönemde müzayedeye çıkarılan tablo 140 dolar gibi bir bedelle açık artırmaya çıkmasına rağmen satılamadı. Müzayededen sonra Porto Rico’dan Museo de Arte de Ponce tarafından satın alındı. Günümüzde Flaming June hala bu müzede bulunmaktadır.

Tabloda resmedilen kadın sıcak bir yaz gününde terasta uyuyor. Elbise kadının saçı ve şalı turuncu ve toprak tonlarında birleşiyor.

Tabloda sağ üstte bulunan zehirli zakkum dalı muhtemelen ölüm ve uyku arasındaki ince çizgiyi temsil eder.

Zaman içinde Flaming June (Haziran Alevi) Frederic Leighton’un en tanınan eseri haline geldi.

Tabloda kullanılan model günümüzde hala gizemini korur. Ancak ressamın sevdiği ve birlikte çalıştığı modeller Dorothy Dene ve Mary Lloyd olabileceği konusunda spekülasyonlar da vardır.

bulutlarin_uzerine_yolculuk_caspar_david_friedrich
Bulutların Üzerine Yolculuk-Caspar David Friedrich

Uyuyan kadının giydiği şeffaf malzemenin gerçekçiliği, zengin renkler, Leighton’ın doğal ışık kullanımı resmi daha da güzelleştirir. Arka planda gün batımının erimiş altın gibi görünmesi de resmin dikkat çekici bir başka özelliği.

PRE-RAPHAELITE yani Türkçe adıyla Ön Raffaelloculuk Akımı. İngiltere’de 1848 tarihinde ortaya çıkan bir sanat ve edebiyat akımıdır. John Ruskin’in fikirlerinin etkisiyle bir araya gelen sanatçılar Raffaello öncesi döneme özgü saflığı geri getirmek istiyorlardı. Orta çağın doğallığı, yalınlığı ve güzelliği üzerine kurulmuş bir sanat akımıdır. Şair  Dante Gabriel Rossetti, ressam John Everett Millais, ressam Holman Hunt  başlıca temsilcileridir.

Nymphler ya da Türkçe adıyla nemfler peri olarak da adlandırılırlar. Yunan Mitolojisinde yeri ve denizi dolduran dişi ve tanrısal varlıklardır. Nemfler ölümsüz değildir ancak çok uzun yaşarlar ve yaşamları boyunca genç ve güzel kalırlar.

Naiad ise Yunan Mitoljisi’nde akarsularda yaşayan Nemf türünü tanımlayan kelimedir.

gustave_caillebotte_paris_caddesi_yagmurlu_bir_un
Gustave Caillebotte-Paris Caddesi-Yağmurlu Bir Gün

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

gustav_klimt_altinli_kadin
Altınlı Kadın-Gustav Klimt
buyuk_dalga_tablosu
Büyük Dalga Tablosu
amerikan_gotigi_grant_wood
Amerikan Gotiği-Grant Wood

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir