Büyük Dalga Tablosu

buyuk_dalga_tablosu

Yaklaşık 200 yıl önce yapılan eser,günümüzde Japon sanatının en bilinen örneklerinden biri haline geldi.Tablonun yaratıcısı Katsushika Hokusai, eserin orijinal adı Kanagawa Oki Nami Ura‘dır.

Japonya’da bulunan Fuji Dağı’nın uzaktan göründüğü bu eserde küçük sandallara çarpan dev bir dalga ön plandadır.Eserin baskı resim olduğunu da hatırlatalım.

Tablo Fuji Dağı’na ait bir manzara serisinin parçası olarak ortaya çıktı.Her renk için oyulmuş ahşap bloklar kullanılarak basılan eser bu yönüyle de farklıdır. Resim günümüzde New York’ta bulunan Metropolitan Museum of Art’ta sergileniyor.

Büyük Dalga Tablosu Ne Anlatır?

Resimdeki dalga o kadar büyüktür ki Fuji Dağı’ndan bile yukardadır. Resimde kullanılan alçak ufuk çizgisi dalgayı daha da büyük gösterir.

Dalgaların arasında mücadele eden kayıklar karşıdan bakana resmin içindeymiş gibi bir his verir.Dalgada kullanılan her renk bölgesi net çizgilere sahip ve deniz suyunun yaratığı köpük adeta bir pençeye dönüşür.

Eserin yaratan sanatçı resmin ismini ve kendi adını tablonun sol üst köşesine yazarak imzasını atmış.

Tabloda bulunan beyaz bölgeler,boşluk bırakılarak kağıdın kendi rengi görünerek elde edildi.

Baskı işlemi ile yapılması sebebiyle,tabloda kullanılabilecek renk ve ton sayısı kısıtlıdır.Resimde sadece 7 ton bulunur.

bulutlarin_üzerine_yolculuk_caspar-david_friedrich
bulutların Üzerine yolculuk-Caspar David Friedrich

Katsushika Hokusai

Katsushika Hokusa 1760 yılında doğdu.Japon sanatçı ressam,oyma baskı ustası,tahta oymacısı ve Ukiyo-e ressamıdır.

En ünlü eserleri 1820’li yıllarda yaptığı 36 Fuji Dağı Manzarası baskı serisidir.10 Mayıs 1849 tarihinde hayatını kaybetti.Eserleri ile bir çok ressama ilham kaynağı olan Hokusai hayatı boyunca geçim sıkıntısı çekti.Günümüzde manga sanatçılarına da ilham vermeye devam ediyor.

Ukiyo-e nedir?

Edo Hanedanı döneminde ortaya çıkan bir Japon resim sanatı türüdür. Tiyatro,edebiyat,efsaneler,imparatorluk ailesi gibi temaları vardır.

ukiyo_e
Ukiyo-e Örneği

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

3_mayis_1808_goya
3 Mayıs 1808-Francisco Goya
amerikan_gotigi_grant_wood
Amerikan Gotiği-Grant Wood
guernica_pablo_picasso
Guernica-Pablo Picasso

Bir cevap yazın