Ophelia

millais_ophelia

Ophelia-John Everett Millais

Sir John Everett Millais tarafından yapılan Ophelia, ressamın 1851-1852 yıllarında yaptığı bir çalışma. Shakespeare’in ünlü oyunu Hamlet’te ki Ophelia’dan ilham alan eser karakter Danimarka’da nehirde boğulmadan önce şarkı söylerken resmedilmiş.

Günümüzde Londra Tate Britain ‘de sergileniyor.İlk kez Kraliyet Akademisi’nde sergilenen yağlı boya tablo o dönemde karışık tepkiler alsa da zarafeti ile resim dünyasında yerini aldı.

Oyun sırasında Kraliçe Gertrude tarafından anlatılan, genellikle oyunda canlandırılmayan bir sahnenin tasviri.Edebiyatta Ophelia’nın ölümü en şiirsel tasvir edilmiş ölüm olarak anılır. Ophelia’nın kolları iki yana açılmış duruşu azizlere ithaf edilen resimlerde görülen bir özellik aynı zamanda.

Resim nehir kenarında ki doğal yapının tasviri ile de ön plana çıkar.Hamlet’de Danimarka da ki bir nehir tasvir edilse de ressam Millais bu tabloyu Surrey’de ki Hogsmil Nehri kıyısında yaptı.Nehirdeki çiçekler Shakespeare’in Hamlet oyununda Ophelia’nın topladığı çiçekler baz alınarak çizildi.

Ressam Millais üyesi olduğu Pre-Raphaelite Brotherhood (PRB) sanatçı grubunun ilkelerine sadık kalarak parlak renkler kullandı ve detaylara çok önem verdi. Millais tabloyu iki aşamada yaptı öncelikle çevreyi ve doğayı çizen ressam daha sonra Ophelia’yı resme ekledi.Resmi boyarken karşılaştığı rüzgar nedeniyle ressam için bir klübe yapıldı içinde durarak rüzgarın etkisi en aza indirmeye çalıştı.

Tabloda ki Ophelia için kendisi de sanatçı olan ve o sırada 19 yaşında olan Elisabeth Siddal modellik yaptı. Millais’in stüdyosunda ki küvette günlerce poz veren Siddal resim bittiğinde ciddi şekilde üşütmüş ve hastalanmıştı. Elisabeth Siddal daha sonra İngiliz ressam Dante Gabriel Rosetti ile evlendi.

İlk olarak sergilendiği yıllarda iyi eleştirler almayan tablonun değeri daha sonra anlaşıldı.Özellikle 1906 yılında Japon yazar Natsume Soseki bir kitabında “kayda değer bir güzellik “olarak bu tablodan bahsedince Japonya’da çok popüler oldu.1998 ve 2008’de Tokyo’da sergilendi.

John Everett Millais

John Everett Millais ise 1829 yılında Southampton’da doğdu ve 1896 yılında Londra’da hayatını kaybetti.Ressam ve illüstratördü.The Order of Release Millais isminde ki tablosunda arkadaşının eşi Effie Gray’i model olarak kullandı.Effie ve John birbirlerine aşık olup evlendiler ve 8 çocukları oldu.Effie Gray’in hikayesi 2014 yılında çekilen aynı isimli filme de konu oldu.Ressam aynı zamanda kitaplar içinde çizimler yaptı özellikle ünlü yazarlar Anthony Trollope ve Alfred Tennyson’un kitapları için yaptığı çalışmalar dikkat çekti. Millais’e sanata katkılarından dolayı 1885 yılında Baronetlik unvanı verildi ve bu unvanı alan ilk ressam oldu.

En ünlü tablosu Ophelia‘ydı.

Millais_Order_of_Release
The Order of Release
John Everett Millais, A Huguenot on St. Bartholomew's Day
A Huguenot on St.Bartholomew’s Day

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bu da İlginizi Çekebilir.

Bulutların Üzerine Yolculuk https://lejurnal.com/haftanin-resmibulutlarin-uzerine-yolculuk/

altinli_kadin_gustav_klimt
Altınlı Kadın
halka_yol_gosteren_ozgurluk_eugene_delacroix
Halka Yol Gösteren Özgürlük
3_mayis_1808_francisco_goya
3 Mayıs 1808

Yorum Yaz