Luzern Aslanı Anıtı

luzern_aslani

Luzern Aslanı Anıtı

İsviçre’nin Luzern kentinde bir dağın yamacında yontulmuş bir aslan heykeli ilk günden beri görenleri hüzünlendirir.

Danimarkalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen (1770-1844) tarafından tasarlanan ve Lukas Ahorn tarafından yontulan heykel 1820-1821 yılları arasında yapıldı.Bu dev heykelin yapılma sebebi de son derece ilginçti.

lion_monument

1600’lerden itibaren Fransız Saray çevresinin güvenliğini İsviçre Muhafızları sağlıyordu ve 1789 Fransız Devrimi sırasında da böyleydi.Devrim sonrası Kral Louis XVI Versay Sarayından bir başka saray olan Tuilers Sarayı’na taşınır ve İsviçreli Muhafızlar da bu saray çevresini korumaya başlarlar. Ancak kral gizlice yurt dışına kaçmaya çalışır .Bu olayı takip eden 10 Ağustos Ayaklanması’nda kral sarayı terk eder ancak muhafızlar sarayda kalmaya devam eder.Devrimci güçler ve muhafızlar arasında çok şiddetli çarpışmalar yaşanır ve büyük çoğunluğu bu saldırıda hayatını kaybeder.Çok az İsviçreli kurtulur.

Hayatını kaybeden askerler anısına bir anıt yapılması fikri kendisi de bir muhafız olan olay günü izinli olduğu için kurtulan Karl Pfyffer von Altishofen isimli askerin aklına gelir ve bu anıt için para bulmaya çalışır. Projesi 1820 yılında hayata geçirilmeye başlanır.

luzern_aslani_aniti

Genişliği 10 metre yüksekliği 6 metre olan heykelin üzerinde latince Helvetiorum Fidei ac Virtuti yani İsviçre İnanç ve Erdem yazısı ölenlerin anısına yazılmıştır.Uçurumun yüzüne oyulmuş heykel mızrak yarasıyla ölmekte olan bir aslanı tasvir eder.Aslan Fransız Monarşisini temsil eden Le Fleur de Lys ve İsviçre armasını korumaktadır.Heykelin alt tarafında ölen ve sağ kalan askerlerin sayısı da yer alır.Ölen askerler (DCCLX=760 ) ve sağ kalanlar (CCCL=350) ‘dir.

Aslanın duruşu 1894 yılında Thomas M.Brady tarafından kopyalanmış ve Oakland Mezarlığı’nda yerini almıştır.

oakland_cemetery_lion_monument
Oakland Mezarlığı’ndaki Aslan

Ayrıca anıtı gören ünlü Amerikalı yazar Mark Twain çok etkilenmiş ve “The Chalet School Does It Again isimli kitabında yer vermiştir.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunlarda hoşunuza gidebilir:

ophelia_john_everett_millais
Ophelia
dusunen_adam_heykeli
Rodin-Düşünen Adam Heykeli
bulutlarin_uzerine_yolculuk
Bulutların Üzerine Yolculuk
robert_johnson
Robert Johnson

Yorum Yaz