Luzern Aslanı Anıtı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Last Updated on 27 Nisan 2024 by Aslıhan Demiralay

Luzern Aslanı Anıtı

İsviçre’nin Luzern kentinde bir dağın yamacında yontulmuş bir aslan heykeli ilk günden beri görenleri hüzünlendirir.

Almanca Löwendenkmal isimli anıt Türkçe’de Luzern Aslanı Anıtı olarak adlandırılıyor.

Danimarkalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen (1770-1844) tarafından tasarlanan ve Lukas Ahorn tarafından yontulan heykel 1820-1821 yılları arasında yapıldı. Bu dev heykelin yapılma sebebi de son derece ilginç.

banksy
Banksy Kim?

Luzer Aslanı Anıtı’nın Tarihçesi

1600’lerden itibaren Fransız Saray çevresinin güvenliğini İsviçre Muhafızları sağlıyordu ve 1789 Fransız Devrimi sırasında da böyleydi. Devrim sonrası Kral Louis XVI Versay Sarayından bir başka saray olan Tuilers Sarayı’na taşınır ve İsviçreli Muhafızlar da bu saray çevresini korumaya başlarlar. Ancak kral gizlice yurt dışına kaçmaya çalışır. Bu olayı takip eden 10 Ağustos Ayaklanması’nda kral sarayı terk eder ancak muhafızlar sarayda kalmaya devam eder. Devrimci güçler ve muhafızlar arasında çok şiddetli çarpışmalar yaşanır ve büyük çoğunluğu bu saldırıda hayatını kaybeder. Çok az İsviçreli kurtulur.

Hayatını kaybeden askerler anısına bir anıt yapılması fikri kendisi de bir muhafız olan ve olay günü izinli olduğu için kurtulan Karl Pfyffer von Altishofen isimli askerin aklına gelir ve bu anıt için para bulmaya çalışır. Projesi 1820 yılında hayata geçirilmeye başlanır.

İlgili Haber: Dünyanın En Güzel Heykelleri

luzern_aslani_aniti
Luzern Aslanı Anıtı

Genişliği 10 metre yüksekliği 6 metre olan heykelin üzerinde latince Helvetiorum Fidei ac Virtuti yani İsviçre İnanç ve Erdem yazısı ölenlerin anısına yazıldı. Uçurumun yüzüne oyulmuş heykel mızrak yarasıyla ölmekte olan bir aslanı tasvir eder. Aslan Fransız Monarşisini temsil eden Le Fleur de Lys ve İsviçre armasını korumaktadır. Heykelin alt tarafında ölen ve sağ kalan askerlerin sayısı da yer alır. Ölen askerler (DCCLX=760 ) ve sağ kalanlar (CCCL=350) ‘dir.

Sanannah Kedisi

Aslanın duruşu 1894 yılında Thomas M.Brady tarafından kopyalanmış ve Oakland Mezarlığı’nda yerini aldı.

Ayrıca anıtı gören ünlü Amerikalı yazar Mark Twain çok etkilendi ve “The Chalet School Does It Again” isimli kitabında yer verdi.

  • Luzern İsviçre’nin Almanca konuşulan bölgesindeki bir şehir.
keith_haring
Keith Haring Kimdir?

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği
amerikan_gotigi_grant_wood
Amerikan Gotiği Grant Wood
3_mayis_1808_francisco_goya
3 Mayıs 1808-Francisco Goya

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir