Savannah Kedisi

savannah_kedisi

Savannah kedisi hibrit bir kedi ırkıdır.Evcil kedi ile yabani kedinin çapraz çiftleşmesinden doğarlar.

Savannah kedileri evcil kedi (domestic cat) ile orta büyüklükte,büyük kulaklı vahşi Afrika kedisi çiftleşmesi ile oluşur.Bu alışılmışın dışındaki çiftleşme 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında hayvan yetiştiricileri arasında popüler hale geldi.Uluslararası Kedi Birliği (TICA) Savannah kedilerini yeni bir tür olarak kabul etti.

İlk Savannah kedisi 1986 yılında erkek bir yabani kedi ile evcil bir dişi kedinin çiftleşmesinden doğdu.Bu kediye Savannah adı verildi.1996 yılında Patrick Kelley ve Joyce Sroufe Savannah türünün standartlarını yazdılar ve Uluslararası Kedi Birliği’ne sundular. Savannah kedisi farklı renk ve desenlerde olabilir ancak TICA bu cinsi sadece belirli renk ve kombinasyonlarıyla,benekli desenleri kabul ediyor. Savannah’ın uzun ve ince yapısı,onlara gerçek ağırlıklarından daha büyük bir görünüm kazandırıyor.

Savannah kedilerinin ortalama yaşam süresi 17-20 arasında.Savannah ırkı ,aktif karakterli ve sürekli hareket halinde.Kaslı ve atletik bir yapıya sahip.

savannah_kedisi_savannah_cat
Savannah Kedisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Savannah kedilerinin sahipliği yasal düzenlemeyle belirlenir ve eyaletten eyalete değişiklik gösterir.Ancak New York’ta bu kediye sahip olmak için kedinin 5 kuşak öncesinin belirli olması gerekir.

Geçtiğimiz yıl şarkıcı Justin Bieber instagram hesabından iki Savannah kedisi alması ile ilgili bir resim paylaşmış ve parayla kedi satın alması nedeniyle eleştirilere uğramıştı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

kara_panterler
Kara Panterler
en_iyi_tom_hanks_filmleri
En İyi Tom Hanks Filmleri

Bir cevap yazın