Savannah Kedisi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
savannah_kedisi

Last Updated on 15 Haziran 2022 by Aslıhan Demiralay

Savannah Kedisi günümüzün dikkat çeken kedi türlerinden biri. Popülaritesi sürekli artan Savannah kedisi hakkında bilmedikleriniz.

Savannah Kedisi Nedir?

Savannah kedisi hibrit bir kedi ırkı. Evcil kedi ile yabani kedinin çapraz çiftleşmesinden doğar.

Savannah kedileri evcil kedi (domestic cat) ile orta büyüklükte, büyük kulaklı vahşi Afrika kedisi çiftleşmesi ile oluşur. Bu alışılmışın dışındaki çiftleşme 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında hayvan yetiştiricileri arasında popüler hale geldi. Uluslararası Kedi Birliği (TICA) Savannah kedilerini yeni bir tür olarak kabul etti.

İlk Savannah kedisi 1986 yılında erkek bir yabani kedi ile evcil bir dişi kedinin çiftleşmesinden doğdu. Bu kediye Savannah adı verildi.1996 yılında Patrick Kelley ve Joyce Sroufe Savannah türünün standartlarını yazdılar ve Uluslararası Kedi Birliği’ne sundular. Savannah kedisi farklı renk ve desenlerde olabilir ancak TICA bu cinsi sadece belirli renk ve kombinasyonlarıyla, benekli desenlileri kabul ediyor. Savannah’ın uzun ve ince yapısı, onlara gerçek ağırlıklarından daha büyük bir görünüm kazandırıyor.

Savannah kedilerinin ortalama yaşam süresi 17-20 yıl arasında. Savannah ırkı, aktif karakterli ve sürekli hareket halinde olan bir kedi türü. Kaslı ve atletik bir yapıya sahip.

savannah_kedisi_savannah_cat
Savannah Kedisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Savannah kedilerinin sahipliği yasal düzenlemeyle belirleniyor ve eyaletten eyalete değişiklik gösteriyor. Ancak New York’ta bu kediye sahip olmak için kedinin 5 kuşak öncesinin belirli olması gerektiğine dair bir yasa mevcut.

Geçtiğimiz yıl şarkıcı Justin Bieber instagram hesabından iki Savannah kedisi alması ile ilgili bir resim paylaşmış ve parayla kedi satın alması nedeniyle eleştirilere uğramıştı. Hollywood Reporter‘ın haberine göre sanatçı bu iki kediye 35.000 dolar ücret ödedi.

Justin Bieber eleştirilere cevap olarak “Gidip gerçek sorunlarla uğraşın” yanıtını verdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir