Dünyanın En Güzel Heykelleri

Dünyanın En Güzel Heykelleri

Last Updated on 20 Kasım 2022 by Aslıhan Demiralay

En Güzel Heykeller

Dünyanın En Güzel Heykelleri ya da dünyanın en güzel heykelleri, sanatın en eski dallarından biri hiç kuşkusuz heykel. Dünyanın en güzel ve en tanınan heykelleri listesi.

1.Terracotta Ordusu (MÖ 210-209)-Çin

1974 yılında keşfedilen Terracotta Ordusu, MÖ 210’da ölen Çin’in ilk imparatoru Shi Huang’ın mezarının yakınında bulundu. İmparatoru öbür dünyada koruması amacıyla yapılan ordunun 670 at, 130 savaş arabası ve 8000’den fazla askeri olduğu hesaplanıyor.

terracotta_army
Terracotta Ordusu (MÖ 210-209)-Çin

Dünyanın En İlginç Heykelleri

dunyanin_en_guzel_heykelleri

2.Spider (1996)-Bilbao

Fransız heykeltıraş Louise Bourgeois’ın bir eseri. 1911 doğumlu Bourgeois’in 80’li yaşlarında yaptığı bu heykelin değişik boyutlarda sayısız versiyonu mevcut. Spider (Örümcek) ünlü heykeltıraşın bir goblen tamircisi olan annesine bir saygı duruşu. (eklembacaklıların ağ örme yeteneğine atıfta bulunarak.)

Bilboa’da bulunan Spider heykeli 9 metre yüksekliğinde. Bilbao’da ki bu versiyon aynı zamanda Maman (Anne) ismiyle de anılıyor.

spider
Spider (1996)-Bilbao
dunyanin_en_guzel_heykelleri
3.The Angel Of The North (1998)- Gateshead İngiltere

1994 yılında Turner Ödülü’nü kazanan Anthony Gormley’in bu çağdaş heykeli 1998 yılına tarihleniyor. İngiltere’nin Gateshead Kasabası’nda yer alan bu devasa yapı büyük bir otoyol boyunca uzanır ve 20 yüksekliğe ve 53 metre kanat uzunluğuna sahip. Bu ölçüler bir Boeing 757 uçağından daha büyük bir yapı olduğunu gösterir.

Heykelin tasarımı Gormley’in bir çok heykelinde olduğu gibi sanatçının kendi vücuduna dayanıyor. Kullanılan malzemelerin etkisiyle heykelin paslı ve oksitlenmiş bir görüntüsü vardır.

the_angel_of_the_north
The Angel Of The North (1998)- Gateshead İngiltere
dunyanin_en_guzel_heykelleri
4.Pietà-Vatikan

Rönenans Dönemi’nin en ünlü heykeltıraşlarından Michelangelo’nun unutulmaz eseri. Hiç kuşkusuz dünyanın en güzel heykellerinden biri. İtalyanca adı Pietà del vaticana olan eser Vatikan’da Aziz petrus Bazilikası’nda bulunuyor. Eserde İsa’nın çarmığa gerildikten sonra annesi Meryem’in kucağında yatışı tasvir edilir.

Michelangelo bu eseri Fransız Kardinal Jean de Billheres’in isteği üzerine yaptı.

pieta
Pieta-Vatikan
dunyanin_en_guzel_heykelleri

5.Büyük Gize Sfenksi (Great Sphinx of Giza)-Mısır

Büyük Gize Sfenksi hiç kuşkusuz dünyanın en güzel heykellerinden biri. Mısır’ın başkenti Kahire’de yeer alan bu ölümsüz eser 73,5 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğindedir. Firavun başına sahip olan heykelin vücudu yatan bir aslan şeklindedir. Pençelerinin arasında bir de tapınak bulunur. Antik Mısır mitolojisinde kutsal bir hayvan olan aslanın firavunun mezarını ve piramitleri koruması için yapıldığına inanılıyor. Arkeologlar sfenksin, firavun Kefren’in yüzüne sahip olduğunu tahmin etmektedir.

buyuk_gize_sfenksi
Büyük Gize Sfenksi (Great Sphinx of Giza)-Mısır
dunyanin_en_guzel_heykelleri
6.Birlik Heykeli (Statue Of Unity)-Kevadia, Gujarat, Hindistan

Hindistan’ın Gujarat Eyaleti’nde yer alan bu devasa heykel Vallabhbhai Patel’i tasvir ediyor.  Vallabhbhai Patel Hindistan tarihi için önemli bir isim. Bağımsızlığın elde edilmesinin ardından eyaletlerin birleşmesinde kilit rol oynamış bir isim. Dev heykel inşa edilirken 700 ton demir ve dünyanın bir çok yerinden getirilen 300 bin toprak örneği kullanılarak inşa edildi. Bu devasa heykel Raw V. Sutar tarafından tasarlandı. Bazı araştırmalara göre 2018 yılında açılışı yapılan heykel 400 milyon dolardan fazla bir bütçeyle yapıldı.

birlik_heykeli
Birlik Heykeli (Statue Of Unity)-Kevadia, Gujarat, Hindistan
dunyanin_en_guzel_heykelleri
7.Moai-Paskalya Adası, Şili

Halk arasında Moai iadı verilen heykeller tamamen taştan yapıldı. Polinezya’da görülen Pagan törenlerinin alanını olarak kullanıldı. Heykeller adaya basan ilk Avrupalılar tarafından 1722 yılında keşfedildi. Heykellerin yapılış tarihi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

moai
Moai-Paskalya Adası, Şili

Tüm Zamanların En İlginç Otomobilleri

8.Deniz Kızı Heykeli (Little Mermaid)- Danimarka

Orijinal adı Den lille Havfrue olan ve bronzdan yapılan bu heykel Danimarka’nın baş kenti Kopenhag’ın Langelinie gezinti alanında bulunuyor. Açılışı 1913 yılında yapılan heykel Edvard Eriksen’in eseri. Heykelin yüksekliği ve 1 metre 25 cm ve 175 kilo ağırlığında.

Bir deniz kızının insan olmasını tasvir eden heykel, Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in aynı adlı peri masalına dayanıyor. Bugün Kopenhag şehrinin simgelerinden biri.

deniz_kizi_danimarka
Deniz Kızı Heykeli (Little Mermaid)- Danimarka
dunyanin_en_guzel_heykelleri
9.Nemrut Dağı Tanrı Heykeli-Türkiye

Ülkemizden eşine az rastlanır bir eser. Adıyaman’da bulunan 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’nda ki Tanrı Heykelleri 2000 yıldan fazla bir geçmişe sahip.

Dağların tepesinde çok sayıda Pers ve Yunan tanrısının heykeli bulunuyor. Kommagene Krallığı’nın en önemli eserleri olduğu düşünülür. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan bölge zarar görmemesi için 1988 yılından beri korumaya alındı. Hiç şüphesiz dünyanın en güzel heykellerinden biri.

nemrut_dagi_turkiye
Nemrut Dağı Tanrı Heykeli-Türkiye
dunyanin_en_guzel_heykelleri
gustave_caillebotte
Gustave Caillebotte
10. Anavatan Çağırıyor (The Motherland Calls)-Rusya

Rusya’da ki bu güzel heykel Stalingrad Muharebesi’ni onurlandırmak için inşa edildi. Volga Nehri’nin kıyısındaki heykel 85 metre yüksekliğinde. Mamayev Tepesi’ne yerleştirilen heykel, oğullarını savaşmaları için ayağa kaldırmak isteyen, kılıçla yürüyen bir kadını yani anavatanı tasvir eder. Heykele ulaşmak için 200 günlük savaşı simgeleyen 200 merdivenin çıkılması gerekir. Heykelin açılışı 1967 yılında yapıldı.

anavatan_cagiriyor_rusya
Anavatan Çağırıyor (The Motherland Calls)-Rusya
dunyanin_en_guzel_heykelleri
11.Özgürlük Heykeli(Statue of Liberty)-Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en tanınan heykellerinden bir olan Özgürlük Heykeli, Fransız Hükümetinin Amerika Birleşik Devletleri’ne hediyesi. 1886 yılında açılışı yapılan heykelin bakır olan meşalesi daha sonra 24 ayar altınla değiştirildi. Bu dev heykel Frederic Auguste Bartholdi’nin bir eseri.

Sadece Birleşik Devletler’in değil New York’un da simgelerinden bir olan heykel 225 ton ağırlığında.

ozgurluk_heykeli_amerika_birlesik_devletleri
Özgürlük Heykeli(Statue of Liberty)-Amerika Birleşik Devletleri
dunyanin_en_guzel_heykelleri
12.Kurtarıcı İsa (Christ The Redeemer)-Brezilya

Portekizce adı Cristo Redentor olan heykel Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alır. Bu heykel 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın 7 yeni harikasından biri olarak seçilmiştir. 1931 yılında açılışı yapılan heykel Heitor Silva Costa tarafından tasarlandı ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından yapıldı.

kurtarici_isa
Kurtarıcı İsa (Christ The Redeemer)-Brezilya
dunyanin_en_guzel_heykelleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
dunyanin_en_ilginc_heykelleri
Dünyanın En İlginç Heykelleri
dusunen_adam_heykeli
Düşünen Adam Heykeli-Auguste Rodin
konstantin_savitsky
Konstatin Savitsky
Dünyanın En Güzel Heykelleri

Bir cevap yazın