Tüm Zamanların En İlginç Arabaları

tum_zamanlarin_en_ilginc_arabalari

Arabalar ilk kullanıldıkları günden beri sadece bir ulaşım aracı olarak görülmediler. Bazen prestij, bazen zenginlik, bazen de gücün göstergesi oldular.

Tasarımı farklı araçlar da her zaman daha çok dikkat çeker.

Tüm Zamanların En Güzel Otomobilleri

1.DeLorean DMC-12

Belli bir yaşın üzerindeki herkesin Geleceğe Dönüş (Back to the Future) filminden hatırlayacağı araba. Baş roldeki Michael J.Fox’un zamanda yolculuk yaparken 88 mile çıktığı, tasarımıyla zamanının çok ötesinde olan araç.

delorean_dmc_12
DeLorean DMC-12

Paslanmaz çelik gövdesi, fiberglasla güçlendirildi. Şasisi ve süspansiyonları Colin Chapman tarafından geliştirildi. Bu arabanın hikayesi, arabanın kendisi kadar ilginç olduğu için ayrıntıları ayrı bir yazıda ele alalım.

en_iyi_arabalar

2. Volkswagen Beetle

II.Dünya Savaşı döneminde üretilen,ancak sonradan bir ikona dönüşen araç. Aslında Beetle hakkında bugüne kadar söylenmemiş bir şeyi söylemek zor. Tek söyleyebileceğimiz dünyada 21 milyon adet kişisel kullanımda Beetle’ın mevcut olduğu.

 volkswagen_beetle
Volkswagen Beetle
tum_zamanlarin_en_ilginc_arabalari
3.Mercedes SL 300 Gullwing

Savaş sonrası dönemin spor arabaları arasında,ilk tanıtıldığı 1954 yılının en hızlı arabasıydı. Saatte 160 mil yapabiliyordu. Constantin von Kageneck arabanın yarattığı etkiyi “Kimse Mercedes’den bunu beklemiyordu” diye açıkladı. Constantin von Kageneck Mercedes Benz Classic Centre’da klasik araç uzmanı olarak görev yapıyor.

mercedes_sL_300_gullwing
Mercedes SL 300 Gullwing
mercedes_sL_300_gullwing
Mercedes SL 300 Gullwing
mercedes_sL_300_gullwing
Mercedes SL 300 Gullwing
en_iyi_arabalar
4.Ferrari 250 GTO

Ferrari bu elegant aracı 1962-1964 yılları arasında sadece 39 adet üretti ki bir aracın üretimi için son derece az bir sayı. Ferrari 250 GTO ederi ve nadirliğiyle adeta bir kutsal kase. Ancak dünyada bir avuç insanın kullanma şansı oldu. İki yıl önce erken modellerden biri Bonham Müzayede evinde 38 milyon dolara satıldı.

ferrari_250_gTO
Ferrari 250 GTO
en_iyi_arabalar
5.Ford Model T

1908’den 1927’ye kadar üretilen bu araç Amerikan otomobil endüstrisinin doğmasını sağladı. Henry Ford’un isteğiyle sadece siyah üretilen bu araç saatte 27 mil hız yapıyordu.

Ford Model T
en_iyi_arabalar
6.Porsche 356

Porsche’ın ürettiği ilk otomobil. Arkadan motorlu, arkadan çekişli üretildi. 1960’ların ortasında üretimi durdurulmadan önce 4 nesil boyunca üretildi. Porsche 356 uzmanları tarafından sürmesi en eğlenceli otomobillerden biri olarak kabul ediliyor. Toplamda 76,000 adet üretildi.

porsche_356
Porsche 356
en_iyi_arabalar
7.BMW Isetta

BMW Isetta 1955-1962 yılları arasında üretildi. İtalyan tasarımcı Iso Rivolta’nın tasarımına dayanarak üretilen balon otomobil sınıfından bir araç.

bmw_isetta
BMW Isetta
en_iyi_arabalar
8.Bugatti Type 57

II.Dünya Savaşı’ndan hemen önce Fransız Bugatti bu otomobili piyasaya sürdü. Bu tasarım harikası sadece 710 adet üretildi.

bugatti_type_57
Bugatti Type 57
en_iyi_arabalar
9.Volkswagen Karmann Ghia 

Volkswagen Karmann Ghia Vw için sürpriz bir başarı oldu .Bu sportif coupe büyük ölçüde Beetle modelinden üretildi. İtalyan tasarımcı Ghia ve Alman karoser üreticisi Karmann’ın karoserine sahipti.

volkswagen_karmann_ghia
Volkswagen Karmann Ghia 
en_iyi_arabalar
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
ikonik_fotograflar
İkonik Fotoğraflar
dunyanin_en_ilginc_heykelleri
Dünyanın En İlginç Heykelleri
hıtchcock_filmlerinden_ikonik_set_fotograflari
Alfred Hitchcock Filmlerinden İkonik Set Fotoğrafları

Bir cevap yazın