İkonik Fotoğraflar

ikonik_fotograflar

Yakın Tarihin En İkonik Fotoğrafları ve Hikayeleri

Genel olarak ikonik fotoğraflar belli bir tarihi anlatan, konuyla ilgili akla ilk gelen fotoğraflar anlamında kullanılıyor. Yakın tarihin akılda kalan, unutulmayan fotoğrafları.

John Travolta-Prenses Diana (1985)

1985 yılından akıllardan çıkmayan bir fotoğraf karesi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Beyaz Saray’da Başkan Ronald Reagan ve First Lady Nancy Reagan’ın ev sahipliği yaptığı bir bir yemek daveti. Konuklar arasında Lady Diana ve Jhon Travolta’da yer alıyor. John Travolta geçtiğimiz günlerde People Dergisi‘ne verdiği bir röportajda gecenin ayrıntılarını anlattı.

John Travolta: Yemekten sonra saat 10:00 civarı First Lady Nancy Reagan omzuma dokundu ve “Prensesin seninle dans etmek gibi bir hayali var bu akşam O’nunla dan etmek ister misin ” dedi. Ben de “Tabi olur” dedim.

Kalbim hızla çarpmaya başladı ve Prensesin yanına gittim ve utangaç bir şekilde bakan Prensese “benimle dans eder misin?” dedim. Bana 15 dakika gibi gelen bir süre de dans ettik. Bittiğinde eğildik, o gitmişti ve arabam balkabağına dönüştü” .

john_travolta_princess_diana
John Travolta-Prenses Diana-1985-Beyaz Saray
ikonik_fotograflar

Titanic’in Southampton Limanından Ayrılışı (10 Nisan1912)

Titanic’in hikayesi hemen herkesin aşina olduğu bir konu. 1912 yılında yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı gemisi olan Titanic, 10 Nisan 1912’de Southampton Limanı’ndan New York’a gitmek üzere yola çıktı. Ancak yola çıktıktan 5 gün sonra 15 Nisan 1912’de Kuzey Atlantik’de bir buz dağına çarptı. Yaklaşık 2 saat 42 dakika gibi bir sürede batan gemide 154 kişi yaşamını yitirdi ve en büyük deniz felaketlerinden bir olarak tarihe geçti.

Geminin enkazı 1985 yılında bulundu.

titanik_southampton_limanindan_yola_çıkıyor_1912
Titanic’in Southampton Limanından Ayrılışı-1912
titanic

Hitler Paris’de ( 23 Haziran 1940)

hitler_paris_de
Hitler ve Naziler Paris’de-23 Haziran 1940

II.Dünya Savaşı sırasında Almanya, Fransa’nın Başkenti Paris’i de işgal etti. Adolf Hitler ve Nazi ileri gelenleri de Paris’e gitti. Adolf Hitler’in hayatı boyunca ilk ve tek Paris yolculuğu da bu oldu. General Petain’in iş birlikçi yönetimi altında bütün Fransa’da insanlar savaş bitimine dek Nazilerin korkusu ve baskısıyla yaşadılar.

Eiffel Kulesi’nde çekilen bu resimler de savaş tarihini en ikonik resimleri arasına girdi. Hitler Paris’i işgal ettikten ve Paris’i gördükten sonra “Hayatımın en büyük ve en güzel anıydı” dedi.

hitler_paris_de_1940
dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları
Kraliçe Elizabeth İngiltere Kaptanına Dünya Kupası’nı Veriyor (30 Haziran 1966)

Futbolun beşiği Birleşik Krallık uluslar arası turnuvalarda büyük başarılar elde etmek de her zaman zorlandı. 1966 yılında İngiltere’de düzenlenen FIFA Dünya Kupası şeytanın bacağını kırdıkları turnuva oldu. Final maçında Batı Almanya ile karşılaşan İngiltere, normal süresi 2-2 biten maçı uzatma sonunda 4-2 kazandı. İngiltere’nin tahindeki ilk ve tek dünya şampiyonluğu oldu.

Londra’da ki Wembley Stadyumu’nda oynanan final maçı sonrası İngiltere Kaptanı Bobby Moore İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in elinden aldı.

ingiltere_dunya_kuoasini_kralicenin_elinden_alirken
Kraliçe Elizabeth İngiltere Kaptanı Bobby Moore’a Dünya Kupası’nı Veriyor (30 Haziran 1966)
ingiltere_dunya_kupasini_kazandi_1966
Iwo Jima (25 Şubat 1945)

İkinci Dünya Savaşı’nın bir başka ikonik fotoğrafı. Amerikan deniz piyadeleri Japonya’da Iwo Jima’da Suribachi Dağı’na Amerikan Bayrağı’nı dikiyorlar. Joe Rosenthal tarafından çekilen fotoğraf yıllarca Amerikan propagandası için kullanıldı. 1945’de İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna yaklaşılırken, Amerikan ve Japon orduları arasında ki son muharebelerden biri olan Iwo Jima Amerikan ordusunun zaferiyle sonuçlandı. Ancak Amerikan ordusu bu muharebede 20 binden fazla zayiyat verdi.

iwo_jima_1945
Iwo Jima (25 Şubat 1945)
iwo_jima_1945
Marilyn Monroe Yaz Bekarı Filmi İçin Poz Verirken-1954
Marilyn Monroe Yaz Bekarı Filminin Bir Sahnesinde-1954

Billy Wilder’ın unutulmaz filmlerinden biri olan The Seven Year Itch filminin bir sahnesinin fotoğrafı üzerinden 60 yıldan fazla süre geçmesine rağmen en ikonik fotoğraflardan biri. New York’da Lexington Avenue’de çekilen bu sahnede Marilyn Monroe filmin diğer baş rol oyuncusu sinemadan çıkar ve aşağıda ki metrodan gelen bir esinti genç kadının eteğini havalandırır. Filmi izlemeyenler bile bu fotoğrafa aşinadır.

Fotoğrafı çeken Sam Shaw ve Marilyn Monroe 1951 yılında Viva Zapata filminin çekimi sırasında tanışır. Marilyn Monroe o dönem tanınmayan bir oyuncuydu ve ikili ömür boyu sürecek bir arkadaşlığa imza attı.

marilyn_monroe_nun_kutuphanesi
Marilyn Monroe’nun Kütüphanesi
marilyn_monroe_1954
Neil Armstrong Ay’da Yürüyen İlk İnsan (20 Temmuz 1969)

Dünyanın en ikonik fotoğraflarından biri daha. 20 Temmuz 1969’da Amerikalı astronotlar Neil Armstrong (1930-2012) ve Edwin “Buzz” Aldrin ( 1930-) Ay’a iniş yapan ilk insanlar oldular. Yaklaşık 6,5 saat sonra da Neil Armstrong Ay’da yürüyen ilk insan oldu. Hatta ilk adımı attıktan sonra dünya çapında bilinen sözlerini söyledi:

[Bir] insan için küçük, insanlık için dev bir adım.

neil_armstorng_ay_da_1968
Neil Armstrong Ay’da Amerikan Bayrağını Selamlarken-20 Temmuz 1969
neil_armstrong
mary_pinchot_meyer_cinayeti
Mary Pinchot Meyer Cinayeti
Elvis Beyaz Saray’da (21 Aralık 1970)

Ölümünün üzerinden 40 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala en çok kazanan müzisyenlerden biri hiç kuşkusuz Elvis Presley. 21 Aralık 1970 tarihinde Elvis Presley ve iki arkadaşı o dönem Amerikan Başkanı olan Richard Nixon’ı Beyaz Saray’da görmeye gittiler. Elvis Presley’in isteği Başkan’a bir mektup vermekti.

Elvis mektupta Uyuşturucu kullanımı ve komünist beyin yıkama teknikleri hakkında derinlemesine bir araştırma yaptım ve yapabileceğim ve yapacağım her şeyin tam ortasındayım, diye yazmıştı. Bu konulara karşı bir ajan olarak faaliyet göstermek istiyordu.

Elvis ajan oldu mu bilinmez ancak bu fotoğraf Amerikan Ulusal Arşivi’nin en çok talep edilen fotoğraflarından biri oldu. 2016 yılında bu görüşmeyi anlatan Elvis & Nixon isimli son derece başarılı bir film çekildi. Elvis Presley’i Michael Shannon ve Richard Nixon’ı ise Kevin Spacey canlandırdı.

elvis_presley_beyaz_saray_da_21_Aralik_1970
Elvis Beyaz Saray’da (21 Aralık 1970) Richard Nixon (solda) İle Birlikte
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir
gece_kuslari_edward_hopper
Gece Kuşları-Edward Hopper
black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti
lord_lucan_in_gizemli_kaybolusu
Lord Lucan’in Gizemli Kayboluşu

Bir cevap yazın