İkonik Fotoğraflar

İkonik Fotoğraflar

Tüm Zamanların En İkonik Fotoğrafları ve Hikayeleri

Genel olarak ikonik fotoğraflar belli bir tarihi anlatan, konuyla ilgili akla ilk gelen fotoğraflar anlamında kullanılıyor. Yakın tarihin akılda kalan, unutulmayan fotoğrafları.

1. John Travolta-Prenses Diana (1985)

1985 yılından akıllardan çıkmayan bir fotoğraf karesi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Beyaz Saray’da Başkan Ronald Reagan ve First Lady Nancy Reagan’ın ev sahipliği yaptığı bir bir yemek daveti. Konuklar arasında Lady Diana ve John Travolta’da yer alıyor. John Travolta geçtiğimiz günlerde People Dergisi‘ne verdiği bir röportajda gecenin ayrıntılarını anlattı.

John Travolta: Yemekten sonra saat 10:00 civarı First Lady Nancy Reagan omzuma dokundu ve “Prensesin seninle dans etmek gibi bir hayali var bu akşam O’nunla dan etmek ister misin ” dedi. Ben de “Tabi olur” dedim.

Kalbim hızla çarpmaya başladı ve Prensesin yanına gittim ve utangaç bir şekilde bakan Prensese “benimle dans eder misin?” dedim. Bana 15 dakika gibi gelen bir süre de dans ettik. Bittiğinde eğildik, o gitmişti ve arabam balkabağına dönüştü” .

john_travolta_princess_diana
John Travolta-Prenses Diana-1985-Beyaz Saray
ikonik_fotograflar

2. Titanic’in Southampton Limanından Ayrılışı (10 Nisan1912)

Titanic’in hikayesi hemen herkesin aşina olduğu bir konu. 1912 yılında yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı gemisi olan Titanic, 10 Nisan 1912’de Southampton Limanı’ndan New York’a gitmek üzere yola çıktı. Ancak yola çıktıktan 5 gün sonra 15 Nisan 1912’de Kuzey Atlantik’de bir buz dağına çarptı. Yaklaşık 2 saat 42 dakika gibi bir sürede batan gemide 154 kişi yaşamını yitirdi ve en büyük deniz felaketlerinden bir olarak tarihe geçti.

Geminin enkazı 1985 yılında bulundu.

titanik_southampton_limanindan_yola_çıkıyor_1912
Titanic’in Southampton Limanından Ayrılışı-1912
titanic

3. Hitler Paris’de ( 23 Haziran 1940)

hitler_paris_de
Hitler ve Naziler Paris’de-23 Haziran 1940

II.Dünya Savaşı sırasında Almanya, Fransa’nın Başkenti Paris’i de işgal etti. Adolf Hitler ve Nazi ileri gelenleri de Paris’e gitti. Adolf Hitler’in hayatı boyunca ilk ve tek Paris yolculuğu da bu oldu. General Petain’in iş birlikçi yönetimi altında bütün Fransa’da insanlar savaş bitimine dek Nazilerin korkusu ve baskısıyla yaşadılar.

Eiffel Kulesi’nde çekilen bu resimler de savaş tarihini en ikonik resimleri arasına girdi. Hitler Paris’i işgal ettikten ve Paris’i gördükten sonra “Hayatımın en büyük ve en güzel anıydı” dedi.

hitler_paris_de_1940
dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları
4. Kraliçe Elizabeth İngiltere Kaptanına Dünya Kupası’nı Veriyor (30 Haziran 1966)

Futbolun beşiği Birleşik Krallık uluslar arası turnuvalarda büyük başarılar elde etmek de her zaman zorlandı. 1966 yılında İngiltere’de düzenlenen FIFA Dünya Kupası şeytanın bacağını kırdıkları turnuva oldu. Final maçında Batı Almanya ile karşılaşan İngiltere, normal süresi 2-2 biten maçı uzatma sonunda 4-2 kazandı. İngiltere’nin tahindeki ilk ve tek dünya şampiyonluğu oldu.

Londra’da ki Wembley Stadyumu’nda oynanan final maçı sonrası İngiltere Kaptanı Bobby Moore İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in elinden aldı.

ingiltere_dunya_kuoasini_kralicenin_elinden_alirken
Kraliçe Elizabeth İngiltere Kaptanı Bobby Moore’a Dünya Kupası’nı Veriyor (30 Haziran 1966)
ingiltere_dunya_kupasini_kazandi_1966
5. Iwo Jima (25 Şubat 1945)

İkinci Dünya Savaşı’nın bir başka ikonik fotoğrafı. Amerikan deniz piyadeleri Japonya’da Iwo Jima’da Suribachi Dağı’na Amerikan Bayrağı’nı dikiyorlar. Joe Rosenthal tarafından çekilen fotoğraf yıllarca Amerikan propagandası için kullanıldı. 1945’de İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna yaklaşılırken, Amerikan ve Japon orduları arasında ki son muharebelerden biri olan Iwo Jima Amerikan ordusunun zaferiyle sonuçlandı. Ancak Amerikan ordusu bu muharebede 20 binden fazla zayiyat verdi.

iwo_jima_1945
Iwo Jima (25 Şubat 1945)
iwo_jima_1945
6. Marilyn Monroe Yaz Bekarı Filmi İçin Poz Verirken-1954
Marilyn Monroe Yaz Bekarı Filminin Bir Sahnesinde-1954

Billy Wilder’ın unutulmaz filmlerinden biri olan The Seven Year Itch filminin bir sahnesinin fotoğrafı üzerinden 60 yıldan fazla süre geçmesine rağmen en ikonik fotoğraflardan biri. New York’da Lexington Avenue’de çekilen bu sahnede Marilyn Monroe filmin diğer baş rol oyuncusu sinemadan çıkar ve aşağıda ki metrodan gelen bir esinti genç kadının eteğini havalandırır. Filmi izlemeyenler bile bu fotoğrafa aşinadır.

Fotoğrafı çeken Sam Shaw ve Marilyn Monroe 1951 yılında Viva Zapata filminin çekimi sırasında tanışır. Marilyn Monroe o dönem tanınmayan bir oyuncuydu ve ikili ömür boyu sürecek bir arkadaşlığa imza attı.

marilyn_monroe_nun_kutuphanesi
Marilyn Monroe’nun Kütüphanesi
marilyn_monroe_1954
7. Neil Armstrong Ay’da Yürüyen İlk İnsan (20 Temmuz 1969)

Dünyanın en ikonik fotoğraflarından biri daha. 20 Temmuz 1969’da Amerikalı astronotlar Neil Armstrong (1930-2012) ve Edwin “Buzz” Aldrin ( 1930-) Ay’a iniş yapan ilk insanlar oldular. Yaklaşık 6,5 saat sonra da Neil Armstrong Ay’da yürüyen ilk insan oldu. Hatta ilk adımı attıktan sonra dünya çapında bilinen sözlerini söyledi:

[Bir] insan için küçük, insanlık için dev bir adım.

neil_armstorng_ay_da_1968
Neil Armstrong Ay’da Amerikan Bayrağını Selamlarken-20 Temmuz 1969
neil_armstrong
mary_pinchot_meyer_cinayeti
Mary Pinchot Meyer Cinayeti
8. Elvis Beyaz Saray’da (21 Aralık 1970)

Ölümünün üzerinden 40 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala en çok kazanan müzisyenlerden biri hiç kuşkusuz Elvis Presley. 21 Aralık 1970 tarihinde Elvis Presley ve iki arkadaşı o dönem Amerikan Başkanı olan Richard Nixon’ı Beyaz Saray’da görmeye gittiler. Elvis Presley’in isteği Başkan’a bir mektup vermekti.

Elvis mektupta Uyuşturucu kullanımı ve komünist beyin yıkama teknikleri hakkında derinlemesine bir araştırma yaptım ve yapabileceğim ve yapacağım her şeyin tam ortasındayım, diye yazmıştı. Bu konulara karşı bir ajan olarak faaliyet göstermek istiyordu.

Elvis ajan oldu mu bilinmez ancak bu fotoğraf Amerikan Ulusal Arşivi’nin en çok talep edilen fotoğraflarından biri oldu. 2016 yılında bu görüşmeyi anlatan Elvis & Nixon isimli son derece başarılı bir film çekildi. Elvis Presley’i Michael Shannon ve Richard Nixon’ı ise Kevin Spacey canlandırdı.

elvis_presley_beyaz_saray_da_21_Aralik_1970
Elvis Beyaz Saray’da (21 Aralık 1970) Richard Nixon (solda) İle Birlikte
tum_zamanlarin_en_ikonik_fotograflari

9. Hindenburg Faciası (6 Mayıs 1937)

Hindenburg Faciası 6 Mayıs 1937’de gerçekleşti. Amerikalı fotoğrafçı Sam Shere çektiği bu fotoğrafla geniş kitlelerin Hindenburg Felaketi’ni görmesini sağladı. Dönemin en büyük Zeplin’i olan Hindenburg, Almanya’dan Amerika’ya gidiyordu. Tıpkı Titanic gibi son derece lüks bir araç olan Hindenburg, yolculuğunu tamamlamak üzereyken New Jersey’de Lakerhurst Donanma Üssü’ne iniş yapacağı sırada hidrojen tankları nedeniyle patladı. Hindenburg Zeplin’inde 36 yolcu ve 61 mürettebat yolculuk ediyordu. Facia sonunda 35 kişi hayatını kaybetti. O dönem popüler olan zeplinler bir çok kazaya sebep olmuştu. Hindenburg faciası ile birlikte zeplinler sorgulanmaya başladı ve bu sorgulama modern havacılığın önünü açtı.

hindenburg_faciasi_6_mayis_1937
Hindenburg Faciası-6 Mayıs 1937
hindenburg_faciasi

10. Usame Bin Ladin Operasyonu (1 Mayıs 2011)

El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin uzun süredir Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok aranalar listesinde yer alıyordu. Beyaz Saray’ın resmi fotoğrafçılarından olan Pete Souza’nın çektiği bu fotoğraf, Amerikan kuvvetlerinin Bin Ladin’nin yerleşkesine yaptığı baskın sırasında çekildi. Situation Room ismi verilen odada Amerikan Başkanı Obama ve diğer yetkililer yapılan operasyonu canlı olarak izlerken yakalanan bu kare en çok Hillary Clinton’ın yüzündeki dehşet ifadesiyle anıldı. Hillary Clinton daha sonra gördüklerinden değil, grip olduğu için bu ifadeye sahip olduğunu söylese de, insanlar operasyon sırasında neler yaşandığını merak etti. Operasyonla ilgili Beyaz Saray’dan paylaşılan tek fotoğraf bu oldu. O gece Başkan Barack Obama, Usame Bin Ladin’in öldürüldüğün duyurdu. Cesedin fotoğrafları yayınlanmadı ve fotoğrafçı Pete Souza olayın gerilimin en iyi şekilde yakalamıştı.

usame_bin_ladin_operasyonu_1_mayis_2011
Usame Bin Ladin Operasyonu-1 Mayıs 2011
ikonik_fotograflar
vaslav_nijinsky
Vaslav Nijinsky

11. The Burning Monk-Yanan Keşiş (11 Haziran 1963)

Tüm zamanların en ikonik ve korkunç fotoğraflarından biri de The Burning Monk-Yanan Keşiş fotoğrafıdır. Thick Quang Duc isimli budist rahip, Güney Vietnam Hükümeti’nin dün adamlarına yaptığı baskı ve eziyeti protesto etmek için Saigon’un işlek caddelerinden birinde kendini ateşe verdi. Görgü tanıklarının anlattığına göre Thick Quang Duc ve iki öğrencisi meydana geldiklerinde Thick Quang Duc yere oturdu ve öğrencileri başından aşağıya benzin döktükten sonra rahibi ateşe verdiler. Bu ünlü fotoğrafı Associated Press fotoğrafçısı Malcolm Browne çekti.

Amerika Başkanı John Kennedy bu fotoğraf için “Tarihte hiçbir haber resmi, dünya çapında bu kadar çok duygu yaratmadı” yorumunu yaptı.

the_burning_monk_yanan_kesis_11_haziran_1963
The Burning Monk-Yanan Keşiş (11 Haziran 1963)
en_ikonik_fotograflar
12. Raising A Flag Over The Reichstag-Alman Meclisi’nde Sovyet Bayrağı (2 Mayıs 1945)

İkinci Dünya Savaşı’nın son günleri. Adolf Hitler 30 Nisan’da intihar etmiş olmasına rağmen savaş devam ederken, Sovyet Kuvvetleri Almanya’nın başkentinde. Yevgeny Khaldei elinde, terzi olan amcasının 3 kırmızı masa örtüsünden hazırladığı dev Sovyet Bayrağıyla Alman Parlementosu’na gitti. Yanında ki 3 askerle birlikte bu fotoğrafın mizansenini hazırladı. Ogonek isimli Rus Dergisi’nde basılan fotoğraf tıpkı Iwo Jima fotoğrafı gibi bir propaganda simgesi haline geldi.

raising_a_flag_over_the_reichstag
Raising A Flag Over The Reichstag-Alman Meclisi’nde Sovyet Bayrağı (2 Mayıs 1945)
en_ikonik_fotograflar
13. Başkan John Kennedy ve Marilyn Monroe (19 Mayıs 1962)

Amerikan Başkanı John F.Kennedy’nin 45. yaş günü kutlamasında çekilen fotoğraf. John Kennedy’nin doğum günü kutlaması, Madison Square Garden’da 15.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen organizasyon, Demokrat Parti için bir bağış gecesi haline getirildi. Törende ünlü film yıldızı Marilyn Monroe Happy Birthday şarkısını seslendirdi. Aslında buraya kadar olan her şey sıradan gibi görünen bir organizasyon. Ancak olayı ilginç kılan John Kennedy ve Marilyn Monroe’nun adının aşk dedikodularına karşıması ve kuvvetle muhtemel bu dedikoduların gerçek olması. Fotoğrafta yer alan diğer genç adam da John Kennedy’nin erkek kardeşi Robert Kennedy. Marilyn Monroe’nun daha sonra Robert Kennedy ile bir ilişki yaşadığı ve Marilyn Monore’nun genç yaşta şüpheli bir şekilde ölmesinin de bu ilişkilerle bağlantılı olduğu her zaman iddia edilir. John Kennedy’nin eşi Jacqueline Kennedy’nin kutlamaya katılmadığını hatırlatalım.

Geceye gelirsek, aslında 29 Mayıs doğumlu olan John F.Kennedy için düzenlenen tören için 10 gün öncesi yani 19 Mayıs tarihi seçilmiş. Marilyn Monroe ise son derece dikkat çekici bir elbise tercih etmiş, elbisenin tasarımcısı ise Fransa doğumlu Oscar ödülü modacı Jean Louis.

john_kennedy_marilyn_monroe_1962
13. Başkan John Kennedy ve Marilyn Monroe (19 Mayıs 1962)
chappaquiddick
Chappaquiddick’te Ne Oldu? Amerikan Tarihini Değiştiren Kaza
marilyn_monroe
14.Mushroom Cloud Over Nagasaki-Nagazaki’ye Atılan Atom Bombası(9 Ağustos 1945)

Teğmen Charles Levy tarafından çekilen fotoğraf. Amerika II. Dünya Savaşı’nın sonlarında teslim olmayı reddeden Japonya’ya atom bombaları attı. İlki 6 Ağustos’ta Hiroşima’ya ve 3 gün sonra da 9 Ağustos’ta Nagazaki’ye. Atom bombasının atılması ile Nagazaki’de 80 bin kişi hayatını kaybetti. Japon İmparatoru fotoğrafları sansürlese de, bombanın yarattığı etkinin tamamını gösteren bu fotoğrafın yayılmasına engel olamadı.

İnsanlık tarihinde savaşın korkunçluğunu gösteren en ikonik fotoğraflardan biri.

nagasaki_ye_atilan_bomba_9_agustos_1945
Mushroom Cloud Over Nagasaki-Nagazaki’ye Atılan Atom Bombası(9 Ağustos 1945)
marilyn_monroe
15.Earthrise-Dünya’nın Doğuşu (24 Aralık 1968)

Earthrise fotğrafı 24 Aralık 1968 tarihinde Apollo 8 görevi sırasında astronot William Anders tarafından çekildi. Fotoğraf Ay Yörüngesi’nde çekildi ve Dünya’nın ve Ay yüzeyinin bir kısmını gösteriyor. Doğa fotoğrafçısı Galen Rowell bu fotoğrafı “Şimdiye kadar çekilmiş en etkili çevre fotoğrafı” olarak değerlendirdi.

eathrise_1968
Earthrise-Dünya’nın Doğuşu (24 Aralık 1968)
en_iyi_dovus_filmleri
16.Dali Atomicus (1948)

Ünlü ressam Dali’nin fotoğraflandığı bu eser 1948 yılında çekildi ve fotoğrafı çeken sanatçı ise Philippe Halsman. Fotoğrafta Salvador Dali, kapalı bir odada 3 kedi ve çeşitli eşyalarla hareket halindeymiş gibi fotoğraflanmış. 1948 yılında photoshop benzeri programların olmadığı düşünülürse, fotoğrafın başarısı daha da ortaya çıkar.

dali_atomicus
Dali Atomicus (1948)
en_iyi_dovus_filmleri
17.Warsaw Ghetto-Varşova Gettosu (1943)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın baş kenti Varşova’da ki gettoda çekilen bu fotoğrafın fotoğrafçısı bilinmiyor. Ancak o dönem gettoda elde edilen değerli eşyaları kaydetmekle bir Avusturyalı subay olan Franz Konrad’ın bazı fotoğraflar çektiği tespit edildi.

19 Nisan 1943’le 16 Mayıs 1943 tarihi arasında çekildiği tahmin edilen fotoğraf savaşın yarattığı çaresizliği özellikle bir çocuğun gözünden gösteriyor.

varsova_gettosu_1943
Warsaw Ghetto-Varşova Gettosu (1943)
en_iyi_dovus_filmleri
18. September 11- 11 Eylül (11 Eylül 2001)

Amerika Birleşik Devletleri’ne 11 Eylül 2001’de yapılan terör saldırısının ikonik fotoğraflarından biri. Hatırlanacağı gibi 11 Eylül’de El Kaide Terör örgütü Birleşik Devletler topraklarında yolcu uçaklarıyla saldırı düzenlemişti. Özellikle New York’da ki İkiz Kulelere yapılan saldırının görüntüleri ve kulelerin çöküş videoları akıllara yer etti.

11_eylul
September 11- 11 Eylül (11 Eylül 2001)
en_iyi_dovus_filmleri
leopold_ve_loeb_vakasi
Leopold Ve Loeb Vakası
19.Wright Kardeşler’in İlk Uçuş Denemesi (17 Aralık 1903)

17 Aralık 1903, havacılık tarihine geçen günlerden biri. Wright Kardeşler Kuzey Carolina’nın Kitty Hawk bölgesinde, motorlu bir uçakla tarihteki ilk uçuşu gerçekleştirdiler. İlk uçuş sadece 12 saniye sürse de, süre olayın tarihe geçmesine engel olmadı. 12 saniye süren uçuşta uçak 120 feet’e kadar yükseldi.

Wilbur Wrigt gözlem yaparken, Orville Wright tarihi uçuşa pilotluk yaptı. Wright Kardeşle o gün 3 uçuş daha gerçekleştirdi. Her uçuş diğerinden daha uzun sürdü ve sonuncu denemelerinde 59 saniye havada kalmayı başardılar. 59 saniye süren uçuşta 852 fit yüksekliğe ulaşmayı başardılar. Bu resimde tarihe geçen denemenin akıllara kazınan ikonik fotoğrafı.

wright_kardesler
Wright Kardeşler’in İlk Uçuş Denemesi (17 Aralık 1903)
ikonik_fotografllar
20. Nesli Tükenen Tasmanya Kaplanı’nın Son Fotoğrafları (1933)

Nesli 20. yüzyılda tükenen Tazmanya Kaplanı. Yaşayan Tazmanya Kaplanı Avustralya’da bulunan Hobart Hayvanat Bahçesi’nde bulunuyordu.

Avustralya’ya özgü etçil bir keseli hayvan olan Tazmanya Kaplanları ağızlarını 80 dereceye kadar açabiliyorlardı. Orta boy bir köpeğin genel büyüklüğüne sahip Tazmanya Kaplanı, Avustralya ve Yeni Gine’de görülen bir türdü.

tazmanya_kaplani
Nesli Tükenen Tasmanya Kaplanı’nın Son Fotoğrafları
en_iyi_dovus_filmleri
21. Machu Picchu’nun Keşfi-1911

Amerikalı arkeolog Hiram Bingham III ve ekibi son İnka Kalesi Vilcabamba’yı bulmak için çıktıkları bir keşif gezisinde, yerel bir çiftçi tarafından bir bölgeye yönlendirildiler. Çiftçi ekibe yerel Quechua dilinde Eski Zirve anlamına gelen Machu Pichu Dağı’nı gösterdi ve dağın zirvesinde bazı kalıntılar bulunduğunu söyledi.

Ekip dağın tepesine ulaştığında Peru’da ki Antik İnka yerleşimini keşfetmiş oldu. Fotoğraf bizzat Hiram Bingham III tarafından çekildi.

machu_pichu
Machu Picchu’nun Keşfi-1911
en_iyi_dovus_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
ataturk_un_az_bilinen_fotograflari
Atatürk’ün Az Bilinen Fotoğrafları
black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti
alfred_hitchcock_filmlerinden_ikonik_set_fotograflari
Alfred Hitchcock Filmlerinden İkonik Set Fotoğrafları

Bir cevap yazın