Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
gokdelen_tepesinde_ogle_yemegı

Last Updated on 19 Eylül 2022 by Aslıhan Demiralay

Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği Fotoğrafı

Lunch Atop a Skycraper

Son yüzyılın en ikonik fotoğraflarından biri hiç kuşkusuz Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği (Lunch Atop a Skycraper) isimli fotoğraftır.

Manhattan’da Rockefeller Center’ın inşası sırasında çekilen fotoğrafta işçiler binanın 69. katında yemek yiyorlar. Binanın ismi 1988 yılında GE Binası olarak değiştirildi.

Yerden 260 metre yükseklikte metal bir kirişe oturan 11 adam ve arkalarında New York manzarası görünüyor.

Dünyanın En Güzel Heykelleri

Resimde gerçek demir işçileri yer alıyorsa da, arşivcilere göre binanın reklamı için çekilen bir fotoğraf. 20 Eylül 1932 tarihinde çekilen fotoğraf, 2 Ekim 1932 tarihinde New York Herald Tribune Gazetesi’nin pazar ekinde yayınlandı.

Büyük Buhran döneminde insanların iş güvenliğinden tamamen yoksun olarak bir kirişin üzerinde durmaları da fotoğrafın zamanın ruhunu yakaladığını gösteriyor.

Önceleri anonim olarak görülen eser 2003 yılından itibaren Charles C.Ebbets’e atfedilir. Ancak Corbis şirketi kayıtlarında fotoğraf hala anonim olarak kayıtlı.

2012 yılında İrlandalı yönetmen Seán Ó Cualáin bu resmin hikayesi ile ilgili bir belgesel çekti. Belgesel çalışmaları sırasında resimde bulunan işçilerden 3’ünün ismi belirlendi. Joseph Eckner (soldan üçüncü) ve Joe Curtis (sağdan üçüncü). Diğer dokuz adamın adı ise hala bilinmiyor.

Yönetmenin bu fotoğraf ve belgeselle ilgili görüşleri ise şöyle:

En şaşırtıcı olanı ise, fotoğraf bu kadar ünlü olmasına rağmen bizden önce kimse fotoğrafçıyı ya da bu adamları bulmaya çalışmadı..

Seán Ó Cualáin
Men At Lunch-2012-Trailer
alex_ferguson
Alex Ferguson

Fotoğraf ayrıca Manchester United’ın efsane teknik direktörü Alex Ferguson’un ofisinde yıllarca asılı kaldı. Alex Ferguson bu 11 adamı takımına motivasyon aşılamak için kullandı.

fallen_angel_aleksandre_cabanel
Fallen Angel-Alexandre Cabanel
lunch_atop_a_skyscraper
Lunch Atop A Skycraper Fotoğrafının Renklendirilmiş Versiyonu

Charles C.Ebbets

Fotoğrafın atfediliği kişi olan Charles C.Ebbets’dan bahsetmeden olmaz. Charles C.Ebbets 1905 yılında Alabama’da doğdu. 6 yaşında ilk kamerasını aldı. Daha sonra Florida’da fotoğrafçı olarak çalıştı. Bir dönem aktör olarak filmlerde rol aldı ve bir çok hobisiyle ilgilendi. Pilotluk, araba yarışı, avcılık ve güreş gibi.1932 yılında Rockfeller Center’ın fotoğraf direktörü oldu.1933 yılında Florida’ya dönen Ebbets geri kalan hayatını burada geçirdi. Turizmin gelişmesi için uğraşırken bölgede ki Seminole Yerlileri ve el değmemiş doğa ile ilgilendi, fotoğraf çekmeye devam etti.1978 yılında hayatını kaybettiğinde 300 civarında ulusal olarak yayımlanmış eseri bulunuyordu.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
luzern_aslani_aniti
Luzern Aslanı Anıtı
dusunen_adam_heykeli_auguste_rodin
Düşünen Adam Heykeli-Auguste Rodin
ikonik_fotograflar
İkonik Fotoğraflar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir