Deli ve Dahi-2019

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
deli_ve_dahi_2019

Last Updated on 19 Mart 2022 by Aslıhan Demiralay

The Professor and the Madman

Deli ve Dahi orijinal adıyla The Profesor and the Madman 2019 yılında gösterime giren gerçek bir olaya dayanan etkileyici bir drama.

Bir yandan İngilizce öğrenmeye çalışan herkesin haberdar olduğu Oxford Sözlüğünün yazılması sırasında yaşananlar anlatılırken bir yandan da politik oyunlar, arkadaşlık ve çalışma azmi üzerine söyleyecek sözleri olan bir film.

Deli ve Dahi Filminin Konusu

İranlı yönetmen Farhad Safinia’nın yönettiği film de Mel Gibson ve Sean Penn baş rolde. Ayrıca dizilerden ve filmlerden tanıdığımız bir çok usta İngiliz oyuncu da filmde rol alıyor.

Filmin açılış sahnesinde Sean Penn’in canlandırdığı William Minor’ı bir adamı silahıyla kovalarken görüyoruz. Çok geçmeden de adamı kendi evinin kapısında eşinin gözleri önünde vurur.

Ancak mahkeme William Minor’ın akıl sağlığının yerinde olmaması sebebiyle akıl hastanesine yatırılmasına karar verir.

Bu arada Mel Gibson’ın canlandırdığı James Murray’la tanışıyoruz. Aile babası ve bir çok dile hakim olan dahi düzeyinde ki bu adam Oxford Sözlüğünün yazı kurulunun başına getirilir.

Sözlük yazılmaya başlandıktan sonra, yapılan işin kapsamı nedeniyle Murray gönüllülerin de bu işe katkı verebileceğini düşünür. Akıl hastanesinde ki Minor’da bu durumdan haberdar olur ve çalışmaya başlar.

İkili arasında zamanla birbirlerini görmeden bir dostluk başlar. Devasa Oxford Sözlüğü’nün yazım aşamasını anlatan etkileyici bir drama.

Deli ve Dahi Filmi ile İlgili Teknik Ayrıntılar

Film Simon Winchester’ın 1998 yılında basılan kitabı The Surgeon of Crowthorne kitabından uyarlandı. Mel Gibson’ın film şirketi olan Icon kitabın film haklarını 1999 yılında aldı ancak filmin hayata geçirilmesi 2019 yılını buldu.

Genel olarak senaryosu çok akıcı olmasa da kaliteli ve iyi çalışılmış bir film Deli ve Dahi. Baş rol oyuncuları Sean Penn ve Mel Gibson’a da söylenebilecek tek şey rollerinin hakkını verdikleri olabilir her ne kadar klişe olsa da.

Filmde ayrıca Eddie Marsan, Natalie Dormar, Jennifer Ehle ve Steve Coogan gibi tanınan oyuncular da yer alıyor.

Filmin IMDB puanı:7,3.

Deli ve Dahi Filminin Karakterlerinin Gerçek Hayat Öyküleri

Filmde de anlatıldığı üzere William Minor Yale Üniveristesi’nden mezun bir cerrahtır ve Amerikan İç Savaşı’nda orduda askeri doktor olarak hizmet verir. Ancak savaşta yaşananların travması akıl sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapan adam ordudan emekli olduktan sonra İngiltere’ye yerleşir.

komiser_columbo
Komiser Columbo’nun Hikayesi

Sözlük çalışmaları ile kendine bir amaç edinen Minor ve Murray arasında bir dostluk gelişir. Filmde sanki daha çabuk tanışıyor gibi görünseler de bir çok kaynakta 7 yıl sonra yüz yüze karşılaştıklarına dair ifadeler var. Açıkçası bunu teyit etmek pek mümkün değil.

Film bir yandan farklı dünyalarda iki adamın dostluğunu anlatırken bir yandan Minor’ın akıl hastanesinde ki tedavi yönteminin bazı olumsuz yönlerini de gösteriyor.

Ayrıca Minor’ın vurduğu adamın dul karısına karşı beslediği hisler onun suçluluk duygusunu artırmanın yanında akıl sağlığına da oldukça zarar veriyor. Murray’ın kendi penisini kesmesi de tedavi şeklinin ağırlaşmasına neden olur.

the_devil_all_the_time_2020
The Devil All The Time-2020

İlerleyen dönemde hastaneden kurtarılması için sınır dışı edilen Minor ülkesine döner. Burada kendisine şizofreni tanısı konur ve tedavisine devam edilir. 1920 yılında hayatını kaybeder.

James Murray ise bütütn politik oyunlara rağmen sözlüğün başında kalmaya devam eder 1908 yılında Kraliçe tarafından Sir unvanına layık görülür. 1915 yılında hayata gözlerini yumar.

The Profesor and The Madman-Deli ve Dahi-2019-Trailer
greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler
charlie_chaplin
Charlie Chaplin Filmleri ve Hayatı
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir