The Devil All the Time-2020

the_devil_all_the_time_2020

Netflix’in ses getiren,dikkat çeken filmlerinden biri The Devil All The Time.Geniş kadrosu,etkileyici konusu ve dönemi tam olarak yansıtmasıyla başarılı bir film.Ancak günümüzün hızlı tempolu filmlerine alışanlar için ağır sayılabilecek bir yapım.

platform_filmi_ve_konusu
The Platform-2019

The Devil All the Time Filmi Teknik Ayrıntılar

The Devil All The Time, Netflix’in 2020 yapımı filmlerinden biri.Yönetmenliğini Antonio Campos yaptı.Campos 1983 New york doğumlu ve The Sinner dizisinden hatırlayabileceğimiz genç bir yönetmen.Filmin senaryosunu da Paula Campos’la birlikte Donald Ray Pollock’un kitabından uyarlamış yönetmen Antonio Campos. Kitabın yazarı Donald Ray Pollock’un hikayesi en az film kadar ilginç. Pollock’la ilgili ayrıntıları yazının sonunda bulabilirsiniz.

Filmde anlatıcı olarak kitabın yazarı Donald Ray Pollock var.Sesiyle filme ciddi bir ivme kazandırıyor.Baş rollerde It filminden hatırladığımız Bill Skarsgård,Sebastian Stan, son Spider-Man Tom Holland,Jason Clarke,Haley Bennett,Robert Pattinson, Mia Wasikowska ve Elvis Presley’in torunu Riley Keough rol alıyor.

Filmin imdb notu:7,1 ve yapımcısı Jake Gyllenhaal.

The Devil All the Time Konusu

Film II.Dünya Savaşı’ndan memleketi Ohio’ya dönen Willard’la başlıyor.Savaş sırasında gördüklerinin etkisinde kalan genç adam kısa zamanda aşık olur ve aşık olduğu kızla evlenerek kendine yeni bir hayat kurar.

Aynı dönemde yeni birlikte olmaya başlayan bir çift de genç erkekleri öldürüp resimlerini çekmeye başlarlar.

Birbirine bağlanan olay örgüsüyle 20 yıllık bir süreçte yaşanan olayları gözlemlediğimiz filmde;taşra yaşamının acımasızlığı,dini bağnazlık,kirlenmiş bir polis ve kasabaya gelen ahlaksız bir vaizin yaptıkları ve sonuçları filmin asıl konusu.

the_changeling_1980
The Changeling-1980-Bir Korku Klasiği

The Devil All the Time-2020-Trailer

Tesadüflerle bir araya gelen insanlardan doğan çok iyi bir drama.Özellikle Tom Holland,Robert Pattinson ve Bill Skarsgård rollerinin hakkını veriken,yönetmenin yarattığı depresif taşra ortamı da son derece inandırıcı.

Filmde anlatılmaya çaılşılan aslında kötülüğün her yerde oluşu.Bazen bir polis,bazen bir din adamı,bazen de bir fahişe;kölülük her yerde olabilir.

Filmin en etkileyici sahnelerinden biri örümceklerle haşır neşir olan vaizin karısıyla bir arada olduğu son sahne.Filmi izlemeyenler için tabi ne olduğunu yazmamayı tercih ederim..

Filmin öznesi olan cümle belki de şu:

Some people were born

just so they could be buried…

Bazı insanlar sadece gömülmek

için doğarlar…

kucuk_yabanci_2018
Küçük Yabancı-2018

The Devil All the Time Yazarı Donald Ray Pollock

Donald Ray Pollock 1954’te Ohio’da doğdu ve 50 yaşına kadar yine Ohio’da ki bir kağıt fabrikasında kamyon şoförü ve işçi olarak çalıştı.

İlk kısa öykü derlemesi Knockemstiff ‘in yayımlamasından sonra,2008 seçim kampanyasıyla ilgili yazılarını New York Times düzenli olarak yayınladı. The Devil All the Time romanı 2011 yılında basıldı.Çalışmaları edebiyat dergilerinde düzenli olarak yayınlanan Pollock’un 2016 yılında ikinci romanı The Heavenly Table piyasaya çıktı.

Knockemstiff ile PEN/Robert Bingham ödülünü kazanan Pollock ‘un tarzı Southern Ohio Gothic olarak tanımlanabilir…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
en_iyi_savas_filmleri
En İyi Savaş filmleri
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
jennifer_aniston
Jennifer Aniston Hayatı ve Filmleri

Bir cevap yazın