Guernica Tablosu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
guernica_tablosu

Last Updated on 7 Haziran 2023 by Aslıhan Demiralay

Guernica-Pablo Picasso

Pablo Picasso’nun unutulmaz eserlerinden biri Guernica. Sadece sanatsal kalitesiyle değil, tarihin en acımasız olaylarından birini resmetmesiyle de önemli bir eser.

Savaş karşıtı bu ölümsüz eser 1937 yılında İspanyol İç Savaşı’nda yaşanan en korkunç olaylardan birine tanıklık eder.

İspanya’nın Guernica Kasabası, 26 Nisan 1937 tarihinde İspanya İç Savaşı sürerken Nazi Almanyası’na ait savaş uçakları tarafından bombalanır. Kasabada pazar kurulduğu gün yapılan bombalama nedeniyle 1600’den fazla kişi hayatını kaybeder ve yüzlerce kişi de yaralanır. Guernica kasabası saldırıya uğradıktan sonra olay bütün dünya çapında duyuldu ve bombardımanın görüntüleri sinemalarda gösterildi. Kasabada bombardıman nedeniyle çıkan yangın ancak 3 gün sonra söndürülebildi.

Saldırının olduğu dönemde kendisi de İspanyol olan ressam Pablo Picasso, İspanyol hükumetinden bir duvar resmi siparişi alır.

Resim 1937 yılında Paris’deki Dünya Fuarında sergilenecektir. Bombardımandan Paris’te yaşayan Picasso da haberdar olur ve bu resmi çok kısa bir süre içinde ortaya çıkarır.

Savaş karşıtı eserlerin en önemlilerinden biridir.

Guernica Tablosu İncelemesi

Resimde karşıdan bakıldığında solda bir boğa, bir kadının ölü çocuğunu sımsıkı tutuşunu izler. Boğa Picasso’ya göre “zulüm ve karanlığı” simgeler. Ayrıca boğa İspanyayı da temsil eden bir figürdür. Bir anlamda devleti de temsil eder.

Tablonun ortasında bir ok tarafından vurulan bir at var. Picasso atın ise “insanlığı” temsil ettiğini söyler.

Tablonun sağ tarafında üstte yanan evden bir kadın düşer.

Sol tarafta aşağıda yerde ölü bir asker yatar. Tabloda genel olarak patlayan bombaların saçtığı patlamasını hatırlatan ışık ve gölge oyunları yer alır.

Tablo 7,76×3,49m devasa boyutlara sahiptir.

Tablo dünya çapında olay yaratmış olmasına rağmen, savaş ülkenin faşist bir rejimin eline geçmesiyle son bulur.

Picasso 1975 yılına kadar tablonun İspanya’da sergilenmesine izin vermez.1975 yılından sonra rejim değişince bu durumda değişir. Tablo günümüzde Madrid’de bulunur.

caravaggio_narcissus
Caravagggio-Narcissus

Pablo Picasso

Guernica’dan bu kadar bahsedip ressam Pablo Picasso’ya bir parantez açmadan olmaz. Pablo Picasso 25 Ekim 1881’de İspanya’nın Malaga kentinde dünyaya geldi. Babası tarafından küçük yaşta resme yönlendirildi. Paris’e giden Picaso 20’li yaşlardan itibaren kübizme yöneldi. En ünlü serleri arasında tabi ki Guernica, Avignon’lu Kadınlar, La Vie, Yaşlı Gitarist, Saltimbanques Ailesi sayılabilir.1911 yılında Mona Lisa’nın Louvre Müzesi’nden çalınması nedeniyle sorgulandı ve olayla ilgisi olmadığı ortaya çıktı. Louvre Müzesi’nde hayattayken resimleri sergilenen ilk ressam oldu. Sadece resim değil, heykel üzerine de çalışan sanatçı 1973 yılında hayatını kaybetti.

pablo_picasso
Pablo Picasso
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
altinli_kadin_gustav_klimt
Altınlı Kadın-Gustav Klimt
luzern_aslani_aniti
Luzern Aslanı Anıtı
son_aksam_yemegı_leonardo_da_vinci
Son Akşam Yemeği-Leonardo Da Vinci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir