En İyi Çağan Irmak Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
cagan_irmak_filmleri

Last Updated on 12 Nisan 2022 by Aslıhan Demiralay

Çağan Irmak Filmleri

Çağan Irmak’ın yönetmenliğini üstlendiği filmlerde; sınıf farklılıkları, kuşak çatışmaları, değişen aile yapıları ve insan yaşamındaki dramlar gibi konular işlenir. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun olan yönetmen, son derece akıcı kurgusu ve güzel işlenmiş hikâyeleri ile izleyenlere görsel şölen sunar. Televizyon dizileriyle başladığı kariyer yolculuğunda, çekmiş olduğu kısa ve uzun metrajlı filmlerle pek çok ödülün sahibi oldu.Türk sinemasının en önemli yönetmen ve senaristlerinden biri olan Çağan Irmak’ın en iyi 10 filmini sizler için derledik.

10. Nadide Hayat (2015)

Çağan Irmak tarafından yönetilen filmin kadrosunda Demet Akbağ, Yetkin Dikinciler ve Sevil Akı gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Film, Nadide isimli bir kadının hikâyesini anlatılır. 30 yıllık eşini kaybeden Nadide, hayatını yeniden anlamlandırmak için çeşitli hobiler edinmeye çalışır. Bu sırada gazetede gördüğü bir haber üzerine, gençliğinde yarım bıraktığı üniversite eğitimine devam etme kararı alır. Çocuklarının itirazına rağmen başladığı üniversite hayatında, uygulamalı bir ders için tekne turuna katılır. Fakat burada kendisini bekleyen maceranın farkında değildir. İzlerken yüzünüzü gülümsetecek bu film, hikâye ve oyunculuk bakımından oldukça başarılı. Filmin IMDB puanı: 6.3.

Nadide Hayat (2015)-Trailer
cagan_irmak_filmleri
sinema_tarihinin_ilkleri
Sinema Tarihinin İlkleri

9. Prensesin Uykusu (2010)

Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Çağlar Çorumlu, Sevinç Erbulak ve Genco Erkal yer alıyor. Film, Redd grubunun 2006 yılında çıkardığı “Prensesin Uykusuyum” isimli şarkıdan ilham alınarak hazırlandı. Filmin konusuna gelince, bir kütüphanede memur olarak çalışan Aziz isimli genç adam ile onun apartmanına taşınan Seçil ve 10 yaşındaki kızı Gizem’in hikâyesi anlatılır. Aziz, sakin ve huzurlu hayatını yaşarken, oturduğu apartmana taşınan Seçil ve 10 yaşındaki kızı Gizem ile tanışır. Çok geçmeden Gizem derin bir uykuya dalar ve Aziz’le Seçil küçük kızı uyandırabilmek için büyük bir mücadeleye girişir. Filmin IMDB puanı: 6.7.

cagan_irmak_filmleri
8. Issız Adam (2008)

Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen filmin başrolünü Cemal Hünal ve Melis Birkan paylaşıyor. Gösterime girdiği sene büyük bir ilgiyle karşılanan film, 2009 Rhode Island Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazandı. Filmde, Alper ve Ada isimli iki genç insanın sıra dışı aşkı anlatılır. Alper, kendi restoranını işleten başarılı bir aşçıdır. Ada ise çocuk kostümleri tasarlayıp dikerek hayatını idame ettiren genç bir kadındır. Bu iki insanın yolları bir nedenle kesişince, kendilerini sıra dışı bir aşkın içinde bulurlar. Issız Adam filminde, Alper ve Ada’nın yaşadıkları aşk üzerinden, modern çağın insanları nasıl yalnızlaştırdığı anlatılır. Melodram tarzındaki Issız Adam, sinemaseverlerin ilgisini çekmiş bir yapım. Filmin IMDB puanı: 6.8.

Issız Adam (2008)-Trailer
cagan_irmak_filmleri
7. Ulak (2008)

Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler ve Hümeyra gibi usta sanatçılar yer alıyor. Yönetmenin dördüncü sinema filmi olarak gösterime giren Ulak, 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden ödül kazandı. Film, zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde ilerler. Köy köy dolaşan bir seyyah ile Zekeriya’nın hikâyesine odaklanan film, bozulmuş bir düzende yaşayan köylülerin başına gelen sıra dışı olayları anlatır. Yeni şeyler denemeyi seven ünlü yönetmen ve senarist Çağan Irmak, Ulak isimli filminde sıra dışı bir hikâyeyi sıra dışı bir üslûpla izleyenlere aktarır. Filmin IMDB puanı: 6.8.

cagan_irmak_filmleri
handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
6. Tamam Mıyız? (2013)

Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen filmin başrolünü Deniz Celiloğlu ve Aras Bulut İynemli paylaşıyor. Film, İhsan ve Temmuz isimli iki genç adamın hikâyesini konu alıyor. İhsan, bedensel engelli olarak dünyaya gelen ve asla gerçekleştiremeyeceği hayallerinin olduğuna inanan bir gençtir. Temmuz ise idealleri için ailesinin mirasını elinin tersiyle iten başarılı bir heykeltıraştır. İhsan, annesine yük olduğunu düşündüğü için gün geçtikçe içine kapanır, Temmuz ise işinden ve sevgilisinden ayrılmıştır. İki genç adam, hayatlarının çıkmazına girdikleri bir dönemde birbirleriyle karşılaşır. Sonrasında ise İhsan Temmuz’un evine taşınarak bambaşka bir maceraya atılır. İhsan ve Temmuz karakterleri üzerinden anlatılan bu hikâye içinizi ısıtacak türden. Filmin IMDB puanı: 7.0.

cagan_irmak_filmleri
5. Bizi Hatırla (2018)

Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Altan Erkekli, Tolga Tekin ve Özge Özberk gibi tanınmış isimler yer alıyor. Çekimleri İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen filmde, Eşref isimli yaşlı bir adamın hikâyesi anlatılır. İzmir Foça’da tek başına yaşayan Eşref, İstanbul’da yaşayan oğlunun yanına gitmemek için hastalığını görmezden gelmektedir. Fakat sağlık sorunlarının ilerlemesi nedeniyle ameliyat olması gerekir. İsmet’in oğlu Kaan ise babasını İzmir’den yanına taşıyarak eşiyle bazı problemler yaşamaya başlar. Baba, oğul ve torun üzerinden anlatılan bu hikâye; değişen aile yapılarını, kolektif belleğin dönüşümünü ve aile belleğinin kurucu öğesi olarak kadın ve erkeği ele alır. Filmin IMDB puanı: 7.4.

cagan_irmak_filmleri
4. Unutursam Fısılda (2014)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı filmin kadrosunda Işıl Yücesoy, Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Hümeyra gibi başarılı sanatçılar yer alıyor. Film, Hatice ve Hanife isimli iki kız kardeşin hikâyesini anlatır. Hatice, hayallerinin peşinden gitmek isteyen, özgür ruhlu ve idealist bir genç kızdır. Ablası Hanife ise Hatice’nin aksine muhafazakâr ve içine kapanık bir genç kızdır. Hatice günün birinde şarkıcı olmak için ailesinin evinden kaçar. Bunun üzerine babası tarafından reddedilen Hatice yıllarca ailesiyle görüşmez. Fakat yaşlandığında yakalandığı hastalık nedeni ile yıllar sonra ablasının evine döner. İki kız kardeş bu kavuşmanın ardından geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Filmin IMDB puanı: 7.5.

Unutursam Fısılda (2014)-Trailer
cagan_irmak_filmleri
3. Mustafa Hakkında Her Şey (2003)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı filmin kadrosunda Fikret Kuşkan, Nejat İşler ve Başak Köklükaya gibi ünlü oyuncular yer almaktadır. Duygusal ve gerilim türündeki bu filmde, Mustafa ve Fikret isimli iki adamın hikâyesi işlenmektedir. Başarılı ve idealist bir reklamcı olan Mustafa, sıradan bir taksi şoförü olan Fikret’in yaptığı kazada karısını kaybedince işlerin rengi bir anda değişir. Mustafa, Fikret’i bir dağ evine kaçırarak, karısıyla arasındaki ilişkiyi öğrenmek için günlerce Fikret’i sorgular. Fakat bu sorgulama, Mustafa’nın kendisi hakkında yeni şeyler öğrenmesini sağlar. Filmin IMDB puanı: 7.6.

cagan_irmak_filmleri
2. Dedemin İnsanları (2011)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı filmin başrolünü Çetin Tekindor ve Hümeyra paylaşıyor. Melodram tarzındaki bu filmde, Çağan Irmak kendi çocukluğunu konu aldı. Mübadele sonucu Girit Adası’ndan Türkiye’ye göç eden dedesiyle geçirdiği son yazını anlatan ünlü yönetmen, mübadele ve ihtilal gibi toplumsal konulara değindi. Göçmen bir ailenin dramını anlatan Dedemin İnsanları, sıcacık hikâyesi ve başarılı oyunculuklar sayesinde sinemamızın kültlerinden birine dönüşmeyi başardı. Filmin IMDB puanı: 8.0.

Dedemin İnsanları (2011)-Trailer
cagan_irmak_filmleri
1. Babam ve Oğlum (2005)

Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan Hümeyra, Tuba Büyüküstün ve Binnur Kaya yer alıyor. Sadık isimli genç, babasının Ege’de bulunan çiftliğinden üniversite okumak için ayrılır. Babası, Sadık’ın ziraat mühendisliği okuduğunu zannederken, gazetecilik okuduğunu öğrenince oğlunu evlatlıktan reddeder. Yaşamına başka bir şehirde devam eden Sadık evlenir ve baba olur. Ancak karısı doğum sırasında hayatını kaybeder. Bunun üzerine çocuğunu tek başına büyüten Sadık, günün birinde ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir. Çocuğunu ölmeden önce güvenilir kişilere bırakmak için yıllar sonra babasının çiftliğine döner. Bu durum, bütün ailenin geçmişiyle yüzleşmesine neden olur. Babam ve Oğlum filminde, aile kavramı üzerinden büyük bir dram işlenir. Filmin IMDB puanı: 8.3.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
sinema_tarihine_damga_vuran_filmler
Sinema Tarihine Damga Vuran Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir