Nocturnal Animals-2016

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
nocturnal_animals

Last Updated on 5 Temmuz 2024 by Aslıhan Demiralay

Nocturnal Animals-2016

Nocturnal Animals filmi. Ülkemizde Gece Hayvanları adıyla gösterilen Nocturnal Animals filmi aslında farklı olmayan kırık bir aşk hikayesi konusunu, bambaşka bir şekilde ele almasıyla öne çıkıyor. Tabi film sadece bir aşk hikayesi değil, toplumsal sınıflar, mesleki hayal kırıklıkları, bunların ilişkilere verdiği zararlar gibi konuları anlatıyor. İç içe geçen iki konudan bir böyleyken, diğeri bir gerilim filmi gibi ilerliyor.

Nocturnal Animals Kadrosu

Ayrıntılara geçmeden önce filmle ilgili bazı teknik bilgiler verelim. Filmi ünlü modacı Tom Ford yönetti. Bu Ford’un yönettiği ikinci film aynı zamanda. Hatırlayacağınız gibi ilk filmi 2009 yılında yönettiği A Single Man (Yalnız Bir Adam). O filmi de başka bir yazıda ele alabiliriz.

Tom Ford’un filmleri gösteriyor ki, sanatçı sinemaya daha çok zaman ayırmalı.

sharp_objects
Sharp Objects (2018)

Filmin senaryosu da Tom Ford’a ait ki bunda da çok başarılı olduğunu söylemek mümkün. Ford senaryoyu Amerikalı yazar Austin Wright’ın Tony & Susan romanından uyarlamış. romanın Türkçe baskısı maalesef bulunmuyor.

Filmde baş rollerde son yılların en yetenekli kadın oyuncularından biri olan Amy Adams, Jake Gyllenhaal, muhteşem Michael Shannon, Isla Fisher ve Aaron Taylor-Johnson yer alıyor.

kucuk_yabanci_2018
Küçük Yabancı-2018

En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Michael Shannon’a Oscar adaylığı getiren film bir kaç adaylık daha alabilirmiş aslında. Özellikle Amy Adams ve Jake Gyllenhall’ın performansları da çok etkileyici ve tabi ki Tom Ford’da senaryo ya da yönetmen dallarında aday olsa şaşırtıcı olmazdı.

Nocturnal Animals Konusu

Filmde Amy Adams bir sanat galerisi sahibi Susan’ı canlandırıyor. Kendi sınıfından zengin bir adamla evli. Ultra modern bir evde yaşayan Susan bir sabah kendisine bırakılan bir postayı açar. İçinden bir romanın kopyası çıkar ve romanın ismi Nocturnal Animals (Gece Hayvanları)’dır. Yazarı da Susan’ın ilk eşi olan Edward’dır. Kitap kapağında kitabın Susan’a ithaf edildiği yazar.

Eski eşinin adını kitap kapağında gören Susan geçmişten bazı olayları hatırlar, diğer taraftan bugünü de görürüz. Aslında film üç kısımda ilerliyor. Susan bir yandan romanı okur, bir yandan işe gider, bir yandan da geçmişinde ki olayları düşünmeye başlar.

Çocukluk arkadaşı olan Edward ve Susan yıllar sonra karşılaşırlar ve aralarında bir ilişki başlar. Kısa zaman sonra evlenirler. Ancak Susan’ın burjuva annesi bu işi hiç bir şekilde onaylamaz. O’na göre Edward zayıf biridir. Anne rolünde sadece bir kaç dakika görünen Laura Linney’i de unutmamak gerekir bir kaç dakikalık rolde muhteşem görünüyor.

Romanı okumaya devam eden Susan bir ailenin seyahatini okurken bulur kendini. Aile babası Tony kızıl saçlı karısı ve genç kızlarıyla beraber yoldayken 3 serseri ile karşılaşır. Filmin gerilim kısmı da burada aslında. Ailenin bu üç serseriden kurtulma çabası ve ağır ağır içine sürüklendikleri durum gerçekten korkutucu. Michael Shannon bazı adli olaylar yaşandıktan sonra olayı araştıran şerif rolünde karşımıza çıkıyor.

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri

Günlük hayatına devam eden Susan’ın uyku problemi de vardır. Neredeyse hiç uyuyamaz. Eski eşi Edward’ın O’na, Gece Hayvanı ismini verdiğini de burada öğreniyoruz.

Film metaforlar üzerine kurulu. Susan kitabı okurken Edward Susan’a mailler atar ancak telefonla hiç iletişime geçmez. Kitap devam ederken Tony’nin evlilik hayatlarına yüklediği anlamları çeşitli sembollerle görüyoruz. Bu bir spoiler yazısı olmadığı için bu ayrıntılara girmemeyi tercih ederiz.

Filmin her sahnesinde Edward’in Susan’a aşkı ve yaşadığı hayal kırıklığını görüyoruz. Ancak kabul etmek istemese de Susan’da hayatında mutlu değil ve geçmişi hatırladıkça tükenmeye başlıyor, pişmanlıkları gün yüzüne çıkıyor.

Nocturnal Animals-2016

Müzikleri de son derece etkileyici olan film Nocturnal Animals‘i hala izlemediyseniz şiddetle tavsiye ederiz…

Austin Wright 1922 yılında New York’da doğdu. Yazar, eleştirmen ve edebiyat profesörü. 2003 yılında hayatını kaybeden yazar Cincinati Üniversitesi’nde görev aldı. Harvard Üniversitesi’nden mezun olan yazar Amerikan Ordusunda görev aldı. Daha sonra Chicago Üniversitesi’nde yüksek lisansının tamamladı. Yazarın amcası da Islandia isimli kitabın yazarı Austin Tappan Wright’tı.

Nocturnal Animals (2016)

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir