93.Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

93_oscar_odulleri_sahiplerini_buldu

93.Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl pandemi nedeniyle bambaşka bir ortamda gerçekleşen ödül töreni, kısıtlı sayıdaki seyirci ve değişik oturma planıyla nostaljik bir görüntü yarattı. Tören öncesi yapılan röportajlarda oyuncular ve yönetmenler, evden çıkmanın ve insanlarla bir arada olmanın ne kadar güzel olduğundan bahsettiler.

Bir çok aday da bulundukları ülkelerden bağlandılar.

En yabancı film Oscar’ını kazanan ünlü yönetmen Thomas Vinterberg duygusal bir konuşma yaptı ve filminin çekimine başladıktan bir kaç gün sonra kızının bir otomobil kazasında hayatını kaybettiğini söyledi. Filmi O’nun anısına adadıklarını de ekledi.

Genç yönetmen Chloé Zhao, en iyi yönetmen üdlünü kazanan ilk Asyalı kadın oldu. Frances McDormand en iyi kadın oyuncu Oscar’ını 3.kez kazanarak ulaşılması zor bir başarıya imza attı. Frances McDormand 1997 Fargo, 2018 yılında Three Billboards Outside Ebbing, Missouri  filmleriyle de Oscar ödülü kazandı.

Anthony Hopkins ikinci kez en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandı. 1992 yılında Kuzuların Sessizliği filmi ile bu ödülü kazanan oyuncu 83 yaşında ikinci kez kazandı ve ödülü kazanan en yaşlı oyuncu oldu.

En İyi Film

  • “Nomadland” — KAZANAN
  • “The Father”
  • “Judas and the Black Messiah”
  • “Mank”
  • “Minari”
  • “Promising Young Woman”
  • “Sound of Metal”
  • “The Trial of the Chicago 7”

En İyi Yönetmen

  • Chloé Zhao, “Nomadland” —KAZANAN
  • Thomas Vinterberg, “Another Round”
  • David Fincher, “Mank”
  • Lee Isaac Chung, “Minari”
  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

En İyi Kadın Oyuncu

  • Frances McDormand, “Nomadland” —KAZANAN
  • Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
  • Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

En İyi Erkek Oyuncu

  • Anthony Hopkins, “The Father” — KAZANAN
  • Riz Ahmed, “Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Gary Oldman, “Mank”
  • Steven Yeun, “Minari”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Yuh-jung Youn, “Minari” — KAZANAN
  • Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
  • Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman, “The Father”
  • Amanda Seyfried, “Mank”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” —KAZANAN
  • Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
  • Leslie Odom Jr., “One Night in Miami…”
  • Paul Raci, “Sound of Metal”
  • LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Orijinal Şarkı

  • “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” — KAZANAN
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
  • “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
  • “lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
  • “Speak Now” from “One Night in Miami…”

En İyi Animasyon Filmi

  • “Soul” — KAZANAN
  • “Onward”
  • “Over the Moon”
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
  • “Wolfwalkers”

En İyi Makyaj ve Saç

  • “Ma Rainey’s Black Bottom” — KAZANAN
  • “Emma.”
  • “Hillbilly Elegy”
  • “Mank”
  • “Pinocchio”

En İyi Görsel Efekt

  • “Tenet” —KAZANAN
  • “Love and Monsters”
  • “The Midnight Sky”
  • “Mulan”
  • “The One and Only Ivan”

En İyi Sinematografi

  • “Mank” —KAZANAN
  • “Judas and the Black Messiah”
  • “News of the World”
  • “Nomadland”
  • “The Trial of the Chicago 7”

En İyi Kurgu

  • “Sound of Metal” — KAZANAN
  • “The Father”
  • “Nomadland”
  • “Promising Young Woman”
  • “The Trial of the Chicago 7”

En İyi Yapım Tasarımı

  • “Mank” —KAZANAN
  • “The Father”
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • “News of the World”
  • “Tenet”

En İyi Ses

  • “Sound of Metal” — KAZANAN
  • “Greyhound”
  • “Mank”
  • “News of the World”
  • “Soul”

En İyi Uluslararası Film

  • Denmark, “Another Round” — KAZANAN
  • Hong Kong, “Better Days” 
  • Romania, “Collective”
  • Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”
  • Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”

En İyi Kısa Belgesel

  • “Colette” —KAZANAN
  • “A Concerto Is a Conversation”
  • “Do Not Split”
  • “Hunger Ward”
  • “A Love Song for Latasha”

En İyi Belgesel

  • “My Octopus Teacher” —KAZANAN
  • “Collective”
  • “Crip Camp”
  • “The Mole Agent”
  • “Time”

En İyi Kısa Belgesel

  • “Two Distant Strangers” —KAZANAN
  • “Feeling Through”
  • “The Letter Room”
  • “The Present”
  • “White Eye”

En İyi Kısa Animasyon

  • “If Anything Happens I Love You” — KAZANAN
  • “Burrow”
  • “Genius Loci”
  • “Opera”
  • “Yes-People”

En İyi Orijinal Senaryo

  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman” — KAZANAN
  • Screenplay by Will Berson and Shaka King; story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas and Keith Lucas, “Judas and the Black Messiah”
  • Lee Isaac Chung, “Minari”
  • Screenplay by Darius Marder and Abraham Marder; story by Darius Marder and Derek Cianfrance, “Sound of Metal”
  • Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

En İyi Uyarlama Senaryo

  • Christopher Hampton and Florian Zeller, “The Father” — KAZANAN
  • Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern; story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer and Nina Pedrad, “Borat Subsequent Moviefilm”
  • Chloé Zhao, “Nomadland”
  • Kemp Powers, “One Night in Miami…”
  • Ramin Bahrani, “The White Tiger”

En İyi Orijinal Şarkı

  • “Soul” — KAZANAN
  • “Da 5 Bloods”
  • “Mank”
  • “Minari”
  • “News of the World”

En İyi Kostüm Tasarımı

  • “Ma Rainey’s Black Bottom” — KAZANAN
  • “Emma.”
  • “Mank”
  • “Mulan”
  • “Pinocchio”

Bir cevap yazın